Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-04, 11:58   #1
mihai75

Stock
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 9
Default Cutie pt motor GSI 1,8

transfer un motor GSI 1.8 pe un Ascona din '77 .
Motorul va fi rotit cu 90 grade , si se pare ca nu trebuie modificat nimic din suporti . Din ce am gasit pina acum , rezulta ca cei de la Opel au construit motoarele in jurul aceluiasi bloc , deci si prizele cutiei ar trebui sa se potriveasca . Chiar am vazut pe un Kadett B (din '72 parca) un motor 2.0 16V si o cutie de omega
Dilema mea este ce cutie in 5 trepte?????? ( am inteles ca cele de omega sunt cam grele )
mihai75 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-04, 10:40   #2
mihai75

Stock
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 9
Default

Nu vreau sa critic pe nimeni , dar am impresia ca sunt foarte multi amatori pe aici - in adevaratul sens al cuvintului . Si eu sunt unul din ei , dar cel putin eu sunt incepator si ceea ce fac , fac din placere si complect.
Pentru a fi corect inteles , va recomand urmatoarele : cautati pe google imagini expresia \" opel engine \" . Pe unul din rezultate apare un kadett b combi , argintiu , pozat din stinga . E linkul catre datele masinii si modificarile facute .
Ceea ce a facut tipu' , in opinia mea se numeste tuning . Spoilere , vopsiri de bord , muzica, etc sunt doar de fandoseala .
Oricum sunt putin dezamagit de membrii de aici . Sper sa ma fi inselat .
mihai75 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-04, 13:04   #3
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default

stai man ca n-am inteles bine, ascona are tractiune spate right ? ca si omega din cate stiu eu.. daca rotesti motoru logic iti trebuie cutie longitudinala pt tractiune spate...deci de omega. asta nu intelesesem la omega cel mai mic motor pare`mi`se ca e ala de 2000

stiu sigur ca s-a potrivit un senzor la mine la calibra 8v

ar trebui sa mearga si cutia
__________________
Opel Vectra GTS 2005 Z 19DT
Lexani LX6 Luxury Wheels
ToX Photography
tox is offline   Reply With Quote
Old 05-08-04, 15:52   #4
mihai75

Stock
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 9
Default

Ai inteles bine : pe o Ascona '77 , montez un motor GSI rotit cu 90 grade , deoarece are tractiune spate . Opeluri cu tractiune spate si motor longitudinal sunt doar Omega . Speram sa cunoasca cineva si alte posibilitati .
Da , si eu stiu ca omega mai mici de 2000 nu sunt .
Pe un alt formu , cineva ma intreba de ce nu pun motor+cutie de omega . Parerea mea e ca 2000-ul de omega e prea greu si parca mai lenes decit 1.8 de la GSI , in conditia in care sunt foarte apropiate ca putere .
Problema la care ma astept acum e citirea vitezei , pt ca la GSI e electronica iar la Omga nu stiu . Si daca la Omega e electronica , sunt compatibile ?
mihai75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -