Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-07, 14:31   #1
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Noul peugeot 308

Au apărut primele fotografii oficiale ale noului Peugeot 308, urmaşul modelului compact 307. Ca de obicei īn ultima perioadă la Peugeot, designul este puternic legat de celelalte modele din gamă. La prima vedere, 308 pare un 207 mai mare, mai ales la partea frontală. Partea din spate este mai reuşită, avīnd un design care aminteşte de Nissan Murano.

La interior evoluţia este la fel de discretă ca la exterior. Diferenţa cea mai notabilă este dată de aeratoarele rotunde şi de ecranul sistemului de navigaţie care culisează īn bord atunci cīnd nu este folosit. Este de aşteptat ca nivelul calităţii să fie īmbunătăţit faţă de 307.

Īn privinţa motorizărilor, baza va fi asigurată de cunoscutul 1,6 litri pe benzină, dezvoltat īmpreună cu BMW, care furnizează 120 CP īn varianta aspirată şi 150 CP īn cea turbo. La capitolul diesel, e de aşteptat ca vīrful de gamă să fie motorul de 2,2 litri şi 170 CP, sub care vor fi poziţionate propulsoarele 1.6 HDi şi 2.0 HDi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	308.jpg
Views:	187
Size:	250.5 KB
ID:	275744   Click image for larger version

Name:	308 spate.jpg
Views:	178
Size:	216.8 KB
ID:	275745   Click image for larger version

Name:	interior.jpg
Views:	173
Size:	231.4 KB
ID:	275746  

shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 15:09   #2
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Noul peugeot 308

Mi se pare ca spatele este foarte reusit, dar partea frontala e mult prea agresiva pentru restul masinii. Deja arata ca un 407 hatch
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 15:19   #3
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Noul peugeot 308

La ce forma de f1 are capota ar trebui sa intre in alta clasa )
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:43   #4
BeeJay

Stage 1
 
BeeJay's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 14
Default Re: Noul peugeot 308

Asteptarile nu mi-au fost inselate. Cel putin in poze e o masina reusita.

Nasul de monopost de formula 1 e de nota 10. Deschiderea mica a capotei motorului s-ar putea sa fie un cosmar pentru mecanici, cu conditia sa aiba ce cauta acolo. Cel mai probabil intre radiator si bara de protectie va fi un spatiu marisor, cu rolul de a prelua socul in caz de impact frontal. Priza de aer frontala e o adevarata declaratie de agresivitate, putin indulcita de bara frontala care are efectul de a cuminti binisor intregul ansamblu. La urma urmei e un hatch familial. Elementele cromate probabil ca vor fi puse doar pe unele versiuni dar arata foarte bine si nu sunt chiar asa blink cum am vazut la alte marci.
Cum era de asteptat, proiectoarele gen 407 o vor face agresiva si pe timp de luminozitate scazuta. Cine a vazut in retrovizoare un 407 venind in viteza cu farurile si proiectoarele aprinse stie ce spun.
Aripile laterale taiate par sa faca masina de o sportivitate sculptata.
Dupa retrovizoarele tip 207 nu ma dau in vant cand privesc masina de afara dar din interior trebuie sa recunosc ca cele de 207 sunt foarte ergonomice. Si au si semnalizare inclusa la baza oglinzilor. Personal cred ca ar fi aratat mai bine cu semnalizarea pe capatul oglinzii, dar probabil ca ar fi fost si mai scumpe.
Pavilionul vitrat e unul din elementele pe care eu le apreciez foarte mult. Ma intreb unde se pliaza panourile de protectie pentru ca partea cu tabla a acoperisului pare foarte mica.
Linia (cuta) laterala care se intinde de la aripa fata pana la stopuri dau un aer zvelt si atenueaza vizual inaltimea mare a masinii.
Din spate ar putea adia o idee de Magane, dar linia mai inalta a portbagajului, reliefarea barei de protectie, il fac mai putin plat si mai placut de privit. Clar nu va starni atat de multe controverse ca Megane. Blocurile optice spate ce se intind frumos pe lateral si urmeaza aproximativ linia aripilor schimba total impresia de Megane. Din spate e clar, e Peugeot. Cel mai tare-mi place partea de jos a spatelui adica bara cu difuzorul aparent si cele doua elemente cromate de pe difuzor. Nu stiu daca chiar are rolul unui difuzor, dar arata extraordinar, la Megane doar versiunea RS are asa ceva. Luneta e chiar o noutate in domeniu sau cel putin eu nu stiu nici una care sa arate asa. Iar cand deschizi haionul luneta se desprinde cu totul. Sper ca au gasit o solutie foarte buna de etanseizare a lunetei. Se deschide oare luneta si separat. Mi-ar place, asta fiind unul din lucrurile pe care le-am apreciat la 206 SW.
Interiorul e oarecum diferit de ce a facut Peugeot pana acum. Elementele cromate sunt raspandite inteligent peste tot astfel incat sa dea o ambianta sportiv-eleganta. Astfel manerul de deschidere a fost cromat dar cadrul manerului a ramas simplu. Un designer fara imaginatie probabil ca l-ar fi cromat si pe ala. Volanul e mare, poate un pic prea mare dar astfel creste vizibilitatea instrumentelor de vord. E in trei spite (ceea ce e de bine), e putin mai conturat decat cel de la 307 dar raman la parerea ca cel mai reusit volan de Peugeot e cel in trei spite de pe 407.
Solutia celor trei guri de ventilatie centrale e pe gustul meu datorita faptului ca pot fi controlate separat. Mie nu-mi place sa bata aerul conditionat direct pe corp, si probabil daca o lasi deschisa doar pe cea din mijloc asta nu se va intampla.
Tunelul central pare ca a devenit mult mai lat si cred ca si mai inalt, probabil si datorita faptului ca 308 e mai mare decat 307. Consola e mai inclinata, comenzile sunt asezate estetic, sper ca si ergonomic. In loc de un display mare pentru ac s-a adoptat solutia a doua mai mici. Elegant. Comenzile sistemului audio sunt estetice. Si ce-mi vad ochii!? Un display de navigatie care se ascunde in bord!? Parca n-as crede. Oricum arata bine, dar ce va fi in locul lui la echiparea fara navigatie? Probabil ca un display mai mic, daca mai e necesar, sau un spatiu de depozitare. Nu-mi dau seama ce va indica displayul de deasupra oglinzii retrovizoare. Probabil ca acolo vor fi si avertizarile pentru centurile de siguranta. Pe lateralele display-ului par a fi senzorii de la alarma.
Si in sfarsit, ceasurile: nu ma dau in vant dupa solutia doua ceasuri separate cu un display intre ele. Cel putin cele de la VW si Audi nu mi-au placut niciodata. Nici cel de pe 307 nu ma da pe spate dar m-am obisnuit cu el si recunosc ca e o solutie ergonomica de a aduce diversele avertismente in fata ochilor. Remarc totusi ca displayul nu e pe aceiasi linie cu cesurile fiind bagat intr-o uroara adancitura. Prefer totusi ceasurile intretaiate.
Manetele de semnalizare si stergatoare se pare ca au ramas aceleasi de la 307. Probabil ca si satelitii pentru comanda sistemului audio si pilot automat.
Observ ca au inlocuit manerul de viraj de deasupra portierei soferului cu un suport pentru ochelari. In sfarsit. Nu stiu ce minte creata s-ar fi gandit ca trebuie sa te tii de ele cand faci un powerdrift.
E posibil ca montantii A sa nu mai stanjeneasca atat de tare vizibilitatea. Par mai subtiri.
In asamablu designul e unul de 207 evoluat. Nu e rau. Mie personal chiar imi place, mai ales ca au ales sa-i dea un aer mai sportiv.
BeeJay is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 02:52   #5
Rookie

Stage 5
 
Rookie's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 461
Default Re: Noul peugeot 308

Hmm ... nu stiu ce sa zic ... Sincer, nu prea imi place !!! Cel putin spatele, e cam nasol ... Opinia mea ...
Rookie is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 16:44   #6
Kodrin

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 62
Default Re: Noul peugeot 308

mie unu imi place f mult capota , si interioru' nu e de lasat in urma ........... cei de la PEUGEOT au mai dat un "TUN"
Kodrin is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 17:59   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul peugeot 308

decat sa-mi iau una d-asta mai bine merg pe bicicleta bleaaaaaaaah
alta uratenie de la peugeot in 50 de ani nu vreau sa stiu kum or sa arate masinile de la ei :-SS
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 11:38   #8
Sphynx

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 116
Default Re: Noul peugeot 308

La spate zici ca e un Suzuki Swift mai mare...
Sphynx is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 11:44   #9
wasted
Honda Driver

Stage 5
 
wasted's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 661
Member of:
[Honda]
Default Re: Noul peugeot 308

Eu primadata m-as duce o tura cu el sa vad cum se misca
Interiorul imi place tare
wasted is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 08:56   #10
Vlako

Stage 3
 
Vlako's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 88
Default Re: Noul peugeot 308

frumusel !botu ala ii parca umpic prea exagerat ... da merge , nu-i urat
Vlako is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 09:31   #11
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Noul peugeot 308

Quote:
Originally Posted by wasted View Post
Eu primadata m-as duce o tura cu el sa vad cum se misca
Cum poate sa se miste un peugeot!!? .....e un peugeot ce naibi!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 16:19   #12
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Noul peugeot 308

mie imi place masinuta
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 12:51   #13
master1

Stage 3
 
master1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 166
Default Re: Noul peugeot 308

o masina frumosica si interior si exterior, din pacate mi se par putine schimbari radicale, pare mai mult un face-lift, noutatea o sa fie in domeniul motorizarilor
master1 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 13:41   #14
gamer555

Stage 2
 
gamer555's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 40
Default Re: Noul peugeot 308

nu-mi place deloc, de fapt nu-mi place designul de la peugeot in general
gamer555 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 19:25   #15
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Noul peugeot 308

spatele e cel putin oribil,oripilant...in rest e chiar ok masina si motorizari la fel
zGb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -