Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-11, 19:08   #1
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Noul Logan va avea motor turbo

Īncepānd cu a doua jumătate a anului 2012, Dacia va produce la Uzinele din Mioveni motoare turbo din generaţia H4. Astfel, noul Logan va fi echipat şi cu motoare turbo produse īn Romānia.
Printre "beneficiarii" motoarelor turbo fabricate la Mioveni se va număra şi noul Logan. Potrivit money.ro, ulterior va intra īn producţie şi motorul H5 au declarat surse din grupul Renault Romānia. Īn primul an se vor produce aproximativ 150.000 de motoare pe an, iar capacitatea de producţie va ajunge la 300.000 propulsoare pe an.
Noile motoare vor īnlocui actualele propulsoare pe benzina de 1,6 litri MPI (85 CP) si 1,6 litri 16 valve (105 CP), care au codurile K7M, respectiv K4M. Motoare turbo pe benzina vor avea capacităţi cilindrice īntre 0,9 litri si 1,2 litri şi vor dezvolta īntre 90 si 115 CP.
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 13:46   #2
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Noul Logan va avea motor turbo

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
Īncepānd cu a doua jumătate a anului 2012, Dacia va produce la Uzinele din Mioveni motoare turbo din generaţia H4. Astfel, noul Logan va fi echipat şi cu motoare turbo produse īn Romānia.
Printre "beneficiarii" motoarelor turbo fabricate la Mioveni se va număra şi noul Logan. Potrivit money.ro, ulterior va intra īn producţie şi motorul H5 au declarat surse din grupul Renault Romānia. Īn primul an se vor produce aproximativ 150.000 de motoare pe an, iar capacitatea de producţie va ajunge la 300.000 propulsoare pe an.
Noile motoare vor īnlocui actualele propulsoare pe benzina de 1,6 litri MPI (85 CP) si 1,6 litri 16 valve (105 CP), care au codurile K7M, respectiv K4M. Motoare turbo pe benzina vor avea capacităţi cilindrice īntre 0,9 litri si 1,2 litri şi vor dezvolta īntre 90 si 115 CP.

foarte tare ) sa fim seriosi , mi se pare o investitie absurda sau ceea ce dezvolta ..pe langa intretinerea masinii cand o incepe problemele la turbo ..
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 15:47   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul Logan va avea motor turbo

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
foarte tare ) sa fim seriosi , mi se pare o investitie absurda sau ceea ce dezvolta ..pe langa intretinerea masinii cand o incepe problemele la turbo ..
Astea-s tendintele acum... Motoare mici turbo. Toti producatorii (non-premium, evident) s-au axat pe asa ceva.
Cred ca ar fi fost ok sa introduca si 1.4tce-ul de pe Megane. S-ar fi descurcat frumos pe Sandero, n-ar strica o varianta putin sportiva. Daca ar avea un pret de ~12000eur si ar fi echipata cu niste jante dragute si cate un element sportiv de design pe ici pe colo s-ar vinde sigur.

Edit: am inteles ca motorasele astea ruleaza optim cu benzina CO 98. Producatorii ar recomanda minim 95 dar am inteles ca multi au probleme daca folosesc benzina normala, de 95. E adevarat?

Last edited by 22VIN; 21-03-12 at 16:01.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 16:19   #4
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noul Logan va avea motor turbo

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
foarte tare ) sa fim seriosi , mi se pare o investitie absurda sau ceea ce dezvolta ..pe langa intretinerea masinii cand o incepe problemele la turbo ..
Lodgy..are deja 1.2Tce.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -