Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-07, 13:36   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Masina "Pe Apa" !

http://libertatea.ro/index.php?secti...tire&sid=24405
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 15:31   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina "Pe Apa" !

Asteptam o varianta utilizabila in practica.. numai sa nu inceapa razboaie pentru apa cum sunt acum pentru petrol

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 15:31   #3
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Masina "Pe Apa" !

ce ma oftica : acolo pare sa fie pe libertatea.ro la sectiunea panorama. daca deschizi tu separat site-ul si dai pe panorama, iti arata cu totul altceva
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 16:34   #4
ggd_87
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ggd_87's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,644
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[BMW]
Default Re: Masina "Pe Apa" !

foarte tare,dar oare la kt va ajunge pretul apei?
si oare o putea sa-l fak sa dezvolte mai multi CP? "Consuma 10 litri de apa la o ora si dezvolta, deocamdata, 5 cai putere."
__________________
ggd_87 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 17:36   #5
andy_x3m

Stage 5
 
andy_x3m's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 356
Default Re: Masina "Pe Apa" !

impropriu zis "cu apa". practic tot hidrogen arde doar ca nu are nevoie de vro pila electrica sa descompuna apa in H2 si O2. e geniala ideea omului. acum sa asteptam sa se termine petrolul in lume si o sa asistam la dezvoltarea motorului... cu apa.
__________________
Viteza poate fi limitata electronic, prostia nu! |#|#| Logan 1,4 MPI in curs de modificare vizuala
andy_x3m is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 18:06   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina "Pe Apa" !

cu apa, electric, o solutie va aparea cat de curand pt ca deja disparitia petrolului nu mai e foarte departe si unii din noi vom trai sa o apucam (sper ca io nu) ) nu vreau sa conduc o masina pe baterii sau pe apa iar la cat consuma deocamdata... nu vor face fata resursele de apa pe langa consumul menajer sau de irigatii... va ganditi cat ar consuma un tir cu apa? sau cat ar cantari? daca la 5hp consuma 10litri pe ora la 500 vai de capu meu) da sa speram ca o sa-l echilibreze
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 18:50   #7
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Masina "Pe Apa" !

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
iar la cat consuma deocamdata... nu vor face fata resursele de apa pe langa consumul menajer sau de irigatii... va ganditi cat ar consuma un tir cu apa? sau cat ar cantari? daca la 5hp consuma 10litri pe ora la 500 vai de capu meu) da sa speram ca o sa-l echilibreze
Sa nu uitam ca motor Otto in primele stadii nu avea injectie multipunct
si luat 7-8L la 100km
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 20:00   #8
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Masina "Pe Apa" !

pai...cam asa a fost si pioneratul mot pe baze fosile(diesel, benzina...)!
primul mot avea o putere de 1 sau 4-5 cp ! consumul era cam tot la fel !

pai la...cata apa este in oceane...o purificam si daca tot se mai topesc ghetarii nu o sa mai fie problema cu inundatiile !

+ de asa aburul eliberat(apa) se elibereaza in atmosfera si v-a revenii pe pamant sub forma de unor ploi! cam asa ceva...
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 02:00   #9
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina "Pe Apa" !

Locomotivele cu abur inghit multe tone de apa la o cursa - 90% din rezervorul (tenderul) imens pe care-l trag e plin cu apa. Dar probabil un eventual autovehicul cu astfel de motor nu va trage dupa el o remorca cu 2-3 tone de apa

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 15:52   #10
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Masina "Pe Apa" !

GENIALA idee omului sper ca peste 10 ani daca nu mai putin acest motor sa fie pe toate masinile(sunt mai optimist de fel).
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 14:16   #11
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina "Pe Apa" !

stiam de motorul cu apa de prin 98.
si stiam ca era la timisoara la institutul ala
sau ceva facultate.
oricum mie mi se pare geniala treaba asta.
daca bulangii astia din romania ar da mai multi bani, as`l sprijine pe bietul om sa`i dea bani sa`i infiinteze o echipa, inventia lui a lui sa fie, dar sa`l ajute cu bani scumle, materiale etc etc si sa produca 100 de motoare romania ar avea de castigat cat nici nu ne putem imagina in aceasta clipa.
imaginati`va ca apa este destula in dunare, marea neagra, n`ar fi nici cel mai mic stres.
si inloc sa platim 3,2lei/litruu sa zic ca platim 1 leu/litru(0,5lei ar fi si mai bine ca totusi apa`i gratis :P si ocupa 73,826% din planeta(sunt la mediu si stiu) )
am castiga bani aia 2 lei si ceva de diferenta i`am putea baga in altceva, in turism, in strazi, in piste de concurs, in orice altceva DAR NU. un bulangiu trebuie sa isi faca vila hotel etc etc si 100 sa sufere, bani sunt aceiasi, nu se pot intinde ca guma de mestecat(din pacate).
oricum eu in locul statului l`as sprijini cu tot pe om, inventia lui sa fie dar motoarele sa beneficieze romania.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 10:25   #12
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina "Pe Apa" !

Nu-i asa simplu sa furnizezi apa, nu merge apa de rau si nici cea de robinet, va trebui apa distilata (pura d.p.d.v. chimic), altfel in 100 km motorul va deveni inutilizabil

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 18:08   #13
aaddrryyss

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 63
Default Re: Masina "Pe Apa" !

oricum, cred ca ar fi mult mai ieftina o distilerie de apa decat o rafinarie de petrol.
aaddrryyss is offline   Reply With Quote
Old 16-04-08, 11:14   #14
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Masina "Pe Apa" !

A pure stoichiometric mixture is most easily obtained by water electrolysis, which uses an electric current to dissociate the water molecules:

electrolysis: 2 H2O → 2 H2 + O2
combustion: 2 H2 + O2 → 2 H2O

The energy REQUIRED TO GENERATE the oxyhydrogen ALLWAYS EXCEEDS the energy released by combusting it

from wiki....

Nautilus aveam pretentii..
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 00:20   #15
a_dacian

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 6
Default Re: Masina "Pe Apa" !

Omul asta are dreptate. Si eu am citit despre pompa hydrosonica care foloseste efectul de cavitatie, si am spus si la altii si stiti ce mi-au spus? Ca au dat deja avansul la centrala aristonnustiucare.

Nu-i poti face omului binele cu forta.
Metode de capturare a 'energiei negative' (mai cititi inainte de a comenta! ca la fotbal, medicina si zero-point-energy se pricep toti) sunt nenumarate, gasiti aici 1600 pagini de schite si patente explicate.

Eu nu am crezut, ca asa sunt eu: " ce, ma prostesti in fata?!"

Si m-am uitat si pe youtube unde.. e raiul lu `toma necrediciosu`

aici sunt o multime de linkuri catre resurse pentru cei care vor sa citeasca.

Restul... "fericiti cei saraci cu duhul`"

Remember: "STATUL TE VREA PROST!"

PS: daca nu functioneaza linkul, nu va speriati, astfel de site-uri sunt sterse sistematic. Cautati cuvintele cheie pe web: free energy, water power, water power cell, Brown gas, Stanlet Meyer, Bedini motor, Newman motor, zero-point-energy, negative energy, cold fusion :P
Attached Files
File Type: doc zeropoinrenergy.doc (95.5 KB, 25 views)
a_dacian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -