Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-03-06, 13:30   #1
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Smile as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

mai exact este vorba de modelul cu motor de 1,4 si as vrea informatii gen: consum oras/afara dar cu ce stil de condus, fiabilitate, probleme care apar pe parcurs, etc...
poate par mai...nush cum sa zic... chestia e ca sambata l-am luat cu 7km parcursi si vreau sa stiu cam cum ar trebui sa ma port cu el... ce sa fac cu el ce sa NU fac... dar vreau sa aflu de la persoane care au deja fiindca la dealer toti imi spun numa': "e super masina, e exact ce va trebuie".. etc...
eventual si niste sfaturi despre intretinere, etc...
imi cer scuze daca nu am nimerit bine ptr chestia asta dar mi s-a parut cea mai buna solutie avand in vedere ca cei care posteaza aici am vazut ca se pricep relativ bine la masini
va multumesc anticipat

P.S.: nu sunt incepator am permis de vreo 3 ani si ceva dar prefer sa intreb de niste sfaturi fiindca nu vreau sa ma trezesc cu surprize neplacute si sa raman.........
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 14:09   #2
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Eu personal coxez unul de firma tot 1.4
Mi se pare lesinata nu trage decat abea pe la 5.000 - 5.500 rpm. e limitat la 6.000
iar daca vrei top speed trebuie sa iti iei avant destul de mare...vre-o 20 km.
consumul nu pot sa estimez nimic pentru ca eu fac plinul la sf de saptamana si fac zilnic cam 50-60 km ...bine ..in regim de proba speciala..adica ii dau cat pot..deh..e de firma.
Mari probleme nu am constatat la el...face caldura de iti ai foc fata si e fara aer conditionat. E un pic instabila in curbe dar..nu e de speriat...
Pacatosu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 14:13   #3
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

merci dar eu as vrea totusi sfaturi de aici fiindca tind sa cred ca cei care posteaza aici ar sti mai multe despre cum trebuie mers cu masina si la ce fel de detalii sa fie mai atenti...
oricum merci din nou
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 27-03-06, 21:13   #4
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

la dealer toti imi spun numa': "e super masina, e exact ce va trebuie da au dreptate ei compara loganu cu vechile dacii 1310 ,nova ,solenta ,da cu astea straine , iesite o data cu loganu kanci comparatie finca s varza compari loganu, cu un astra vectra sau un 320 astea 1.4 sant cele mai proaste demaraj slab trage greu an pante ,la uni, lea cazut caseta de directie, catalizatoru ,duar la uni nu la toti. si sii, si tu ca au existat probleme cand au fost,rechemate la fabrica. consumu e cam mare ,pt un motor de 1.4 / 1310 o bate la consum pe 1.4 la un condus lejer..
bano is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 11:40   #5
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

nu stiu de ce nu ai optat pentru cel de 1.6 eu am logan 1.6, este o masina buna daca stai sa faci raportul calitate-pret. asa despre masina ce sa-ti spun...tine. totusi este un renault chiar daca este construit in romania.motoarele sunt foarte bune.consumul nu este asa mare cum se c**a unii pe ei.am condus si logan 1.4 si se simte putin diferenta. totusi motorul 1.6 are un consum egal sau chiar putin mai mic decat cel 1.4
in curbe sta binisor asta daca nu te apuci sa iei curbele la 170.frana de mana tine bine.a mea a luat cox inca din prima zi.ideea este sa nu mergi batraneste cu ea ca asa o inveti si mai tarziu te rogi de ea sa plece de la semafor.multa bafta si fara evenimente nefericite ca e tabla moale
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 11:52   #6
B-81-TAB

Stage 1
 
B-81-TAB's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 11
Exclamation Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

1,6 e mai buna! Consum relativ egal cu 1,4 dar mult mai vioaie!

In fine daca deja ti-ai luat 1,4 ar trebui sa fi destul de bland cu ea in primii 1000 de km parcursi. Adica sa nu-i dai mai mult de 3500rpm si nu mai mult de 125km in treapta 5 de viteza. Dupa aia poti sa-i dai si blana! Nu uita insa sa testezi si franele inainte!

Mult succes!
B-81-TAB is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 16:13   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

am vazut ca multi prefera motorul de 1,6 dar oricum daca am luat-o pe asta... ata ete oricum nu este chiar asa mare diferenta ptr ca totusi intr-un fel mai ciudat loganul este o solentza upgradata dar totusi e upgradata putin mai bine zic eu... si oricum stiu ca la motorul lgn de 1,6 in oras se merge si cu 8% daca nu te dai la ea in blana sau fitze sau altceva.
ptr banii ei eu zic ca e masinutza destul de buna si oricum nu cred ca s-ar merita la inceput sa incerc sa iau mai mult de 120-130 ca oricum merge destul de bine la viteza asta... (personal as fi preferat un motor dar nu dau banii numai eu asa ca...)
oricum am mers si cu solenza pe diesel si imi place cum merge dar are parca putin loc inauntru si la 1.82 cat am eu totusi stau putin (foarte foarte putin) cam nasol dar oricum ca masina e buna...
sper ca am facut un lucru bun cu lgn-ul dar oricum ce ma bucura e faptul ca isi merita relativ banii si ma pot baga la drumuri mai lungi din cand in cand (merg cam o data pe luna pana la mine la tzara in moldavia si drumul pana acolo e destul de aiurea (drum excellent pana in bc dar de acolo e macel ptr suspensii si rotzi dar stiu ca macar nu o sa plang langa masina daca patzesc ceva cu ea )
oricum pana in 1000-1500 km ma voi purta totusi frumos cu ea si apoi sa vad de ce in stare de fapt ca sa ma conving si eu
multzam fain
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 21:51   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul
ideea este sa nu mergi batraneste cu ea ca asa o inveti si mai tarziu te rogi de ea sa plece de la semafor.multa bafta si fara evenimente nefericite ca e tabla moale


Loganul o fi un pisoi pe care il inveti sa zgirie de cum se naste?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 17:12   #9
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Quote:
Originally Posted by turbojack
Loganul o fi un pisoi pe care il inveti sa zgirie de cum se naste?
oricine stie ca o masina iti merge asa cum o inveti.iti fac diferenta intre 2 cielo(unu` a fost a lu` tata si unu` a lu` bunicamiu) dupa ce a schimbat tata masina si a luat alta, bunicamiu si`a mai cumparat un clio si cielo l`am primit ca donatie...niciodata nu a reusit sa se compare cu cel al tatalui meu.
deci nu aberez
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 20:52   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul
oricine stie ca o masina iti merge asa cum o inveti.iti fac diferenta intre 2 cielo(unu` a fost a lu` tata si unu` a lu` bunicamiu) dupa ce a schimbat tata masina si a luat alta, bunicamiu si`a mai cumparat un clio si cielo l`am primit ca donatie...niciodata nu a reusit sa se compare cu cel al tatalui meu.
deci nu aberez

Daca imi spui ca computerul si/sau motorul se "invata" de la inceput cu un condus moshnegesc sau brutal,si doar asa va merge pe viitor ,atunci aberezi.Doua Cielo sint irelevante atita timp cit stiu ce diferenta este intre un motor asamblat in Korea si unul la Craiova.Cielo e ca Dacia la motoare ,adica loterie,depinde cum il nimeresti.
In primul rind orice motor nou are nevoie de rodaj,asta insemnind un regim de exploatare sub mediu.Exploatindul la capacitatea maxima din prima lui zi de viata,nu vei face altceva decit sa-i scurtezi viata si sa-l "imbolnavesti" prematur.Am spart destule motoare ca sa stiu cum se face si de ce.
scuze pt. off-topic.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 10:33   #11
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Gresesti f mult!!!
O masina chiar merge cum o "inveti"!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 10:44   #12
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

off topic dar in fine: masina intr-adevar merge cum o inveti... nu stiu exact cum vine, dar daca de la inceput e luat mai "nervos", masina se comporta deobicei mai nervos, iar daca este luata de la inceput "batraneste", sa nu te astepti la mare lucru din partea ei... oricum vad ca nu ati fost de ff mult ajutor dar oricum din ce s-a spus aici am vazut cateva lucruri pe care le consider totusi folositoare...
10x
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 12:52   #13
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Talking Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

K Si Un Sportiv Face Antrenament Deci Este In Forma Nu Face Antrenament Nu Este In Forma Si Oboseste Repede
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 24-11-06, 17:02   #14
gmv97

Stage 4
 
gmv97's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 241
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

Eu am un logan de 1.4 de un an si masina merge bine nu am avut probleme cu nimik....in ceea ce priveste consumul in oras imi ia cam 8% la mers normal dar dak schimbi peste 3000 ajunge la 9.5 -10%.....
gmv97 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-07, 16:10   #15
doru_piticu rs

Stage 2
 
doru_piticu rs's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 25
Default Re: as vrea mai multe informatii despre logan de la cei care au sau au condus logan

si eu am tot 1.4 de vreo 2 ani jumate...merge destul de bine dar cu consumu cam scartie in oras 8.5-10 afara 6-7...dar oricum nu mai mult ca ala de 1.6..am vazut k le cam lauda lumea pe alea de 1.6 la consum dar testele vorbesc de la sine intreaba si tu un mecanic sau un deler...este adevarat consumu este mic pe 1.5dci si pe 1.6 16V...cat despre masini chemate la fabrica si casete de directie hai ca aberam orice masina are probleme voi astia care vb. aveti LOGAN????? sau vb. din auzite??? si BMW a chemat masini inapoi pt. probleme la motoare si cutii...audi TT1 are si acum probleme de stabilitate... de smart nici nu mai vorbim...astea doar cateva exemple de firme care produc masini de 4-5ori mai scumpe ca LOGANU...asa k hai sa nu mai vb. aiurea din auzite este adevarat nu e mercedes sau bmw dar la 6500euro nu iei decat o caruta la SH in care mai bagi 1mie doua si tot nu ai masina... S-O STAPANESTI SANATOS SA TE BUCURI DE EA SI FARA EVENIMENTE...LOW RIDE
doru_piticu rs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -