Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-07, 22:02   #166
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Nu ai cum sa elimini toate problemele instant. Dacia era egala cu 0 in momentul in care a fost achizitionata de Renault.
Pentru rezolvarea acelor mici probleme, este nevoie de mult mai multi bani, deoarece este o fabrica mica, cu o un suport logistic mic etc.

Una este sa o iei de la zero, si alta e sa ai o fabrica in genul Mercedes, fabrica foarte dezvoltata.

Iar pentru realizarea Loganului, Reno a investit foarte mult in Dacia, investitie pe care acum vrea sa o scoata, si mai vrea sa scoata si un profit, ca doar nu e societate de caritate.

Totusi, sa nu uitam ca e o realizare a avea 3 modele pe aceeasi platforma - adica Logan Sedan, MCV si "Papuc-ul" care urmeaza sa apara, toate pe aceeasi platforma.

Nu zic nu, Loganul, indiferent ca vorbim de sedan sau MCV, are numeroase puncte slabe, defecte sau cum vreti sa le numiti voi. Dar hai sa ne uitam si in ograda vecinului un pic. Ia faceti o comparatie cu Aveo, care in afara de faptul ca arata mai bine, nu prea are nimic in fata fatza de Logan. Si totusi...e Chevy...ar trebui sa ai alte pretentii de la ea.

END.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 00:28   #167
menta

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
Originally Posted by Dead666Ghost View Post
.. nush in skimb cu persoane in el cat trage .. a fukut careva un test p dealu negru cu familia (bunici strabunici etc) cu un break ? .. shtiu sigur k 1.4 cu mama tata eu fratemiu mai mic si bunikmia nu tragea mai deloc pacolo..cu greu si 40 la ora
pe dealu negru nu... la pitesti am facut dreapta spre campulung, dragoslavele, rucar, bran..... drum cel putin de la campulung plin de urcusuri si serpentine
5 persoane si ceva in portbagaj. km sub 1000 la bord urcat la deal fara probleme 50 60 iar pe curbe mi s-a parut ca sta mult mai bine ca berlina....i-am cam dat cu capetele de geamurile laterale

am uitat sa precizez ca am motor de 1.6 90cp
menta is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 14:41   #168
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

test drive-ul cu masina mea a fost pe undeva pe langa Roman si Bacau la vreo 2-3k km parcursi... era proaspata masina... si a reusit cu brio... culmea e ca acuma trage si mai bine masina... nu e stralucita, dar trage bine... si mcv trage aproape la fel de bine... comparativ nu e mare diferenta la greutate... performantele sunt foarte apropiate...

..si asta cu motor de 1,4... care la mcv s-ar putea sa fie mai lenes fata de berlina... oricum pentru banii ei masina e mai mult decat eficienta... daca pretul era de vreo 20k euro era mai buna dar nu mai avea acelasi nivel de vanzari...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 08:16   #169
sumu03

Stage 2
 
sumu03's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Am reusit si eu sa citesct toate posturile de aici si miam dat seama ca este exact cum mai ziceai cineva: ca fff multi de aici nu au condus un logan;normal ca atat timp cat nu lai condus sa ii critici exteriorul ca in rest nu ai ce zice, mai ales ca sunt o gramada de 16 ani care au in cap numai porsche si ferrari, si eu as muri dupa asa ceva insa in momentu de fata nu am posibilitatea sa imi iau unu.
In legatura cu ce treaba face Renault la Dacie e asa cum e , daca era VW era altfel, "incetu cu incetu se fabrica otetu".
Lucrez la o firma si conduc un Papuc din 2003, cu 2 locuri si acoperit cu fibra de sticla in spate. Cand ii gol merge de numa , 120 linistit, ii adevarat ca huruie motoru insa trage ca si un bivol. Cand e incarcata deja e alta situatia, ii mai lenesa insa nu ma lasat balta nicodata, si am incarcato si cu 900 kg si mergea cu 100km.
IN privinta loganului MCV chiar am obs ca a aparut noul papuc, mai bine zis furgoneta, si ziceau ca o sa fie pana in 10 000, daca e asa eu zic ca o sa fie perfecta, de la papucu la care il am acuma la ce o sa apara e diferenta mare orice ar zice oricine. Eu as alege 1.5dci ca are cuplu mare si cred ca merge de numa si ii si motor fiabil, plus ca la pretul asta nu gasesti , cea mai ieftin masina din clasa aceasta este un Fiat Doublo care ii pe la 13 000 cu motor de 1.3 diesel .
Asa ca o sa vedeti cand o sa se comercializeze ca o sa se vanda de numa numa!
Numai bine la toti!
sumu03 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 11:42   #170
Byrons13

Stage 4
 
Byrons13's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 190
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

sUMU, TU REPREZINTI CHIAR SEGMENTUL DE CLIENTELA PE CARE IL CAUTA DACIA. soferul de pe vechii papuci, care cloncane toti.
Uzina de la Pitesti: ginditi-va ca atunci cind a aparut Renault la pitesti, tinichigii nostri mai "reglau" linia la portbagajul Novei cu " fratele" de 10 kg (baros, pentru imberbi). De atunci si pina acum s-au pompat bani cu nemiluita in acea locatie, si in toti furnizorii lor. Si ginditi-va doar la schimbarea de mentalitate de care a fost nevoie. Nu am Logan, pentru ca nu am nevoie de Logan la momentul actual, dar MCV pare o solutie fericita pentru familia de 4 sau 5 persoane. Si ne place sau nu, in Ro lucreaza 3 mil de oameni din 18 sau 20 milioane, si putini au venitul lunar pe familie peste 3 000 RON. Asa ca si acei 1000-2000 euro pe care ar fi costat in plus Logan MCV s-ar fi simtit in bugetul familiei. Sunt pentru MCV, pentru ca ofera ceea ce cauti de la o asemenea masina. Ca nu trage la 120km/h? Cine e curios de 120km/h pe serpentine cind in spate ai catel, purcel si soacra cu gura mare? sau credeti ca sacii cu cartofi se taseaza mai dragut la viteza mai mare? Cost de achizitie mic, taxe reduse, cost de intretinere redus, si spatiu imens. Asta e scopul ei, nu? Il indeplineste.
O zi frumoasa..
Byrons13 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 19:11   #171
nk_12321

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 176
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

yo nu pot sa zic decat ca e o noua cutie de conserve de la Dacia bine ca nu au imprumutat aripile de plastic de la Renault
nk_12321 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 20:30   #172
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Dar ceva constructiv nu poti sa zici...? Zi ceva constructiv, o idee ceva, ce sa faca astia de la Dacia sa nu mai fie la nivelul la care era Volvo acum 20 de ani.

Astept, stii sa zici ceva constructiv ?
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 21:36   #173
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

pey volvo cam acum 20 de ani a "descoperit" centura de siguranta in 3 puncte ... deci e cumva un compliment? volvo e foarte prost ales ca exemplu dar sunt curios ce varsta are individu'... oare are banii sa isi permita vreun porsche sau un impreza de vb asa rau de logan ?!??

p.s.:nu ma luati prea mult in seama, e pus la caterinca post-ul...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-07, 22:23   #174
nk_12321

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 176
Talking Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
pey volvo cam acum 20 de ani a "descoperit" centura de siguranta in 3 puncte ... deci e cumva un compliment? volvo e foarte prost ales ca exemplu dar sunt curios ce varsta are individu'... oare are banii sa isi permita vreun porsche sau un impreza de vb asa rau de logan ?!??

p.s.:nu ma luati prea mult in seama, e pus la caterinca post-ul...
Noua ne place caterinca shi nu in totdeauna mashina cea mai scumpa e shi cea mai buna

Quote:
Dar ceva constructiv nu poti sa zici...? Zi ceva constructiv, o idee ceva, ce sa faca astia de la Dacia sa nu mai fie la nivelul la care era Volvo acum 20 de ani.
Dacia mai are mult de mancat pana sa ajunga ca VOLVO cine a adus pentu pprima oara "saculetzul cu aer" lateral da u ce SIPS ai auzit si asta vine de la VOLVO
E da nu multzi au onoarea sa stie asta
nk_12321 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 07:02   #175
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Bun. Si zi acuma cum se pot implementa saculetii aia cu aer laterali pe Logan, astfel incat sa fie si rentabili, rentabili pe o masina de 6000 euro. Sau vino cu o idee buna. Asta ii astept pe toti sa faca, sa zica ce ar trebui facut ca aceasta conserva sa fie o masina, chiar daca nu la nivelul unui Volvo, dar sa fie masina.

Ca de replicile cu conserve, sicrie, dulapuri, frigidere si alte electrocasnice patratoase si neaerodinamice, am tot auzit, de la diversi, majoritatea fara a conduce respectiva masina, si unii chiar fara a avea carnet pentru a o conduce.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 17:48   #176
nk_12321

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 176
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Pai la Dacia sunt nishte probleme foarte grave care nu tzin de mashina ci de mentalitatea celor care stau la birou si cica le produc un fabricant care cat de cat se respecta trebue sa ii considere pe totzi clientzii egali si pe cei din orient si pe cei din occident. In cazul dacia nu a fost cam asha (clor din orient le dam jante din aliaj, iar celor di occident de tabla k'i mai sgura mashina)
Ok la design......... mie i'mi pare cam inalta pote chiar foarte inalta, si vedetzi voi daca o faciau mai joasa era si mai eftina ). De calitate nu shtiu ce sa zic e inca noua
nk_12321 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 19:40   #177
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Intr-adevar este inalta. Cel putin mai inalta decat media. Dar...

Inainte de inceperea proiectului "Logan" (pe vremea aceea X90), s-au facut niste studii in tarile mai sarace. Si oamenii ce au zis: "vrem o masina ieftina, cu portbagaj mare, si in care sa stea confortabil 5 adulti".
Si asta au si facut. Daca o faceau mai joasa...ajungeai sa dai cu capul in spate.

Eu zic ca Loganul indeplineste toate cerintele de mai sus cu brio.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 20:06   #178
nk_12321

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 176
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

E designerii de la dacia shtiu mai bine decat mine cat de joasa putea sa fie....
nk_12321 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 23:01   #179
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

da nu e chiar asa urata masina .da pe multi ii atrage ca e masian noua .e motorul cam mic pentru caroseria aia......da cui ii place si-o ia..
MARI_NSL is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 14:28   #180
viper_srt10

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 18
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

mie nu imi place ca francezi si-au batut joc de noi cu masina asta
nu e posibil ca unui break sa ii pui usi in spate la ca kangoo
acum foarte usor au scos si furgoneta au astupat geamurile
si usa culisanta e doar pe o parte
credeti-ma ca in acolo stau si stiu cam tot despre ei ,nimeni nu ii suporta pe francezi in ultima saptamana din an au dat afara toti oameni de la caroserie pt ca mcv-u nu prea se mai vinde
intr-o zi sau facut doar 2 masini cand in mod normal se fac cam 250 pe zii

Last edited by viper_srt10; 21-01-07 at 14:32.
viper_srt10 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -