![]() |
Jante de plastic!!!
1 Attachment(s)
In viitorul mai mult sau mai putin apropiat, jantele de aliaj ar putea fi inlocuite cu jante din plastic. Acestea sunt realizate dintr-un plastic ranforsat cu sticla (glass-reinforced plastic GRP) si au ca avantaj o greutate redusa fata de cele din aliaj. Deasemenea si costul de productie ar fi unul mai scazut. |
Re: Jante de plastic!!!
aiurea ca daca iei o bordura nu se indoaie...se sparge direct... :???:
|
Re: Jante de plastic!!!
bun ....sa zicem
Dar pui asa ceva pe un A8? pe un seria 7? sau pe vreun SUV?pe ceva greu nu as pune asa ceva pe masina niciodata....poate pe vreun oltcit sau matiz |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
in viitorul apropiat shi chiar in prezent sutem martorii a f multor inovatzii tehnice menite sa fie mai ieftine mai bune mai rezistente cat se poate de nonpoluante... e clar k industria automobilistica este shi va fi intotdeauna intro continua schimbare |
Re: Jante de plastic!!!
Plastic :rolleyes2 de ce nu.
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
... eu 1 nu am auzit de plastic care sa se indoaie...pana acum... |
Re: Jante de plastic!!!
...ca un exemplu, fibra de carbon este mult mai casanta decat polimerii, si totusi, se folosesc pe anumite masini, (ca jenti) datorita rezistentei mari si greutatii reduse. Am incredere in jentile de polimer...este o chestiune de timp pana va fi acceptata de catre majoritate.
@19tdi: gandeste-te la scaunele acelea de plastic infecte, care se gasesc pe terase vara. Alea se indoaie, intr-o anumita masura, se indoaie. Sigur stii ca atunci cand te asezi pe ele, o iau intr-o parte sau in alta daca le fortezi putin. |
Re: Jante de plastic!!!
calmati-va ca jantele din plastic nu vor fi realizate sa flambeze si sa se indoaie peste borduri, aberati prea mult. cum ar fi la viteza mare (peste 200km/h sa zicem) sa dai peste o mica denivelare si janta sa inceapa sa danseze si sa se indoaie "precum scaunele de plastic"... va las pe voi sa va dati seama
|
Re: Jante de plastic!!!
nu prea le vad eu pe astea la 280 in viraj....sau la ce drumuri e in romania....
|
Re: Jante de plastic!!!
ma la prima vedere par cam subrede dar totusi sunt gandite de cineva care ofera o garantie ca nu se rup...nu ar avea cum sa se indoaie in gropi ...si nu au nici o legatura cu plasticul ala de la scaunele de pe terasa ....ar fii interesante ca ar putea sa le scoata mai iaftine si niste modele de iti pica fata ca baniuesc ca se fac usor matrice pt ele
|
Re: Jante de plastic!!!
N-as pune nici odata pe nici o masina asa ceva....
Sa am yo un Q7(dac-as avea...)si sa-mi schimb cele cromate super faine pe niste tampenii din plastic....... Nu imi pot inchipui!!!!!:shock: Poate la masinile sport unde depinde totul de Kg..... |
Re: Jante de plastic!!!
Niciodata un plastic nu o sa aiba acel aspect placut pe care il are un metal.. indiferent daca e polisat , mat, cromat etc.. Cum cromezi plasticul?.. nu mi se pare ceva de viitor oricat de usoare ar fi..
|
Re: Jante de plastic!!!
sunt najpa shi gata
|
Re: Jante de plastic!!!
cine zicea ca nu se poate croma plasticu???...mai gandeste-te ...io sunt sigur ca janta aia are o duritate f f f mare,inginerii aia care au proiectat-o s-au gandit sigur la treaba cu greutatea masinii si toate celelalte fortze care actzioneaza asupra jantei...asa ca io zic ca o sa iasa ceva foarte tare cu jentzile astea din plastic!!
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:01. |
- Copyright 2026 4Tuning