Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-06, 00:46   #1
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Question Problema inchidere centralizata C3

Azi mi-a adus un prieten o problema careia nu-i dau de cap.
Problema e simpla: inchiderea centralizata ,la inchidere (cu cheia sau telecomanda) face un bizait prelung de 3 secunde,deschiderea facindu-se normal printr-un simplu "clanc".La fel lucra si la inchidere repede si nu f. zgomotos,insa de citeva zile face un zgomot monstruos la inchidere,in special la usile din spate.Ce ar putea fi?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-05-06, 03:23   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema inchidere centralizata C3

E vaacumatica sau electrica?...dupa cum spui,pare problema a variantei electrice si anume uzura in melc sau...nu stiu sigur ce sistem au doptat citroen. Sau ar putea fi uzura in lagarele motoraselor,dar....cam noua masina pentru asa ceva...bine,e frantzuzeasca si,din pacate nu m-ar mira foarte tare. Inca ceva: Zgomotul pe care-l auzi "mai ales la usile din spate" ...il auzi dinauntru sau din afara masinii?...ca poate o fi totusi vaacumatica ,caz in care s-ar simplifica un pic rezolvarea problemei. Oricum,da o fata de usa de pe spate jos,daca cumva n-ai dat deja.
Astept detalii....
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 31-05-06, 21:19   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema inchidere centralizata C3

Quote:
Originally Posted by lascarica
E vaacumatica sau electrica?...dupa cum spui,pare problema a variantei electrice si anume uzura in melc sau...nu stiu sigur ce sistem au doptat citroen. Sau ar putea fi uzura in lagarele motoraselor,dar....cam noua masina pentru asa ceva...bine,e frantzuzeasca si,din pacate nu m-ar mira foarte tare. Inca ceva: Zgomotul pe care-l auzi "mai ales la usile din spate" ...il auzi dinauntru sau din afara masinii?...ca poate o fi totusi vaacumatica ,caz in care s-ar simplifica un pic rezolvarea problemei. Oricum,da o fata de usa de pe spate jos,daca cumva n-ai dat deja.
Astept detalii....


Dupa bizait pare sa fie electromagnetic, deci nu sint pe vacum.Si se aude mai tare de afara.
Chestia s-a intimplat subit si nu in timp.A dat tipul masina cuiva si apoi la deschiderea usii a auzit acel zgomot ce nu era inainte, cind facea doar un simplu "clanc",atit la inchidere cit si la deschidere.Nu am dat panourile jos pt. ca mi se pare problema electrica,ceva gen de releu ce f*** pe ma-sa care tine prea mult aclansati electromagnetii la inchidere.Insa cum n-am schema electrica de la C3,pot sa dau doar cu presupusul.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-06-06, 11:29   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Problema inchidere centralizata C3

Din pacate eu nu cunosc situatii in care sa fie folositi electromagneti,in sensul larg cunoscut ,ci motorase electrice ajutate cu un angrenaj din 2-3elemente. Asta in situatia in care e vb de sistem electric,asa cum spui si cum deduc din ceea ce spui mai sus.
Deci parerea mea este ca nu-i vb de nici un releu ...ala in cazul cand nu cupleaza bine,apar doua fenomene: 1-sudeaza partile mobile ale contactului> caz in care arde sigurantza sau mai rau; 2- nu permite trecerea unui curent suficient pentru alimentarea consumatorului ce-l foloseste. Caz in care motorul ori nu merge deloc,ori merge f greu DAR in ambele directii( daca nu cumva e ajutat de vreun resort pentru inchidere...eu n-am vazut sistem in felul asta..)
Succes oricum....raman la parerea mea cu fata de usa
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -