Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-06, 22:21   #1
jimmy bones

Stage 2
 
jimmy bones's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 57
Talking

sal am o slz si as vrea sa aflu si eu mai multe in legatura cu neoanele
ce imi trebuie p langa neonul in sine si cat m-ar costa sa le pun?
ce firme pun neaoane

as vrea totusi sa stiu cum se pun si dak e complicat sa stiu cam cat ma duce cu totu dak ma duc la o firma ceva

Last edited by lascarica; 17-08-06 at 20:54. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
jimmy bones is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 15:07   #2
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Mai intai sa stabilim ce fel de neoane, daca te referi la neoane sub masina, nu ai ce face cu "neonul", iti trebuie "neoanele" care in unele cazuri este impropriu spus neoane deoarece este vb de leduri.

O solutie pentru neoane ar fi augsburg... otopeni, sau centura nu stiu cum ii zice... acolo poti gasii "neoane" cu leduri de diferite culori la 280 RON, si merita banii eu am asa ceva pe masina. Cat despre montat cum spunea un mare filozof in viata TAU (cand l-am intrebat daca stie pe cineva care monteaza) citez: "Nu e mare lucru" intradevar, nu este, le-am montat singur si sunt foarte madru de lucrare, ideea pare ifricosatoare la inceput ca te gandesti la scurt - incendii - arde masina - pa garatie - tzeapa si asa este daca nu te duce capul... neoanele de care ziceam vin cu niste prinderi pe fir foarte destepte, vreau sa spun ca mult mai profi decat mi-au prins altii diverse, gen alarma sau audio; so de scurt nu poate fi vorba o problema ar fi cu traseele de fir si amplasarea componentelor tre sa le feresti de uzura termica si mecanica, mai pe intelesul tuturor sa nu se frece, taie sau altele... prinse bine sa nu atarne... sa nu fie langa tobe bloc motor sau alte chestii care se incing... si daca mai are cineva de adaugat ... ideea este ca scrie toate astea si pe cutia lor dar in engleza. Ce ar mai fi de adaugat legat de "neoanele" mai sus mentionate este ca au un buton cu led care se incinge foarte tare... un mare semn de intrebare "oare ei nu stiu asta?" si daca da de ce nu au facut nimic in prinvinta asta... unii spun ca este ok eu zic sa tai ledul ca nu iti tre lumina rosie in masina de la butonu de neoane. cat despre amplasare etc... aici problema difera de la masina la masina. Imi cer iertare fata de profesionistii care s-ar putea simtii ofensati de simplitatea explicatiei mele nejustificandusi facturile exorbitante ... eu doar un lucru as adauga in aparea lor... nimeni nu ar face chestia asta in fiecare zi pe putini bani

PS: a, si o chestie amuzanta legata oarecum de subiect dupa ce le-am luat am vrut sa le si montez la ei (augsburg) m-am dus la receptie service si i-am intrebat daca monteaza m-au intrebat - Ce masina ai? eu: - Logan ei: - A noi nu reparam logane, eu: -Dar nu este defect vreau sa imi montati ceva pe el, ei: Stati sa intreb... suna la gigi de la service intreaba montezi neoane pe logan ala ii spune ceva de mama si asta imi raspunde inapoi- -Va dam un raspuns luni ca problema este complicata tre sa demontam toate alea de sub masina, costa mai mult.
Si-au dat cu firma in cap dar cel putin accesoriile sunt ieftine la ei :P
__________________
--^----^----^----^----^----^----^----^----^----^---
Ce viata!

Midnight Racers

Last edited by lascarica; 17-08-06 at 20:56. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
Feryan is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 17:42   #3
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Talking Re: neoane cum si cat?

eu am LEDURI in 8 culori de la RAID ... si sunt multumit de ele ... cu protectie la APA si sunt montate pe masina de 1 an ... Pe zapada se vad SUPER TARE ... ca si pe ploaie sau noaptea
__________________

VW BORA NUVOLARI by Xel'Naga
SEAT LEON CUPRA by Xel'Naga

contact: 0722 805 963 or 0752 805 963
contact mail: cosmingabrielphotography@yahoo.ro
contact web: www.facebook.com/CosminGabrielPhotography
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 20:04   #4
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: neoane cum si cat?

nu stiu pe zapada da noaptea super
Feryan is offline   Reply With Quote
Old 04-08-06, 20:11   #5
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: neoane cum si cat?

Quote:
Originally Posted by Xel'Naga
eu am LEDURI in 8 culori de la RAID ... si sunt multumit de ele ... cu protectie la APA si sunt montate pe masina de 1 an ... Pe zapada se vad SUPER TARE ... ca si pe ploaie sau noaptea
si cat te-au costat
mersi
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 09:42   #6
arzoiu

Stage 4
 
arzoiu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 290
Default Re: neoane cum si cat?

am inteles ca risti sa-ti ia talonul pt leduri undercar
arzoiu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 20:26   #7
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: neoane cum si cat?

Ai inteles gresit
Eu am trecut intr-o noapte pe langa 4 patrule de politie una din ele chiar a trecut pe langa mine zambind.
In provicie m-au oprit sa le vada si sa ma intrebe cat m-a costat si de unde le-am luat sunt si ei oameni
Feryan is offline   Reply With Quote
Old 17-08-06, 23:01   #8
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: neoane cum si cat?

Depinde de politist > dar in principiu se ia talonu' !
emmanuel is offline   Reply With Quote
Old 20-08-06, 21:41   #9
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: neoane cum si cat?

Quote:
Originally Posted by emmanuel View Post
Depinde de politist > dar in principiu se ia talonu' !
asta daca il ai ... la tine.. am fost pana la mare.... si nimic decat salutari .. iar de la uni am primit o privire ....cam asa deoarece totusi este un oltcit cu leduri undercar
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 21-08-06, 13:18   #10
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Eu stateam langa masina cand in regie a trecut un echipaj de politie incomodat firesc de parcarea mea laterala... cu toate astea mi-au zambit amandoi si au trecut mai departe Probabil ca daca as enerva un politzai suficient de mult sau as prinde unul in pasa proasta mi-ar lua talonul dar o sa il rog pe respectivul sa imi scrie pe proces verbal si ledul de la alarma ca si aia are un led albastru altfel sa ma scuteasca. Si daca scrie fac contestatie si tot nu le dau jos

Luminile de la casetofon si capul de schimbator sunt tot albastre ... tre sa le dau jos si pe alea? ca tot pe masina sunt montate si sunt de alta culoare

Am fost ieri la o revizie totala la ipso cu loganul Totul este ok mai putin sonda de marsarier ... pe care au schimbat-o dar mi-au scris pe procesul verbal "Modificare la instalatia electrica" asta pt ca am pus audio pe ea si neoane dupa o discutie ca de la om la om cu ei au zis ca defapt bateria si alternatorul nu mai au garantie daca nu le dau jos si ca pe viitor daca se strica ceva pe masina din vina modificarilor eu platesc (ceea ce mi se pare normal) si ca daca este de alta natura plateste garantia deci garantie mai ai la partea electrica atata timp cat defectiunea nu poate fi legata de modificari.

Last edited by lascarica; 29-08-06 at 13:43. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
Feryan is offline   Reply With Quote
Old 25-08-06, 22:07   #11
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: neoane cum si cat?

Puteti pune ceva poze cu neoanele voastre? EU mi-am montat neoane cu leduri si nu prea se vede lumina puternica. Sunt cam dezamagit.


Poze cu neoanele mele.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DLA Barosanu004.jpg
Views:	195
Size:	402.4 KB
ID:	142235  
eu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-06, 16:14   #12
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: neoane cum si cat?

Din poza vad ca se vede destul de bine ... acum depinde si unde le pui ca daca le pui in spatele pragurilor nu au cum sa iti lumineze in exterior etc... oricum asta este la mintea cocosului... eu as pune cu al meu dar nici o poza pe care am facut-o nu se vede bine mai incerc.
Feryan is offline   Reply With Quote
Old 29-08-06, 11:33   #13
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: neoane cum si cat?

Quote:
Originally Posted by Feryan View Post
daca le pui in spatele pragurilor nu au cum sa iti lumineze in exterior etc...
Pai si unde ar fi trebuit sa le pun?
eu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 02:22   #14
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: neoane cum si cat?

daca vrei sa reflecteze bine pune oglinda in spatele lor asa se face pe la sua am vauzt au niste chestii cum sunt oglinzile la faruri si de aia astea de aci bat asa puternic
draculas is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 08:17   #15
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: neoane cum si cat?

Quote:
Originally Posted by eu View Post
Pai si unde ar fi trebuit sa le pun?
Pe lateral eu le-am pus pe exteriorul lonjeroanelor in fata zi in spate e mai complicat acolo difera de la masina la masina.
Feryan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -