Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-07, 13:32   #16
Fabulous

Stage 4
 
Fabulous's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 208
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Eu am sunat la rar tot pentru treaba asta, acum 2 luni. Mi-au spus ca trebuie un memoriu tehnic din partea service-ului care a facut transferul, care sa cuprinda toate modificarile aduse masinii (si care putea fi si scris de mana) si mi-au zis ca, costa 3 milioane. Insa motorul pe care vroiam sa-l pun s-a dovedit a fi un hoax asa ca m-am lasat pagubash.

1993 kW = 2711 HP. Pe 550 Kg nu e rau deloc deloc
__________________
My shit is custom
Fabulous is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 16:28   #17
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Ma nu e problema de asta ca bELEAUA A ramas in carte asa ca daca nu ma credeti fac poza la carte si maine o pun aici ca, cartea tehnica nu se schimba faza e ca daca mai fac vreo modificare la masina unde or sa le mai scrie ca nu mai au unde
cred ca prostia li se trage de la chipiurile alea de margaritar si de la nasurile alea pe sus
P.s Ala cu ursuletzu muci dupa experienta traumatyzanta numita RAR sper sa ii fi dat in judecata ca daca mi se belea ceva pe la masinuta clar le luam toate mamele la rand si ceream despagubiri de o faceam de DTM
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 17:43   #18
condurat

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 19
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Frate ! eu schimb motorul si gata . chiar daca te opresc pe strada "smecherii " de la rar in talon nu scrie seria motorului ci doar cea de caroserie . iar la itp te descurci ca oameni sintem . asta deoarece MOTORUL ESTE PIESA DE SCHIMB CE DRACU !
condurat is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 20:49   #19
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

De când au inceput să nu mai treacă seria motorului in certificat sau CI ?!
Lao is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 13:40   #20
F Sierra 2.0i Man

Stage 3
 
F Sierra 2.0i Man's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 88
Unhappy Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Quote:
Originally Posted by condurat View Post
Frate ! eu schimb motorul si gata . chiar daca te opresc pe strada "smecherii " de la rar in talon nu scrie seria motorului ci doar cea de caroserie . iar la itp te descurci ca oameni sintem . asta deoarece MOTORUL ESTE PIESA DE SCHIMB CE DRACU !
ma ar fi frumos numai ca "baietii au actualizat toaTA baza de date cu absolut toate masinile inscrise in romania si e in format electronic asa ca daca sa zicem ca nu o gaseste in talon si chiar nu o gaseste pt ca acolo scrie doar tipul motorului nu si seria stai linistit ca o dau prin statie si tot o afla plus ca dao in colo ca nu or fi chiar asa cretini daca tu in datele masini ai motor de 1200 si pe masina ai vreun V8 de Jeep stai calm ca S-or prinde ca ceva nu e in neregula/oricum aveti grija daca va duceti pe la timisoara -resita zonele astea ca e plin de Statii RAR
F Sierra 2.0i Man is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 18:25   #21
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

dap TM-Resita, mai ales dupa Jebel intr-o parcare pe stanga

Quote:
Originally Posted by condurat View Post
Frate ! eu schimb motorul si gata. chiar daca te opresc pe strada "smecherii " de la rar in talon nu scrie seria motorului ci doar cea de caroserie . iar la itp te descurci ca oameni sintem . asta deoarece MOTORUL ESTE PIESA DE SCHIMB CE DRACU !
Piesa de schimb, care se omologheaza dk a mai fost montat acel tip de motor pe acel tip de caroserie, si de care se tine cont la IMPOZIT
asa k...nu dezinforma oamenii, te poti alege fara talon si cu o amenda mare

si...da, RAR-ul mobil..lucreaza cu PC-ul..datele din CIV..chiar dk nu-l ai la tine, ei le afla instant...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 11:22   #22
movy2m

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

am si eu o intrebare...

am un passat din `90 si vechiul motor de pe el si inclusiv din acte nul mai am... am pus unul tot de passat de aceeasi generatie dar cu alt cod...

care ar trebui sa fie pasii de urmat (legal) sa pot sami omologhez moul motor?
si sqz de offtopik dar... stie cnva pe unde pot gasi un calulator de injectie pt passatu asta?
movy2m is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 19:48   #23
domi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 185
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

deci daca ai alt tip de motor (ma refer la codul de motor)iti omologeaza cu 1000de lei daca pui in masina aceasi generatie(cod motor)platesti numai 70de lei pentru omologare si nu iti trebuie nici un act pentru motor
domi is offline   Reply With Quote
Old 10-08-10, 15:02   #24
@Ll13n

Stage 3
 
@Ll13n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 130
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Am si eu o intrebare.
Am un Trabant din 87 si vreau sa schimb motorul. Fabrica a scos o serie mica cu motoare de VW 1.1 . Daca pun un motor de acesta cam cat ar fi omologarea? Si daca pun alt motor tot de 1.1 la fel cam cat ar fi omologarea?
Montarea motorului trebuie facuta neeaparat in service?
Daca iau motorul de la un remat sau fiare vechi este vreo problema ( nu cred ca-mi dau si acte pe el )

Multumesc,
Mihnea
__________________


@Ll13n is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 10:47   #25
Dinte87

Stage 2
 
Dinte87's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

topicul este vechi rau...s-au skimbat multe de atunci....motorul a ajuns piesa de schimb...la ITP/RAR mergi cu cartea masinii si iti trec ei acolo..''mentiuni in cartea de identitate a autovehiculului''...si ai scapat...gasesti pretexte :sa spart blocul motor,ai pierdut seria de pe el...etc....cu o spaga micuta ai trecut...
Dinte87 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 20:17   #26
Gabi trabi

Stage 1
 
Gabi trabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 17
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Stiu ca e un topic vechi ..stie cineva clar ce trebuie sa fac dupa ce pun un motor de tico (796 cmc,42 cp) pe un trabant (motor 596cmc ,26cp)?Modificarea nu o voi face in service autorizat rar
Gabi trabi is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 23:41   #27
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: transfer de motor, cum sa il facem legal ?

Oficial schimb motor.
turbojack is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -