Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-07, 14:55   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Volvo C70 este cel mai sigur cabrio

Volvo C70 a castigat din partea Institutului National pentru Siguranta in Trafic (IIHS) din SUA titlul de cea mai sigura masina cabrio. IIHS a juns la aceasta concluzie dupa ce au fost testate aproximativ 10 modele cabrio care se comercializeaza in America. Modelul C70 al celor de la Volvo a castigat punctajul maxim la toate categoriile.

Pentru a inregistra un punctaj maxim IIHS a recomandat si celorlalti constructori sa echipeze modele lor cu sisteme de protectie in caz de rasturnare. Volvo C70 este echipat standard cu sistemul ROPS care protejeaza ocupanitii masinii si in cazul unei rasturnari.

Volvo C70 a fost prezentat pe piata in anul 2005 si din acel moment a devenit etalonul segmentului cabrio la nivel de siguranta rutiera. In afara de structura deformabila controlat a caroseriei, Volvo C70 este echipat si cu sisteme de prevenire a evenimentelor nefericite precum BLIS sau IDIS.

Institutul IIHS este in America la fel de important precum est ein Europa centrul de testari EuroNcap.
Attached Images
 
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 17:34   #2
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Volvo C70 este cel mai sigur cabrio

volvo din intotdeauana au facut masini sigure si din ce in mai sigure.
ei au inventat air-bag-ul, parca!?

laguna 3 se zice ca are 6 stele euroNcap si de cam 3 ani renault au inceput sa faca cele mai sigure masini.
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 18:34   #3
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Volvo C70 este cel mai sigur cabrio

Din cate stiu eu, Volvo a inventat centura cu prindere in 3 puncte, airbagul, airbagul perdea, si si cel pentru coloana....

Volvo-ul meu, model din 2001, are 8 airbaguri si 5 stele la siguranta ...asa ca nu m-as simti mai in siguranta in altceva
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 00:10   #4
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Volvo C70 este cel mai sigur cabrio

cred si eu asta cine a inventat siguranta ):Pnu VOLVO oricum la proba siguranta este cea mai taresi in rest la volvo toate bune:Ppkt k are motoare de renault pe ele(in unele cazuri));P
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 00:14   #5
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Volvo C70 este cel mai sigur cabrio

da...motorizare de la Renault, Mitsubishi sau Volvo Original (lucky me) ... nu am prea vazut cu motor de Renault ce-i drept, dar stiu cine are cu motor de Mistubishi, si in 6 ani nu s-a plans de probleme....iar cele originale Volvo...ei, inca nu i-am gasit nicio problema
-LEXION- is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -