Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-08, 23:23   #166
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
In legatura cu airbag-urile , am vazut si eu multe loganuri care aveau "radiatorul impins in motor" si airbag-urile nu sarise. O fii vreun lot defect, cine stie.....
nu e niciun lot defect, daca centura de siguranta nu a fost pusa, airbagul nu sare. s-a mai discutat. e mai periculos sa sara airbagul daca nu ai centura montata decat daca nu sare deloc
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 08:16   #167
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Ma indoiesc ca loganul are cabluri si contacte puse in centura o sa cercetez cu prima ocazie un logan sa vad daca sunt cabluri sub scaun
Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
e mult mai bine..ca progreseaza..e marca nationala ajutata de frantzuzi.. si arata mai bine loganul nu mai are acelasi aspect de cazan..am spuso mai sus..mie unu imi place nu e foarte frumoasa dar..e ok pentru pretul asta.. la 8500 de euro ai loganu face-lift - 1.4mpi nou culoare nemetalizata,abs+afu,clima,geamuri electrice fata,radio cd,reglaj la scaunul soferului lombar si inaltime,computer de bord si multe altele..eu zic in mintea mea puerila ca e un pret ok
daca nu venea renault in romania, oare acum dacia inca scoatea 1310 cu rasu' lu nea Iliescu????
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 08:31   #168
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
ca e "furata" la materiale si finisaje dupa clio??? ma rog, e furata dupa nissan aprio
Voi va vedeti ce scrieti ?

E furata dupa Clio, cum si Skoda e furata dupa VW.

Cat despre Nissan Aprio, mai curand el e furat dupa Logan. Dar nici asta nu e adevarat, intrucat Nissan Aprio nu e altceva decat Logan. Aceeasi Marie cu alta palarie.

Culmea e ca Nissan face parte dintr-o alianta cu Reno, din aceasta cauza Reno isi vinde Loganu sub brandul Nissan in anumite tari, unde Nissan are o alta cota de piata fata de Renault, sau unde Reno nu e deloc.

Poate v-a indus in eroare ca are si numele schimbat. Simplu marketing. In nu stiu ce tara bananiera se vinde cu denumirea de "Tunet".
__________________

Last edited by Evil Yuri; 26-07-08 at 08:33.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 08:46   #169
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Ma rog, m-am exprimat gresit, am vrut sa spun ca are alte materiale si alte finisaje facute in interior, parca mai cu multa atentie si simt de raspundere. Sunt folosite mai de calitate. Diferenta logan vechi, logan "nou" e cer pamant. Singura chestiune aiurea, este ca, mai nou, majoritatea posesorilor de logan "vechi" vor sa il vanda, pentru a-si achizitiona un sandero sau logan facelift. Deci vom fii martori la o avalansa de "vand dacia logan". Si ii cred pe oameni, la banii care i-au dat acum 1,2,3,4 ani, acum ar fi primit ceva mult mai calitativ.....
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 21:13   #170
calutzu_20

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 3
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by babau88 View Post
Daca nu aveam nici'o masina nationala plateam 100 E taxa te imatriculare ...ca la bulgari... Cat despre Logan ce pot sa zic..masini ieftine -piese ieftine - se strica repede .. afacere buna ptr cei cu piese auto
ba nu........ masini ieftine piese scumpe la logan
pacat ca aia de la daewoo nu tin pasul cu restul marcilor, pana mai scot un model durează( daewoo are piese ieftine)
calutzu_20 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 05:05   #171
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by calutzu_20 View Post
ba nu........ masini ieftine piese scumpe la logan
pacat ca aia de la daewoo nu tin pasul cu restul marcilor, pana mai scot un model durează( daewoo are piese ieftine)
De fapt Deawoo a fost cumparat de Chervolet. Dacia chiar arata mai bine ca inainte. Am vazut pana acum vreo 5 loganuri noi si chiar m-au impresionat.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 09:38   #172
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

se vand bine astea noi, deja sunt o gramada prin valcea, au aparut chiar si pe taxi vreo 2
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 13:11   #173
gboy

Stage 3
 
gboy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 96
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

fiind posesor de logan, recunosc ca noul model este mai aratos decat precendentul, dar sincer nu vad asa o mareeeeeeeeee diferenta in configuratia toatala a masinii...

Ii mai aud pe unii, "nu mai are aspectul de dulap / lighean"....voi ori nu stiti ce vorbiti, ori ati mers toata viata numai in caruta sau ferari..

lamuriti-ma si pe mine, care sunt acele diferente asa de mari care o transforma din lighean / dulap in "muult mai bine" ?!? ca sunt tare curios...

ii rog pe cei care nici macar nu au vazut un permis in viata lor sa se abtina de la comentarii....
__________________
gboy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 13:59   #174
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by gboy View Post
fiind posesor de logan, recunosc ca noul model este mai aratos decat precendentul, dar sincer nu vad asa o mareeeeeeeeee diferenta in configuratia toatala a masinii...

Ii mai aud pe unii, "nu mai are aspectul de dulap / lighean"....voi ori nu stiti ce vorbiti, ori ati mers toata viata numai in caruta sau ferari..

lamuriti-ma si pe mine, care sunt acele diferente asa de mari care o transforma din lighean / dulap in "muult mai bine" ?!? ca sunt tare curios...

ii rog pe cei care nici macar nu au vazut un permis in viata lor sa se abtina de la comentarii....
diferenta majora nu exista.....are doar un face lift si un back lift atat, interior are o plansa de bord usor modificata, butoanele au alta forma si materialele cik ar fi mai bine, ideea interiorului si amplasarea butoanelor e identica si la fel...trebuia sa scoata ceva nou......lateral masina e identica, deci dupa parerea mea forma de dulap se pastreaza... oricum e o masina bunicik cu motorizari usor subdimensionate, poate in loc de 1.5 dci de 85 de cai ar fi trebuit un 1.9 dci de 125..... asa ar fi meritat 12 mii varianta full.....am vazut recent in drum spre constanta un tren plin cu logan face-lift....deci se pare ca baietii deja au comenzi
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 14:04   #175
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

nu mai are forma de dulap..cum o avea inainte..e mult mai bine,frumos..face-liftu pun pariu ca il vor cumpara strainezii in draci.. si de mers,am mers cu el..nu mai e dacia ce a fost inainte..bv lor iar piesele sunt scumpe ca e renaultu in spate..politica lor..masini cat de cat eftine..si piese scumpe. Bv Dacia si 11.000 de euro e varianta face-lift full options,cu motor de 1.6 16v(disponibil ulterior) ..vezi site'ul Dacia.

Last edited by StreetStyle22; 27-07-08 at 14:12.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 15:24   #176
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Arata mai bine acuma,cele mai bune imbunatatiri eu zic ca sau facut la fetele de usi interioare care sunt luate de pe sandero si acuma se poate regla si volanul pe inaltime.
__________________
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 16:42   #177
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
poate in loc de 1.5 dci de 85 de cai ar fi trebuit un 1.9 dci de 125...
ar fi fost frumos, dar e cam mare pentru constructia loganului
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 19:14   #178
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
ar fi fost frumos, dar e cam mare pentru constructia loganului
pai am zis asta pt ca am vazut renault clio 2 cu motoru asta, modelu cu 5 usi, scria p bandou lateral 1.9 dci....cre ca ar incapea si in logan
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 22:26   #179
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

eu nu ma refer la spatiu, ma refer la vibratiile pe care le transmite si la zgomot. logan nu e o masina izolata bine fonic, de aceea 1.5dci e perfect. nu tremura, nu urla. presupun ca ai mers intr-un papuc 1.9D sau solenza 1.9D. n-ar fi chiar asa, dar nici extrem de diferit
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 00:10   #180
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Noua Dacia Logan: mult mai bine!

Acel motor 1,9D care a fost pus pe solenza si pe papuc e oricum unul foarte depasit. Cel 1,9dci e ceva mai avansat tehnologic, si vibratiile si zgomotul nu sunt asa mari.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -