Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-08, 20:57   #16
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Am condus modelul asta (varianta asta de motorizare) si eu zic ca merge ok, e destul de puternic.Mai mult nu prea stiu decat din auzite.Am avut o cunostinta taximetrist.Suspensiile moi nu ii permiteau un condus nu stiu cum de sportiv ( la o curba luata mai tare spunea ca reuseste sa desprinda putin rotile din exterior de pe asfalt).In schimb de consum era super-multumit.Avea de asemenea vreo 45k de km cu ea fara vreo problema.Cam atata stiu.

atunci daca nai condus taci tipule nai de unde sa stii,tatal meu are si el logan 1,5 dci la 70 cp si sa dus k mine la volan pana in 160 km/h dar mai fost teama said au mai mult pt k mia fost frica e masina lui si cu asta isi castiga panea,dar sper sa apuk sa fac 6000 km k masina mea si am sai dau cat o sa duca asta tio garantez.SIA mia vorbim Florin
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 23:48   #17
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
Am condus modelul asta (varianta asta de motorizare) si eu zic ca merge ok, e destul de puternic.Mai mult nu prea stiu decat din auzite.Am avut o cunostinta taximetrist.Suspensiile moi nu ii permiteau un condus nu stiu cum de sportiv ( la o curba luata mai tare spunea ca reuseste sa desprinda putin rotile din exterior de pe asfalt).In schimb de consum era super-multumit.Avea de asemenea vreo 45k de km cu ea fara vreo problema.Cam atata stiu.
loganul e o masina super ok pana incepi sa te "dai" la ea. bine, nici nu a fost facuta pt asta.
senzatii tari in logan de 1.6 cand aproape mi-au zburat picioarele de pe pedale cand am tras foarte tare de volan sa vad cum se tine... senzatii tari si pe drum de munte cand am putut sa jur si eu ca s-au desprins putin rotile de pe asfalt)
nu e facuta pentru asta, se vede din momentul in care te asezi pe scaun si vezi cat de inalt e si cat de slab iti sustine picioarele (motiv pt care era sa imi zboare picioarele dupa cum am mentionat mai sus). si directia aia parca in momentul in care vrei sa te arunci in niste curbe iti "spune" ca vrea orice altceva numai aia nu. sa nu mai spun de sunetul motorului benzina cand sari de 3500-4000rpm.
oricum, e o masina super daca o conduci normal, non-sportiv
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 20:38   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by uratzelul_flo View Post
Si ce sa fac tipule cu kia 1,4 pe benzina 109 cp ...la cat ma duce consumul
?????.....ca la cat merg eu cu masina ar trebui sa o vand si sa-mi iau cal cu caruta,precizez k la loganul meu pun motorina de 2.5 mil/luna si ma plimb 2 luni lejer la un consum de 5% ca att imi ea /a %.florin
asta cum vine?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 12:12   #19
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Probabil are rezvervor de racheta intercontinentala, si cand face reviziile i-l golesc in service. M-am mirat si eu initial cand am vazut prostiile pe care le scrie.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 15:04   #20
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

2.5 mil si mergi 2 luni?as fi tare curios cum.....am avut un clio 1.5 dci...consuma sub 5 in oras 4,2.4,5 afara pana in 140 .......motoru de pe logan e 1.5 dci de clio da la care si-o baga si romanii nasu...deci consu il ai undeva in jur de 7-8 urban(optimist) ,n-ai cum sa mergi 2 luni ci 2.5 mil !!!nici clio nu are asemenea performante...doar dac faci plinu si o ii pe dreapta...asa da...
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 15:17   #21
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT View Post
2.5 mil si mergi 2 luni?as fi tare curios cum.....am avut un clio 1.5 dci...consuma sub 5 in oras 4,2.4,5 afara pana in 140 .......motoru de pe logan e 1.5 dci de clio da la care si-o baga si romanii nasu...deci consu il ai undeva in jur de 7-8 urban(optimist) ,n-ai cum sa mergi 2 luni ci 2.5 mil !!!nici clio nu are asemenea performante...doar dac faci plinu si o ii pe dreapta...asa da...
Mai sus am spus o luna juma...trezestete _))
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 14:11   #22
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

ce spun eu si ce intelegi tu....eu nu am spus ca nu prinde 160, am spus ca suspensiile pe care le are, mai moi si inalte, facute pentru drumurile romanesti te fac sa te gandesti de 2 ori cand vrei sa iei o curba mai stransa cu pedala bine apasata...asta ar fi lucrul de care trebuie tinut cont.Nu vorbeam de linia dreapta, am vazut 170 pe ceas (deci sa fi fost 158-160 real) la un 1.4 de 75cp pus pe gaz, deci nu puneam problema de asa ceva.Si asta e valabil pentru orice Logan, nu numai ptr dci-ul de 85cp.Si am scris clar AM CONDUS MODELUL CU ACEASTA MOTORIZARE (+ 1.4, 1.6 normal si 1.6 16V).Nu l-am avut pe mana mii de km ca sa-mi dau cu parerea direct asupra fiabilitatii, asta e altceva.Si am spus ca masina se comporta ok ca dinamica.
In rest da, e ok, ai in acesti bani o masina noua, 2 sau 3 ani cat e garantia nu-ti bati capul si nu ai stres cu probleme...in principiu nu are de ce sa fie o alegere rea.

Last edited by carutasu; 23-11-08 at 14:27.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 16:48   #23
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

fratioare bravo...ti-ai achizitionat un fel de rolls phantom...esti **** nr.1 ca tine nu mai exista...5 ani cu un logan fara sa schimbi nimic? esti frustrat? get fucking real
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 17:00   #24
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

astea cu "masina mea are 5 ani si nu am schimbat nimic" sunt povesti pescaresti. asta e valabil eventual in cazul in care o misti o data pe saptamana din parcare
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 17:04   #25
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
astea cu "masina mea are 5 ani si nu am schimbat nimic" sunt povesti pescaresti. asta e valabil eventual in cazul in care o misti o data pe saptamana din parcare

Ce intelegi tu prin "5 ani nu schimb nimik"
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 17:06   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

orice in afara de revizii
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 17:12   #27
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Wink Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
orice in afara de revizii
te contrazic....tatal meu e taximetrist pe un logan si are la bord 130 mii,singurul lucru schimbat la el a fost o beleta de directie pe parte dr filtre ,si alte maruntisuri.Tu cam cati km faci intro luna?eu afc in jur de 1200 acuma socoteste bine cam cati km fac in 5 ani..si fa tu diferenta de ce ti-am spus mai inainte.florin
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 17:24   #28
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

sa stii ca distanta parcursa nu-i tot una cu timpul. adica 130mii km facuti in 2ani de ex nu exhivaleaza cu 130mii facuti in 5 ani. apare uzura in timp, metalul "oboseste". 5 ani doar cu revizii se intampla rar.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 22:36   #29
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

Oameni buni n-ati inteles ca masina din parcare e aur. Initial schimbase doar consumabile, acum si o bieleta si alte maruntisuri, daca mai insistam o sa zica ca a schimbat-o pe toata.
Acum pe bune a dat 11.300 de euro pe o masina si are probleme financiare si o vinde mai scump, dar e foarte multumit de ea si etc etc etc.
2 lucruri in viata mai astept sa mi se intample, sa spuna asta ceva inteligent si sa vad logan pe taxi sa nu fie varza.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 01:47   #30
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: LOGAN DE 1,5 DCI LA 85 CAI....PARERI

eu cred ca tasu i-a zis ca-i da bani de masina doar sa fie noua si sa fie logan...probabil el este un frustrat care n-a avut cum sa-si ia o masina mult mai tare sh de pe germania...
zGb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -