Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-06, 11:40   #1
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Default Opel Astra 2.0 Gsi

fratilor,am si eu o mica mare problema:P,am un astra gsi din 1995,si sistemul de franare pe fata este TAROX,italian,cu 6 pistonase pe roata,diametrul discurilor este de 28,5cm.discurile trebuiesc neaparat schimbate dar...nu gasesc numik potrivit!!! ce trebuie sa fac????de unde pot sa imi iau niste discuri care sa se potriveask la etrierul meu????
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 13:09   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

Quote:
Originally Posted by alygator2000
fratilor,am si eu o mica mare problema:P,am un astra gsi din 1995,si sistemul de franare pe fata este TAROX,italian,cu 6 pistonase pe roata,diametrul discurilor este de 28,5cm.discurile trebuiesc neaparat schimbate dar...nu gasesc numik potrivit!!! ce trebuie sa fac????de unde pot sa imi iau niste discuri care sa se potriveask la etrierul meu????

De ce neaparat schimbate?Sint fisurate,strimbe,uzate sau doar cu rizuri adinci de uzura?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 13:16   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

Tu i-ai pus etrierele cu( 6 !! )pistonase?? Pui discuri de audi 100 2.8L din 90-95,au ~280mm+/-4mm.
PS: zii si mie cine a considerat ca cei 150CP/~1100kg au nevoie de franele alea?
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 13:19   #4
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Default

pai...au o uzura destul de accentuata si acum 3 zile am fost la un service sa imi deblochez pistoanele pt.k nu franau toate,si am comandat si placute de frana...ceva de mercedes G-klasse park asa erau ca model,si cand au desfacut etrierul au batut in disc...si poc s'a spart( si acum stau cu masina pe dreapta,si nu stiu ce model de disc s'ar potrivi fara sa schimb etrierul,ceva cu diametrul de 28,5 am cautat dar nu se potrivesc neam.ce sa fac???

are 180cp,si asa am cumparat'o,ea a fost modificata in italia de cineva care mergea la liniutze cu ea problema este k eu am 4 gauri de prindere...si audi are 5 gauri cred ca o sa trebuiasca sa le comand din italia...unde ma costa cam 200eur bucata...m'am scos

Last edited by lascarica; 14-08-06 at 13:42. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 13:45   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

PAI: 1 - dute la imbecilu' din service,CIOCANARU' ALA si da-i sa manace de nebun ce a mai ramas din discuri si sa-si faca senzatii de jilava cu ciocanu-n C.
2 - cauta si discurile de fiat coupe 16v turbo (nu 20vT ca ala are 305mm)...nu stiu cat au dar sigur sunt mai mici de 300mm si ,mai important,gasesti la dezmembrari...rar dar gasesti(fata de cele de pe 20vT..)
Succes
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 13:58   #6
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

...se pare k astea se potrivesc...acum mai ramane sa vad daca distantza dintre gauri este ok.multzumesc mult pt info.si o sa revin dupa ce rez.problema:P
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 14:07   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

Poti sa le multumesti meseriasilor ce ti-au umblat la frine.Mai degraba au fortat cu levierul in disc pt. a debloca pistonasele,decit au ciocanit aiurea.
Partea proasta este ca va trebui sa cumperi doua discuri,altfel vei avea frinare dezechilibrata pe fata.Daca ai relatie in IT. comanda-le direct de acolo altfel platesti cel putin dublu in RO.
La Brembo nu gasesc pt. Opel,probabil e la fel si la Tarox (nu gasesc acum catalogul),probabil este ceva combinatie.
La Brembo singurele gasite la fi 280 sint la Peugeot si kitul pe 2 roti e 1900 euro.
In cel mai rau caz treci pe frine clasice de Astra de la SH,cel putin provizoriu ca sa poti circula cu masina.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 14:13   #8
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

...chestia cu pretzul nu e o problema pt k lucrez la un mag d piese auto..deci nu asta e pr.dar...totusi nu stiu dak o sa imi intre in etrier...si dak e sa le iau tot tarox...ma costa cam 430eur.cu transport( si la sist de franare stock nu mai pot reveni...pt k e modificat din pomapa de frana...dublu circuit...etc.
alygator2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 21:41   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

Din pacate s-ar putea sa ajungi tot la discuri tarox.Asta deoarece chiar daca vei gasi discuri echivalente de acelasi diametru si grosime ,nu va fi buna adincimea butucului ce intra pe fuzeta.Daca discul nu este centrat intre falcile etrierului apar probleme serioase atit la frinare cit mai ales la uzura placutelor de finale.Sa umbli cu saibe distantor e o porcarie.Nu esti intr-o situatie prea roza.Daca au modificat si pompa de frina atunci este intr-adevar un lucru facut profi.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-08-06, 22:02   #10
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

Eu mi-am pus tot sistemul de franare de la Calibra Turbo in 5 prezoane si 288 mm diametrul la disc ... si am dat jos sistemul de franare de 2000 16v GSI cu tot cu pompa de frana , butuci , etrieri , discuri in 4 prezoane...
Normal daca nu gasesti discuri de dimensiunea pe care o vrei s-ar putea chiar sa fi nevoit sa te intorci la sistemul de farnare antecedent ...
Fi sigur ca ala care a pus sistemul ala de frane a avut de unde sa isi cumpere discuri ...
Aici in Romania ... mai greu ... si ca bani te cam darama ...
In Septembrie am drum pana in Iasi si trec si prin Focsani , poate pot sa te ajut cumva ... asta daca nu rezolvi problema pana atunci ...
P.S. : Pune niste poze cu masina si cu sistemul pls sa vedem despre ce e vorba.
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 15-08-06, 08:12   #11
alygator2000

Stage 5
 
alygator2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 333
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[SEAT]
Default Re: Opel Astra 2.0 Gsi

...o sa ii fac niste poze,si o sa le pun pe forum,chestia nasoala este k imi trebuie un nr.de identifikare,de care am mare nevoie pt. a putea comanda discurile de afara,si nu prea vad de unde sa il iau,o sa ma uit astazi mai bine pe etrier,k pe discuri nu e trecut nik
alygator2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -