Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-06, 07:27   #1
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Angry heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

salut,
sunt pe cale de a achizitiona un vw golf 3 gti 2.0 i 16v .toate bune shi frumoase : arata bine,fuge,nu e ruginit,nu bat planetarele,motorul merge bine.
DAR prezinta urmatoarea problema : schimbatorul pare deplasat in fata (cursa este prea lunga in treptele 1,3,5 ) 1-a shi a 5-a le nimeresc fara probleme dar cand vine randul treptei a 3-a, sa mor daca intra.ai impresia ca maneta nu isi face toata cursa.proprietarul zice : a 3-a intra da tre sa dai mai cu forta.adevarul e ca la el intra.cum fac sa intre si cand sunt io la volan???
help me - nu stiu ce sa fac.daca e sincron, pinion ceva nasol.
hai cu parerile.
sa mai sper ca poate fi din atriculatia schimbator viteze - cutie????
vdub is offline   Reply With Quote
Old 09-08-06, 10:32   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

Am detaliat un pic in pm.,esentza era ,parerea mea conform careia e probabil a fi timoneria si/sau un suport de cutie(sau un element din articulatia ce transmite miscarea manetei spre cv.) fost-spart si sudat aiurea. Eu cred ca sincronul de la a 2-a crapa de obicei,dar....chiar daca ar fi asa,ai destui baieti care au desfacut multe CV si in CT. Comanda la un sincron nou,si gata ;sau cauti o CV cu carcasa sparta pe care o vei gasi de cele mai multe ori gratis,din care-ti vei lua ce ai nevoie
Succes,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 09-08-06, 10:47   #3
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

thnks pt sfaturi.
oricum ma duc maine cu ea in service sa imi zica macar unu care e treaba.oricum la bani ne-am inteles shi e foarte bine ( zic io) fata de pretul pietei.sper sa revin maine cu mai multe detalii.
vdub is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 11:16   #4
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

Quote:
Originally Posted by rac3mast3r
salut,
sunt pe cale de a achizitiona un vw golf 3 gti 2.0 i 16v .toate bune shi frumoase : arata bine,fuge,nu e ruginit,nu bat planetarele,motorul merge bine.
DAR prezinta urmatoarea problema : schimbatorul pare deplasat in fata (cursa este prea lunga in treptele 1,3,5 ) 1-a shi a 5-a le nimeresc fara probleme dar cand vine randul treptei a 3-a, sa mor daca intra.ai impresia ca maneta nu isi face toata cursa.proprietarul zice : a 3-a intra da tre sa dai mai cu forta.adevarul e ca la el intra.cum fac sa intre si cand sunt io la volan???
help me - nu stiu ce sa fac.daca e sincron, pinion ceva nasol.
hai cu parerile.
sa mai sper ca poate fi din atriculatia schimbator viteze - cutie????
Are cutie 02A si e actionata cu 2 cabluri... unul stinga/dreapta altul inainte/inapoi.
Cablurile au niste reglaje unde se prind pe cutie si se rezolva simplu treaba cu cursa prea lunga pt vitezele 1 3 5 si R. Se slabeste surubul de la cablul si tragi de maneta putin inapoi astfel incit in punctul mort maneta sa fie la mijlocul cursei dupa care stringi surubul la loc si gata.
Din celalalt cablu se regleaza in asa fel ca atunci cind impingi inainte din N sa intre in treapta 3 fara sa agate sau sa fie nevoie sa cauti stinga/dreapta treapta de viteza.
Una peste alta e un sistem f prost.... dar vw il foloseste in continuare.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 12:59   #5
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default

thnks. am fost acum cu un mecanic sa isi dea si el cu parerea . a zis ca e din timonerie, ca e dereglata si ca o poate regla fara probleme.
all going well - diseara "i`ll be the proud owner of vw golf 3 gti 16v".
revin cu poze....

aaa
shi acuma incep sa fiu stresant :
- cum imi fac capota "bad boy look"???? ( vreau din tabla s-o fac)
- ce distanta e intre prezoanele de la roti ? 5x..... (am in cap jenti pe 16`)
- ce tobe imi recomandati?
- are cineva golf 3 benzina ptr dezmembrat? ( imi trebe tzevaraia de evacuare)

Last edited by lascarica; 10-08-06 at 13:23. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
vdub is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 17:41   #6
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

Quote:
Originally Posted by rac3mast3r
thnks. am fost acum cu un mecanic sa isi dea si el cu parerea . a zis ca e din timonerie, ca e dereglata si ca o poate regla fara probleme.
all going well - diseara "i`ll be the proud owner of vw golf 3 gti 16v".
revin cu poze....

aaa
shi acuma incep sa fiu stresant :
- cum imi fac capota "bad boy look"???? ( vreau din tabla s-o fac)
- ce distanta e intre prezoanele de la roti ? 5x..... (am in cap jenti pe 16`)
- ce tobe imi recomandati?
- are cineva golf 3 benzina ptr dezmembrat? ( imi trebe tzevaraia de evacuare)
5x100 am niste jenti, revin cu poze diseara.
Si mai am traseu complet de MK3 vr6 dac te ajuta.
0726041642 pt mai multe detalii.
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 10-08-06, 20:29   #7
WRT-SHARK

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 721
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

Pe 16 sunt BBS originale de VW GTI ( sunt putin corodate pe margine trebuiesc reconditionate dar nu e grav) pret 350 cu tot cu cauciucuri si am niste WOLFRACE pe 17 rulate aprox 300km sunt noi si ele si cauciucurile pret 650
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01214.JPG
Views:	69
Size:	396.7 KB
ID:	136410   Click image for larger version

Name:	DSC01216.JPG
Views:	53
Size:	472.5 KB
ID:	136411   Click image for larger version

Name:	DSC01217.JPG
Views:	48
Size:	466.8 KB
ID:	136412  

Click image for larger version

Name:	DSC01219.JPG
Views:	69
Size:	506.6 KB
ID:	136413   Click image for larger version

Name:	DSC01220.JPG
Views:	55
Size:	469.8 KB
ID:	136414   Click image for larger version

Name:	DSC01223.JPG
Views:	59
Size:	321.6 KB
ID:	136415  

Click image for larger version

Name:	DSC01221.JPG
Views:	51
Size:	532.0 KB
ID:	136416  
WRT-SHARK is offline   Reply With Quote
Old 11-08-06, 08:11   #8
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: heelp - golf 3 gti 2.0i 16v nu ma inteleg cu treapta a 3-a de viteze

thnks.
roti am gasit sa ma combin cu cineva la unele pe 16`.
esapamentul se pare ca nu se potriveste decat la detenta shi finala.
totusi - cum ii fac bad boy look?
ps azi ma duc s-o iau
vdub is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -