Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-06, 12:24   #1
dan_mar

Stock
 
dan_mar's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1
Question Schimb motor R19

Salutari si bine v-am gasit.
Am si eu nevoie de niste sfaturi legate de schimbarea motorului de pe masina mea: R19 Chamade PH1 motor C1J de 1397cmc / 43KW / 58CP cu unul E6J sau E7J de 1,6 (nu stiu sigur de care e).

Sa va spun povestea: am gasit un motor care are cam 80.000 km si ar fi de 1,6 pe injectie... problema e ca masina de pe care iau motorul a fost inscrisa in Italia, adusa, accidentata si lasata in .ro si apoi radiata din Italia.
De vreo 6 ani motorul si restul pieselor stau intr-un depozit. Deci cel care o vinde (de piese: motor complet, cutie, punti fata/spate complete, interior complet, 3 usi complete cu inchidere si geamuri electrice pe ele, capota fata, spoilere, faruri, stopuri etc... mai putin scheletul care l-a dat la fier vechi ca era lovita rau in laterala dreapta) are un fel de act de proprietate in italiana dar in care nu e trecut nici un element de identificare a masinii: serii sasiu, motor etc. Cere pe tot ce are acolo 450E... vi se pare mult ? Gasesc mai ieftin una cu acte in regula ?

Care ar fi varianta legala de a-mi putea monta motorul pe a mea si cam ce presupune aceasta operatie (am citit undeva pe forum ca se poate in 2 saptamani cu acte cu tot, dar vreau detalii amanuntite de la cei care au facut asa ceva). Un cunoscut mi-a zis ca e nevoie de un deviz/proiect de la un service pentru a constata ca motorul se poate monta pe masina mea... apoi cum fac cu RAR/omologare? Ar trebui sa platesc vama la motorul asta? Ce acte am nevoie de la proprietar ?
Multe multumiri !
dan_mar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -