Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-09, 19:16   #1
keatra`

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 37
Default huruit roata spate ( aleator )

Salut

Ieri am fost la mecanic sa-mi schimbe amortizoarele spate, motiv pentru care etrierul a trebuit indepartat, placutele scoase. Am avut placute noi, dar nu a vrut sa le puna, deoarece discurile erau (prea) uzate. Zice el .. in fine.
Dupa ce a terminat, e posibil sa fi schimbat ordinea placutelor pe disc .. cu toate ca s-a straduit sa le faca sa calce ca inainte ..

Problema a aparut azi la un drum iasi - suceava ( 4 persoane + bagaje ), numai bine ce scap si eu de coloana, si ajung pe la un usor 80-90 incepe un huruit ( foarte "gros", de zici ca trece avionul fix pe langa tine ) scurt si aleator la roata spate stanga.
In general reuseam sa-l potolesc in max 1sec cu o frana ..

Mai mult de 80-90-100 nu am incercat pt ca imi era frica de o intoarcere la 180grade ..

Tind sa cred ca are legatura cu frana, pentru ca a mai fost un caz izolat prin Falticeni parca, unde am pus o frana mai brusca si aparut acelasi zgomot pentru un timp scurt ..

Ce se intampla practic ? Se blocheaza pistonatul singur de capul lui ? Chiar si asa, de ce sa huruie, si nu sa franeze pur si simplu ?

Multumesc ...
keatra` is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 21:17   #2
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: huruit roata spate ( aleator )

E posibil sa se fi blocat etrierul, roata s-a incins, s-a scurs vaselina de la rulment, si rulmentul sa fie beleaua...
Daca huruitul se aude ca si cim ar fi fier pe fier rulmentul e.
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 00:43   #3
keatra`

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 37
Default Re: huruit roata spate ( aleator )

Nu stiu daca e posibil sa curga vaselina din rulment, adica mie mi se par putin capsulati.

Si in plus, e ceva .. aleator .. nu pot spune ca apare la o viteza anume, initial era la 70-80, am lasat-o mai jos pe la 65-70, am mers constant o perioada, am mai fortat vreo 5-10km/h, iar constant, fara sa huruie, iar am mai fortat putin, si tot asa pana la 100/h. Mai mult nu m-am riscat ..
Dar apoi, tot aleator, rar, a aparut undeva pe la 60, apoi altadata pe la 30-40 la o frana mai tare ..

Eu stiam ca atunci cand au probleme rulmenii, zgomotul e constant, indiferent de situatie. Aici e vorba de ceva rar si fara un tipar anume, sau nu l-am descoperit eu cel putin ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	VKBA 3433.JPG
Views:	80
Size:	13.0 KB
ID:	1027446  

Last edited by keatra`; 31-07-09 at 00:53.
keatra` is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 16:28   #4
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: huruit roata spate ( aleator )

Nu e neaparat constant.. Eu am avut un rulment dreapta spate terminat si initial facea aleator zgomot, iar cand uzura rulmentului crescuse, cand luam viraj dreapta, zgomotul inceta... Nu stiu ce sa zic...
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 09:42   #5
keatra`

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 37
Default Re: huruit roata spate ( aleator )

Am schimbat discurile si placutele pe spate.
Pana acum, pe la 80 prin oras nu am avut probleme.
Voi incerca azi un 140-150 mai prin afara sa vad exact.

Aveam la mine si 2 kituri de garnituri pentru etiere, cele din atasament.
In doua locuri unde am intrebat, lumea s-a ferit si a devenit sceptica in privinta schimbarii loc, intr-unul din locuri fiindu-mi precizat clar ca s-ar putea sa plec cu un cui infipt in furtunas in loc de etrier ..

Sunt chiar asa complicate si exista riscul sa nu mai poata fi montate la loc ?
Se merita sa insist si sa schimb garniturile ? Franarea e ok, era doar o boala de-a mea ca sa fiu 100% sigur. Masina are 195k.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	D4468.jpg
Views:	55
Size:	6.7 KB
ID:	1035659   Click image for larger version

Name:	etrier.png
Views:	60
Size:	12.7 KB
ID:	1035665  

Last edited by keatra`; 06-08-09 at 09:44.
keatra` is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -