Eu sunt curios cum se comporta dupa coborarea unui traseu montan dur (pe asfalt, nu macadam).
Mai exact... cum se comporta la temperaturi foarte mari in regim de sarcina.
Inchipuieste-ti ca faci o coborire in forta a Alpilor sau a Transfagarasanului si folosesti (evident) foarte intens pedala de frana.
Sau mai bine... cum se comporta jantele dupa ce o soferita blonda strabate Bucurestiul cu frana de mana uitata trasa la jumatate din cursa.
Stiti foarte bine cat de tare se pot incinge franele... care transmit caldura jantelor.
Ar fi comica faza in care soferita de mai sus s-ar trezi ca plasticul incepe sa cedeze si masina sa inceapa sa-si schimbe garda la sol pe puntea spate