Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-12, 12:47   #1426
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

sunt pur si simplu curios ce fel de masini conduceti majoritatea dintre voi in fiecare zi ... daca un subaru sau o honda vi se par masini oribile trebuie sa aveti ceva de la ferrari in sus in garaj, ma gandesc ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 15:54   #1427
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Nu cred ca e vorba despre ce conduci aici, si despre estetica unor modele. Eu personal consider cateva modele de la ferrari si lamborghini destul de urate, dar aici ii putem scuza datorita faptului ca poate au sacrificat design-ul in favoarea performantelor. Iar masini prezentate mai sus chiar sunt uirate Iar daca colegul se refera la noul SUV de la Honda, desi am o slabiciune pentru masinile Honda si i-am luat tatei o Honda Accord de curand, sunt de parere cu el care are un design cel putin neinspirat

Last edited by silviu.o; 12-08-12 at 16:00.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 17:04   #1428
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Sincer sa fiu, cred ca de fapt bate spre vorba cu strugurii acri, dar, fiecare cu gusturile lui.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 19:47   #1429
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Sincer sa fiu, cred ca de fapt bate spre vorba cu strugurii acri, dar, fiecare cu gusturile lui.
Degustibus non discutandum!spune un proverb latin(are vreo 2000 de ani poate mai bine)dar nu trebuie sa fii designer ca sa vezi ca o masina e chiar oribila,te ustura ochii cind te uiti la ea,ai impresia ca vine vreo pocitanie pe strada si poate din greseala se urca pe trotuar si te mai si calca "pe bataturi",cam asta e impresia mea cind le vad!Problema este alta,ma uit cu mila si compasiune la astfel de specii de oameni care le mai si cumpara si au impresia ca au cea mai frumoasa masina,eu unul sincer,i as da foc noaptea,sa nu ma vada nimeni lg o asemenea specie(glumesc!)chiar daca mi ar face o cadou cineva!
As pune pe cineva sa o vinda,nu as vinde eu o astfel de pocitanie,i as da 50% celui care o vinde,intelegi,iar daca tu crezi ca "strugurii sint acrii" cred ca n ai nimerit o!
Eu am un cielo 96 hatchback,e oarecum potrivita ,la aerodinamica sta f bine ,bate multe masini cu renume la anii ei mai ales la fiabilitate,modelul s a vindut peste tot f bine,deci,nu mi este inca rusine cu ea pe strada.Am in lucru la restaurat vreo 3 masini,mai clasice asa,germane toate,le am terminat doar tuinichigeria si vopsitoria,abia acum incepe masacru,tapiterie,motor ,cutie,cutie de transfer,diferentiale samd,poate in 2 ani le termin,ca de toate costa,modificari,performante,siguranta,viteza/putere,cind vrei ceva frumos si original...asta e!
Sint oarecum un fericit ca ma cam pricep la asa ceva,poate nu la toate dar mai am si prieteni adevarati care ma mai ajuta cu diverse materiale la preturi normale,deci pentru mine este o placere sa le "bibilesc " la maxim!Respect,montoya
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 19:58   #1430
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Nu cred ca e vorba despre ce conduci aici, si despre estetica unor modele. Eu personal consider cateva modele de la ferrari si lamborghini destul de urate, dar aici ii putem scuza datorita faptului ca poate au sacrificat design-ul in favoarea performantelor. Iar masini prezentate mai sus chiar sunt uirate Iar daca colegul se refera la noul SUV de la Honda, desi am o slabiciune pentru masinile Honda si i-am luat tatei o Honda Accord de curand, sunt de parere cu el care are un design cel putin neinspirat
Se pare ca avem aproape aceleasi gusturi,dar loganul si corsa parca sint totusi mai spate,eu zic asa:
1 smart-2 locuri
2clio symbol
3honda cv r 2011
4lodgy
5logan
6renault gordini-de neuitat asa ceva!
7 corsa
8fiat stilo
9fiatmultipla
10lada niva
Cred ca astea sint oarecum oribile,culmea este ca si la fiabilitate stau dezastruos ,deci in concluzie::)) NU VA CUMPARATI MASINI URITE!Respect,montoya
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 20:12   #1431
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Se pare ca avem aproape aceleasi gusturi,dar loganul si corsa parca sint totusi mai spate,eu zic asa:
1 smart-2 locuri
2clio symbol
3honda cv r 2011
4lodgy
5logan
6renault gordini-de neuitat asa ceva!
7 corsa
8fiat stilo
9fiatmultipla
10lada niva
Cred ca astea sint oarecum oribile,culmea este ca si la fiabilitate stau dezastruos ,deci in concluzie::)) NU VA CUMPARATI MASINI URITE!Respect,montoya
loganul stă dezastruos la fiabilitate???

Honda ???

Lada niva ?

la restul nu pot să mă pronunț pentru că nu cunosc...dar aici chiar vorbești prostii.

e plin de logane taxiuri trecute de 4-500.000km fără intervenții majore.

lada niva face de râs multe mașini pe offroad, scot sunete dubioase, dar nu prea se strică. lucrul rusesc e din topor dar e rezistent, iar...Honda....e Hondă.

ca fapt divers am prieten care și-a băgat picioarele în mercedes-ul lui E de 85.000 eur pentru că la 170.000 km era la a 3-a cutie (automată)...având mașina de nouă și și-a luat un logan cu care se plimbă prin București de care e extrem de mulțumit.

e un topic de mașini urâte. vrei o mașină urâtă? noul CLS, noul Passat CC, și A7. mi se pare că tre să ai pata de muștar întărită pe maieu și stocul de semințe bine făcut în buzunar ca să te încânte așa ceva.

la Fiat Multipla sunt de acord cu tine și ca aspect și ca fiabilitate... în rest , ca și pe celelalte topic-uri pe care activezi vorbești prostii. sugerez o revizie a limbii române și a atitudinii. au mai fost „deștepți” ca tine, care au primit ban pentru...felul încântător de a fi.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 20:35   #1432
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Hai ca si tu vorbesti prostii, bong. Ce treaba au masinile, frumoase sau urate, cu posesorii? Seminte si mustar intr-un forum dedicat pasionatilor de automobile nu isi au locul. Zici tu ca noul Passat CC e urat, sau CLS, sau A7? No f... way!
Ca la noi doar categoria de personal descrisa de tine (sa nu mai vorbim si de culoare pielii), isi permite astfel de masini, asta e alta mancare de peste. Dar uita-te prin tari mai cilivizate (scuza-mi limba), unde vezi doar costume de firma pe scaunul soferului si serviete de piele pe cel din dreapta.

Oricum, iti apreciez parerea. Si parerea lui montoya era cu referire la aspectul estetic al masinilor (in primul rand, mai apoi la fiabilitate, etc.). Si, intradevar, Multipla a castigat locul 1 ca cea mai urata masina a tuturor timpurilor in toate topurile.
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 21:29   #1433
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
loganul stă dezastruos la fiabilitate???

Honda ???

Lada niva ?

la restul nu pot să mă pronunț pentru că nu cunosc...dar aici chiar vorbești prostii.

e plin de logane taxiuri trecute de 4-500.000km fără intervenții majore.

lada niva face de râs multe mașini pe offroad, scot sunete dubioase, dar nu prea se strică. lucrul rusesc e din topor dar e rezistent, iar...Honda....e Hondă.

ca fapt divers am prieten care și-a băgat picioarele în mercedes-ul lui E de 85.000 eur pentru că la 170.000 km era la a 3-a cutie (automată)...având mașina de nouă și și-a luat un logan cu care se plimbă prin București de care e extrem de mulțumit.

e un topic de mașini urâte. vrei o mașină urâtă? noul CLS, noul Passat CC, și A7. mi se pare că tre să ai pata de muștar întărită pe maieu și stocul de semințe bine făcut în buzunar ca să te încânte așa ceva.

la Fiat Multipla sunt de acord cu tine și ca aspect și ca fiabilitate... în rest , ca și pe celelalte topic-uri pe care activezi vorbești prostii. sugerez o revizie a limbii române și a atitudinii. au mai fost „deștepți” ca tine, care au primit ban pentru...felul încântător de a fi.
Loganul acela care l vezi tu taxi,este jalnic,nu stiu ce scara de valori ai tu,dar zici ca merci cu caruta,daca si loganul e masina fiabila, e clar!Am vreo 4 loganuriin familie,unul dupa 3 zile ,a avut probleme cu planetara dreapta(cea lunga),la altul,i a cauzt injectia benzina dupa 30000km,intr unul ploua ,doar uneori,iar altul a ajuns la venerabila suma de km 63000 cu cititorul de pe volanta si discul de ambreiaj "prastie",daca asta se numeste fiabilitate eu ma apuc de preotie!Taxiurile alea de 4-500kkm,or fi nu spun ,dar nu ai idee citi bani de baga in ele,dupa garantie,am vecin cu logan break motorul acela fiabil de 1,6 8v/86cp,i a mai pus si gaz,m am urcat in el odata si deja eram la "scoa;a curajului 1,2,3 si alte serii!
Lada niva,zici ca se rupe in bucati pe sosea la 110 km/h,iar pina atunci cind atingi 110km/h,plasticurile si alte articulatii incep usor si delicat sa ti bucure urechea,pe la 75km/h,incepe concertul,iar la 110 esti in fibrilatii precum un epileptic,consum de la 12 l % in sus,maxim 30-35 in off road sub mediu,nu stiu cit o lua la o forja mai serioasa.Am participat la actiunea off road cu o lada de pe scaunul din dreapta,frumos pe dr forestier,acolo este sefa,pe autostrada...iti face creierii terci,trecusera 2 zile si inca mai aveam zumzuitul ala cu troncanituri in creier...ce sa mai,trebuie sa fii camionagiu sa rezisti la astfel de "tratamente"!
Honda CR V inainte de ultimul model,am auzit si eu ca ar fi fiabila,duce spre 200-300k km,fara mari probleme,maxim un disc de ambreiaj pe la 150-200k km,nimik rau pina aici,toate s facute asa sa cada la cifrele astea ca nr de km.Ultimul model,cam are probleme cu consumul,electronica slaba,martorii"lui iehova se aprind ca pomul de iarna de la unirii,treaba vazuta cu ochii mei,in rest la interior arata bine,te simti bine in ea,are "zvic" bun pt marimea ei,dar nu face banii aceia nicodata,si la cit de urita este...doamne galbejitii astia chiar traiesc in padure nu in ocean!N au nici un fel de nici nu stiu cum sa i spun ,gusturi,designeri,chiar asa dezastru sa scoti pe piata,a ajuns pe post de glume intre padurari,"se ameninta " cu :"Iti cumpar o honda si ti o bag in garaj noaptea, daca nu mi dai 2 carute de lemne pt mine!"replica:"Nu te rog nu,am deja 2 INFARCTURI DE LA LOGAN SI LODGY!
Cred ca la masini si design am oaresice "ochi si fler",nu cred ca ma mai poate pacalii vreun fabricant cu vreo "pocnitoare de masina" de genul asta,nu numai urita dar sa fie si consumatoare sau mincatoare de piese,precum audi si toyota,iar preturile...nu mai vb se ridica la cer la ambele!
Prefer mecanica pura,nu beculete,fier serios tratat ca acum 20-30 de ani,alea masini ,astea de acum...mi e jena sa ma pronunt ,germanele ce mai tin oarecum nasul pe sus,dar nu toate,oricum peste japoneze!
Stiu ca mercedes ul a cam inceput sa dea buleli,de audi stiam mai de mult,bmw,parca e pe aceeasi linie ca de obicei,adica fiabilitate putin peste medie,scumpa la piese si asta,opelul observ ca s a cam ridicat in ultimul timp si vw isi respecta oarecum legenda,nu mai e ca alta data dar,pe acolo!
Cind aveam anii tai,aveam oricum mai multa viata decit ai tu in anii tai,eram f activ,tineam si serviciul si mecanica de acasa,unde eram 3 indivizi,unul crescut de mine,este as acum pe electronica si mecanica,unul era seful de la un garaj cu 3 litere,si eu,nu prea erau masini care sa se intoarca cu aceeasi problema ,indiferent de marca,culmea este ca evitam japoneze,coreene,italiene,astea cam aveau interzis pe la noi in rest cam orice reparam si nu faceam fata cit aveam de lucru,de dacii eram satui,dr tab era la noi in permanenta,asa ca stiu cum e cu taxiurile,sint jalnice toate indiferent de marca,dupa un nr de km,poti sa i faci tu orice,tot caruta se face,nu prea trage nimeni cu masina,trage pt buzunarul lui,ok!
Observ ca peste tot vii pe capul meu si ma contrezi,esti mai rau ca riia,nu e mai frumos sa ti spui parerea si sa nu ma mai "vinezi",stiu ca sinteti in haita,s a umplut occidentul de voi si ne ati mai facut si de rusine,cunosc modelul vostru asa ca este inconfundabil,tipic...Vezi ca din vinator ,nici nu stii cind ajungi vinat,de regula e prea tirziu!Am dublul anilor tai,chiar simti nevoia sa ti o tragi singur permanent,chiar crezi ca stii la 22 de ani prea multe despre masini,esti ridicol si ai grija sa nu cazi in "putul gindirii"!
Si daca mi as lua ban,nu i asa ca ai fii fericit,ca esti tu aici si dai lectii la unii care ti dau argumente atit tehnice cit si practice despre"treaba cu masinile"REALE,nu gogosi de pe net din 2 clickuri...
"Galbejitule" tata,evitama ca n avem subiecte comune,e diferenta mare de ani de munca de experienta ,deci,mai ai de mincat multa vaselina si oase rupte pina la mine...eu imi iubesc meseria spre deosebire de tine si de altii,ok,ma respect prea mult ca sa nu mi respect si semenii,dar cind vad cu cit tupeu si cita virulenta de la unul ca tine si ca altii...stii tu de unde...v as propune sa va faceti voi forumul bacau,iasi,esti parvenit la mogosoaia prin cine stie ce intimplare...nu e mai frumos asa,aveti si moderatori...sinteti tari de tot! Noapte buna,montoya

Last edited by montoya68; 12-08-12 at 21:33.
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 21:38   #1434
Strainger

Stage 5
 
Strainger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,492
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Lincoln MKT Town Car - spatioasa, confortabila, insa foarte foarte urata..
Mie nu mi se pare asa urata masinuta, doar spatele, care e cam taiat din topor dupa parerea mea, in rest e are design frumos.
Strainger is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 13:54   #1435
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Degustibus non discutandum!spune un proverb latin(are vreo 2000 de ani poate mai bine)dar nu trebuie sa fii designer ca sa vezi ca o masina e chiar oribila,te ustura ochii cind te uiti la ea,ai impresia ca vine vreo pocitanie pe strada si poate din greseala se urca pe trotuar si te mai si calca "pe bataturi",cam asta e impresia mea cind le vad!Problema este alta,ma uit cu mila si compasiune la astfel de specii de oameni care le mai si cumpara si au impresia ca au cea mai frumoasa masina,eu unul sincer,i as da foc noaptea,sa nu ma vada nimeni lg o asemenea specie(glumesc!)chiar daca mi ar face o cadou cineva!
As pune pe cineva sa o vinda,nu as vinde eu o astfel de pocitanie,i as da 50% celui care o vinde,intelegi,iar daca tu crezi ca "strugurii sint acrii" cred ca n ai nimerit o!
Eu am un cielo 96 hatchback,e oarecum potrivita ,la aerodinamica sta f bine ,bate multe masini cu renume la anii ei mai ales la fiabilitate,modelul s a vindut peste tot f bine,deci,nu mi este inca rusine cu ea pe strada.Am in lucru la restaurat vreo 3 masini,mai clasice asa,germane toate,le am terminat doar tuinichigeria si vopsitoria,abia acum incepe masacru,tapiterie,motor ,cutie,cutie de transfer,diferentiale samd,poate in 2 ani le termin,ca de toate costa,modificari,performante,siguranta,viteza/putere,cind vrei ceva frumos si original...asta e!
Sint oarecum un fericit ca ma cam pricep la asa ceva,poate nu la toate dar mai am si prieteni adevarati care ma mai ajuta cu diverse materiale la preturi normale,deci pentru mine este o placere sa le "bibilesc " la maxim!Respect,montoya
din tot ce ai scris aici am dedus ca ai un "kadett" mai nou, sub o alta denumire si ca gusturile tale sunt nemaipomenite in materie de masini.
Quote:
Originally Posted by montoya68 View Post
Se pare ca avem aproape aceleasi gusturi,dar loganul si corsa parca sint totusi mai spate,eu zic asa:
1 smart-2 locuri
2clio symbol
3honda cv r 2011
4lodgy
5logan
6renault gordini-de neuitat asa ceva!
7 corsa
8fiat stilo
9fiatmultipla
10lada niva
Cred ca astea sint oarecum oribile,culmea este ca si la fiabilitate stau dezastruos ,deci in concluzie::)) NU VA CUMPARATI MASINI URITE!Respect,montoya
aici ai pus in aceeasi categorie fiat stilo, care este o masina deosebita si care la vremea cand a fost lansata nu prea avea concurenta in materie de design in clasa ei, cu fiat-ul multipla, care intr-adevar, este hidos din toate punctele de vedere, si cu lada niva, o masina care n-a fost facuta sa fie frumoasa sau sa rupa soselele cu 110 km/h, ci a fost conceputa sa bata dealurile in lung si'n lat. Concluzia, bati campii pe alte topicuri ca ai avut nu stiu ce bmw si ca ai condus dacii fara permis si toata lumea te venera, ai ajuns la un cielo/nexia care ti se pare masina visurilor si iti provoaca greata un fiat stilo sau o honda CRV ... parerea mea, schimba dealerul ca asta iti vinde marfa trasa ...
L.E. un logan, fie el DCI sau MPI, este cu cateva trepte mai sus decat un cielo

Last edited by fasso; 13-08-12 at 13:57.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 15:23   #1436
montoya68
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 38
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
din tot ce ai scris aici am dedus ca ai un "kadett" mai nou, sub o alta denumire si ca gusturile tale sunt nemaipomenite in materie de masini.


aici ai pus in aceeasi categorie fiat stilo, care este o masina deosebita si care la vremea cand a fost lansata nu prea avea concurenta in materie de design in clasa ei, cu fiat-ul multipla, care intr-adevar, este hidos din toate punctele de vedere, si cu lada niva, o masina care n-a fost facuta sa fie frumoasa sau sa rupa soselele cu 110 km/h, ci a fost conceputa sa bata dealurile in lung si'n lat. Concluzia, bati campii pe alte topicuri ca ai avut nu stiu ce bmw si ca ai condus dacii fara permis si toata lumea te venera, ai ajuns la un cielo/nexia care ti se pare masina visurilor si iti provoaca greata un fiat stilo sau o honda CRV ... parerea mea, schimba dealerul ca asta iti vinde marfa trasa ...
L.E. un logan, fie el DCI sau MPI, este cu cateva trepte mai sus decat un cielo
Pai e firesc sa fie peste cielo,e diferenta de vreo 10 ani de fabricatie,plus ca diferenta este si la fiabilitate si preturl pieselor,doar ca este in favoarea cielo coreean nu alea facute pe genunchi la craiova cu consumuri de 14-18% in oras,ok!Stilo nici macar in italia nu s a vindut bine,eram acolo cind au lansat o,dupa 6 luni,toti vroiau sa scape de ele,varza la fiabilitate si preturi serioase la piese,titpic fiat!
Faptul ca am condus fara permis,a fost probabil cel mai rebel gest al meu,am riscat enorm ,acum n as mai face asta,dar de,la 16 ani nu poti gindi ca la 44,era adrenalina si atit,nimik altceva,nu trebuie sa ma venereze nimeni,ca nu s vreun sfinx sau cine stie ce sfint,am fost rebel,teribilist poate mai mult decit altii,nimik altceva,ok!
Sa stii ca si cielo a tinut la gluma pe la taximetristi,mai ales cele pe gaz,deci oricum dacia la ce face acum,e jenant,lodgy,logan,ce dracu astea s pocitanii de masini,nu mi as lua asa ceva nici daca le ar da de pomana!
Ce masina a fost si kadett ,2 amici buni aveau kadet,prin 90,unul ,l am condu si eu vreo 500km,buc oradea,mergea cu 180km/h la motor 1,3 benzinastabila,si culmea nu se strica neam,la 1 an bujiile se duceau,in rest greu sa rupi masinuta aceea,amindoi au tinut masinuta vreo 8-9 ani,revopsite si tinichigerie la ele,nu se desparteau de ele,bune masini.Cielo din cite stiu eu mecanica este aproape identic cu astra f la partea mecanica si electrica/electronica,parca si sasiul este acelasi,difera doar cilindreea,1,4-1,6 benzina la astra,1,5 cielo,consuma ceva mai mult,probabil asa a fost el conceput,motor de turatie samd.Al meu nu sare de 6,3-6,4 extra urban si cam 8,5-9 urban,cu ac,sint f multumit de ea,piese super ieftine si in 6 luni,nimik n a cazut la ea,i am schimbat doar consumabi8lele,nimik altceva.E f stabila,nu e lenesa la 78 cp dar nici racheta,la 44 ani gindesti altfel,sa te duca din punctul a in b si atit,eu merg 90-120km/h nu mai sint ce am fost odata!montoya

Last edited by montoya68; 13-08-12 at 15:35.
montoya68 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 18:57   #1437
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Am avut in familie fiat stilo luat nou in 2004 pe care l-am tinut pana in 2008. Ce a fost culmea in toti acesti ani este ca n-am schimbat la el nimic altceva decat consumabile, 2 capete de bara si 2 bielete de directie(lucruri care se justifica tinand cont de calitatea drumurilor romanesti) si distributia . Am vandut masina, daca imi amintesc bine, pe la vreo 112 000 km, deci tine cont ca a facut si ceva km in toti acesti 4 ani numai pe drumurile patriei. Comparand preturile de intretinere cu cele ale unei masini koreene, intr-adevar, sunt ceva mai saltate cele de la fiat, daca la asta te refereai. Momentan detin si un punto, pe care-l folosesc aproape in fiecare zi datorita consumului foarte mic, si la care la fel, in 2 ani de cand il am si aproape 60 000 km nu am schimbat decat consumabilele, distributia si amortizoarele pe spate, lucru de admirat, tinand cont ca are uimitoarea varsta de 17 ani. Deci de unde ideile astea preconcepute cum ca fiat-ul e masina proasta ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 21:46   #1438
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Deci de unde ideile astea preconcepute cum ca fiat-ul e masina proasta ?
Din visele lui din fiecare noapte ca pana acum.
Daca la anii pe care pretinde ca-i are scrie in halul asta ca un copil fara buletin e grava treaba...
Mai e unu de abereaza pe forum de ceva timp de a avut 2 masini la viata lui iar legat de ultima striga in gura mare ca japonezele sunt fiabile rau dar la el fiabilitatea inseamna ca n-a schimbat o piesa intr-o luna de cand o are dar tipu de mai sus il intrece, ar deveni bogat daca ar scrie un roman SF.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 09:47   #1439
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Mai e unu de abereaza pe forum de ceva timp de a avut 2 masini la viata lui iar legat de ultima striga in gura mare ca japonezele sunt fiabile rau dar la el fiabilitatea inseamna ca n-a schimbat o piesa intr-o luna de cand o are
te rog, nu-mi pomeni de franz
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 14:17   #1440
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
... parerea mea, schimba dealerul ca asta iti vinde marfa trasa ...
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -