Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-11, 23:31   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 23:47   #2
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Īnca unul care exagereaza ca sa aiba motiv de discutii.
Daca careva nu stie sa conduca, ei bine, astia sīnt romānii care bat recordul īn PROSTIE LA VOLAN, INCOMPETENTA, DELASARE, INDISCIPLINA si IDIOTISM DE ULTIM RANG.
E suficient sa te uiti la video-urile puse la dispozitie pe http://www.**************/top-rated/

.....dar.......... asa e. RĪDE CIOB DE OALA SPARTA

A-si vrea sa te vad pe tine si alti experti grandomani ce-si etaleaza calitatile de mari conducatori auto, ce ar face īn pantele alea pe sosea īnghetzata bogna unde nu s-a dat cu material antiderapant si are starea unui patinuar.
Cīt de bine a-ti conduce si cīte secunde ar dura pīna s-ar transforma masina īntr-un titirez necontrolat mai rau ca cele din video.

īmi place ca comentam despre americani prosti sa conduca dar n-e vaitam ca niste babe plīngarete daca-n buricul bucurestiului nu-i dat cu material cīnd abea sīnt 5 cm de zapada si facem īn pantaloni de frica ca nu carecumva sa n-i se sifoneze ursuletul sau pisicuta

Videoul e facut īn PORTLAND.
Acolo sīnt niste pante de parca ai avea transfagarasanul īn mijlocul orasului.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 00:06   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

chill... lasa frustrarile acasa. daca esti de alta parere o poti argumenta in mod civilizat. asta e parerea mea si poate a multor altora. americanii nu stiu sa conduca pe zapada.
1. Majoritatea au masini automate si nu au auzit de frana de motor
2. Portland are parte doar de ierni blane, media lunii ianuarie fiind undeva in jurul a 5 grade celsius si ninge din an in paste. Din acest motiv, cea mai mare parte a soferilor nu isi echipeaza masinile pt iarna, iar cand dau de o astfel de zapada habar n-au cum trebuie sa procedeze.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Īnca unul care exagereaza ca sa aiba motiv de discutii.
(...)
Videoul e facut īn PORTLAND.
Acolo sīnt niste pante de parca ai avea transfagarasanul īn mijlocul orasului.
oare cine exagereaza?

Last edited by rdy4ever; 24-01-11 at 00:09.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 00:50   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

@ rdy4ever

1 - Ai o parere exagerat de gresita despre americani.

2 - Masinile americane 99,9% automate, apartin de trecut. Sīntem īn anul 2011 unde si un pīrlit de PickUp are TC, ABS, ESP si multe altele sa nu mai vorbim ca americanii īntr-e timp cuonduc masini nemtesti si japoneze ce conduc si europenii cu aceleasi facilitati tehnice

3 - America, la dimensiunea iei are nenumarate forme der relief si cine conduce īn tara aia din Alaska pīna īn Texas, din N.Y. pīna īn L.A. fi convins ca stie sa conduca de sute de ori mai bine ca un european care se tīraste printr-un trafic bara la bara cu 30 km/h īn orase aglomerate si īnghiesuite. Aici fac exceptie weekend drivers ce nu au iesit mai mult de 50 km din oras cu masina si n-au decīt experienta locala.

4 - Personal, am fost īn state de nenumarate ori ca sa stiu ce vorbesc si īn afara de asta conduc masini americane de 20 de ani, asta particular si īn firma asa ca stiu ce vorbesc si din punctul asta de vedere. īnchipuieti ca am fost īn stare sa urc cu o automata americana cu transmisie spate fara ABS si TC iarna pe 20 cm zapada pe multele Semenic iar daca ai fost vreodata la Resita si ai urcat cu masina pe Semenic, sti ce drum e acolo, mai ales de la Valiug pīna sus.

Este īn moda pt. europeni sa-si bata joc de americani pe unde pot numai ca sa se afle īn treaba, bazīndu-se pe bīrfe ironice si mentalitati īnvechite nu mai vorbesc ca-si bat joc si de masinile americane pe care marea majoritate l-e cunosc numai din reviste. O simt zilnic pe pielea mea.

Īn ceea ce priveste Portland, o fi avīnd iarna blīnda de regula dar se pare ca uiti ca īn ultima perioada avem deaface cu o SCHIMBARE CLIMATERICA la nivel planetar si standardele pe care l-e cunoastem de zeci de ani nu mai sīnt valabile ceea ce tu ignori.

Ia-l tu pe unul din AFRICA ce n-a vazut zapada īn viata lui si pune-l sa conduca īn ALASKA sa vedem cīt de departe ajunge.

Cei ce "o musca" īn video-ul tau, sīnt cu siguranta localnici care iese cu masina numai la lucru si īn WE la un BBQ la marginea orasului (weekend drivers) care sīnt poate pt. prima data īn viata lor confruntati cu asa ceva.

PS:

Ia mareste video-ul īn FULL SCREEN si numara cīte masini americane vezi acolo patinīnd si cīte europene si japoneze?
Acolo e plin de Toyota, Rover, Audi, Mercedes, Volvo, inclusiv de voi mult iubitul BMW, categoriile SUV. Sīnt doar vreo 4 americane.

PS 2:

Sa sti ca nu sīnt frustrat ci ma calca pe nervi mentalitatile si parerile gresite, formate despre o natie si tehnica lor, numai pe baza de AUZITE si alte bīrfe una mai cretina ca alta, fara a cunoaste adevarata situatie.

De cīte ori ai fost īn SUA si cīte masini americane ai condus īn viata ta ca sa-ti poti forma o astfel de parere?

Last edited by CyberCSX; 24-01-11 at 01:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 01:08   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Cei ce "o musca" īn video-ul tau, sīnt cu siguranta localnici care iese cu masina numai la lucru si īn WE la un BBQ la marginea orasului (weekend drivers) care sīnt poate pt. prima data īn viata lor confruntati cu asa ceva.
pai exact asta am zis si eu. nu am zis ca americanii nu stiu sa conduca. am zis ca nu stiu sa conduca iarna.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 01:09   #6
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Cei ce "o musca" īn video-ul tau, sīnt cu siguranta localnici care iese cu masina numai la lucru si īn WE la un BBQ la marginea orasului (weekend drivers) care sīnt poate pt. prima data īn viata lor confruntati cu asa ceva.
No offense, insa ai scris exact ce transmite titlul threadului. Adica nu stiu sa conduca IARNA! TU l-ai vazut pe ala primul din video care se crede Schumacher si da din masini in stalp, perete si iar in masini? Ala ti se pare a avea vreo treaba cu condusul ? Parerea mea e ca majoritatea care rulau pe gheata aia erau femei la volan, judecand dupa cum accelerau
Si inca ceva, daca vezi ca e gheata pe jos si nu poti circula sub nici o forma cu masina... O LASI ACASA!Decat s o faci pachet (si pe ale altora pe langa) mai bine te gandesti la altceva decat sa conduci tu...


Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca careva nu stie sa conduca, ei bine, astia sīnt romānii care bat recordul īn PROSTIE LA VOLAN, INCOMPETENTA, DELASARE, INDISCIPLINA si IDIOTISM DE ULTIM RANG.
Aici te contrazic ferm : am fost in Italia si nu am reusit sa adun pe strada 10 masini NElovite. Da, romanii conduc prost, insa nu CEL MAI PROST ! Sunt multi care ne intrec...
Si, in incheiere, decat sa criticam in stanga si in dreapta si sa ne dam mari cunoscatori, mai bine invatam sa scriem corect gramatical ! Repet, no offense!
Si, sincer, am ras de m-am prapadit la video de mai sus!
@rdy4ever: Am postat in acelasi timp
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 02:01   #7
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

ala primul e chiar de coma...parca i s-a blocat piciorul pe acceleratie
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 08:24   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Eu am impresia ca voi nu realizati un lucru:

Voi GENERALIZATI la nivel national, spunīnd ca AMERICANII NU STIU SA CONDUCA IARNA si asta nu-i adevarat.

Nu exista padure fara uscaturi.
Daca cītiva idioti sau niste femei nu stiu sa conduca, este INADMISIBIL sa generalizezi asa ceva la nivel national, la nivelul īntregii tari, spunīnd ca AMERICANII.

Eu nu cred ca de ex. camionagii din Alaska care-si risca viata pe ICE ROAD transportīnd echipamente de zeci de tone pe un lac īnghietat (strat de ghiata aprox. 70 cm grosime) unde e STICLA mai rau ca īn video-ul din oras, spre minele de diamant, nu stiu sa conduca.
Exemple din astea va mai pot da cu sutele.

Este pur si simplu ABSURD.

Nici voua nu va convine cīnd cineva generalizeaza la nivel national si spune ca toti romānii sīnt tigani hoti si mizerabili bazīndu-se pe rromii de prin italia si franta pe care-i vede traind prin gunoaie si cersīnd prin orase.

@ ing3r

Perfectionistule!
Cīnd nu mai ai argumente, te legi de gramatica.
Ia fi tu plecat definitiv din tara 20 de ani, sa n-ai cu cine vorbi romāneste, sa scri doar ocazional prin internet si sa vedem atunci ce gramatica perfecta scri tu. OK ?

Last edited by CyberCSX; 24-01-11 at 08:28.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 11:57   #9
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
chill... lasa frustrarile acasa. daca esti de alta parere o poti argumenta in mod civilizat. asta e parerea mea si poate a multor altora. americanii nu stiu sa conduca pe zapada.
1. Majoritatea au masini automate si nu au auzit de frana de motor
2. Portland are parte doar de ierni blane, media lunii ianuarie fiind undeva in jurul a 5 grade celsius si ninge din an in paste. Din acest motiv, cea mai mare parte a soferilor nu isi echipeaza masinile pt iarna, iar cand dau de o astfel de zapada habar n-au cum trebuie sa procedeze.


oare cine exagereaza?
Nu inteleg de ce ai mai postat.Ii faci prosti pe americani ca nu stiu sa conduca (iarna bineinteles),dar mai sus ii si aperi.Cum adica?Ii pui la zid si ii impusti,iar dupa aceea ii faci martiri?
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 11:59   #10
bogdan_evo

Stage 4
 
bogdan_evo's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 227
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

nici ca ei dar nici ca noi
astia de la noi cu utilajele lor imputite incep si baga lama si sare de la primul fulg
la ei nu sa auzit inca de lama si material antiderapnt
__________________
O Dacie (r12) din 70' !
bogdan_evo is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 14:42   #11
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Originally Posted by ing3r View Post
am fost in Italia si nu am reusit sa adun pe strada 10 masini NElovite.
Hai sa te lamuresc si la faza asta:

Comparativ cu voi romānii, unde pt. voi un rahat de masina este vazuta ca DIVINITATE PE PATRU ROTI, MEMBRU DE FAMILIE IUBIT, altii se caca pe ele indiferent ce masini sīnt si cīt costa, deoarece:

1 - Sīnt asigurate
2 - Sīnt luate pe datorii
3 - Dupa trei ani se da īnapoi si se ia alta
4 - Ce se strica se repare prin asigurare
5 - Masina este īn alte tari doar UN MIJLOC DE TRANSPORT si NU DIVINITATE PE PATRU ROTI
6 - Un obiect de uz (SCULA / UNEALTA DE DEPLASARE) ce se arunca cīnd se strica sau nu mai place.
7 - Nu este considerat membru de familie

Tinīnd cont de aceste 7 puncte, vei realiza DE CE ai vazut atītea masini lovite si DE CE pe posesori īi doare-n cur de ele si nici acolo.

PS:

N-o sa ma crezi dar īn afara de masini cu mici busituri aiurea de neglijenta, am avut parte sa vad masini care posesorul l-e spala de 3 ori pe an:

- O data de Craciun
- O data de paste
- O data īnainte de concediu



Cred ca n-are rost sa mai comentez, sa-ti spun ca interiorul e asa de curat ca-l confunzi cu pudela de gunoi din dosul blocului si scrumiera e asa de plina ca n-o mai poti īnchide, ca pīna si īn bord e plin de scrum si chistoace de tigari. Daca a-si mai continua cred ca ti s-ar īntoarce stomacul pe dos.

Last edited by CyberCSX; 24-01-11 at 14:47.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 19:43   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Nu inteleg de ce ai mai postat.Ii faci prosti pe americani ca nu stiu sa conduca (iarna bineinteles),dar mai sus ii si aperi.Cum adica?Ii pui la zid si ii impusti,iar dupa aceea ii faci martiri?
Ti se pare tie ca i-am numit "prosti"? Una e sa nu ai o abilitate si alta e sa fi prost. Sunt atatea genii printre americani, totusi.
Si da, este o generalizare. Cum ai spune "rusii sunt betivi". "romanii fura" si asa mai departe. Care e problema pana la urma?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:06   #13
ing3r
Daewoo Driver

Stage 5
 
ing3r's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,573
Member of:
[DAEWOO]
[Fiat]
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Hai sa te lamuresc si la faza asta:

Comparativ cu voi romānii, unde pt. voi un rahat de masina este vazuta ca DIVINITATE PE PATRU ROTI, MEMBRU DE FAMILIE IUBIT, altii se caca pe ele indiferent ce masini sīnt si cīt costa, deoarece:

1 - Sīnt asigurate
2 - Sīnt luate pe datorii
3 - Dupa trei ani se da īnapoi si se ia alta
4 - Ce se strica se repare prin asigurare
5 - Masina este īn alte tari doar UN MIJLOC DE TRANSPORT si NU DIVINITATE PE PATRU ROTI
6 - Un obiect de uz (SCULA / UNEALTA DE DEPLASARE) ce se arunca cīnd se strica sau nu mai place.
7 - Nu este considerat membru de familie

Tinīnd cont de aceste 7 puncte, vei realiza DE CE ai vazut atītea masini lovite si DE CE pe posesori īi doare-n cur de ele si nici acolo.

PS:

N-o sa ma crezi dar īn afara de masini cu mici busituri aiurea de neglijenta, am avut parte sa vad masini care posesorul l-e spala de 3 ori pe an:

- O data de Craciun
- O data de paste
- O data īnainte de concediu



Cred ca n-are rost sa mai comentez, sa-ti spun ca interiorul e asa de curat ca-l confunzi cu pudela de gunoi din dosul blocului si scrumiera e asa de plina ca n-o mai poti īnchide, ca pīna si īn bord e plin de scrum si chistoace de tigari. Daca a-si mai continua cred ca ti s-ar īntoarce stomacul pe dos.
Eu am impresia ca tu ai luat-o randeaua rau de tot. Chiar nu ai ce face altceva mai bun decat sa te contrazici cu niste necunoscuti via internet, legat de cat de bine stiu sa conduca (sau nu) americanii pe gheata? Te dai rotund dar dai dovada de imaturitate. Fiecare si-a scris propria parere, tu esti ala cu betmen! betmen ! Ti se pare o lupta de rivalitate intre romani si americani? Omul a postat un filmulet care chiar e funny si tu transformi threadul asta intr-unul de polemica, pt ca iti place tie sa demonstrezi aia si ailalta. Fiecare e liber sa isi exprime opinia si nu trebuie judecat pt asta, de aia exista moderatori! Iar ceea ce ai scris tu mai sus, e de-a dreptul hilar! Daca tu cu astfel de persoane ai avut contact, care nu isi spala masina cu lunile si conduc o masina care inauntru arata ca o ghena de gunoi, atunci consider ca e ultimul post pe threadul asta, e clar cu cine avem de-a face

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Comparativ cu voi romānii
Dar tu ce esti , ca mi se pare ca INCERCI sa scrii romaneste. Sau te-ai dat american , te consideri unul de-al lor? Ne pare rau ca noi nu suferim asa tare de superioritate... bafta si numai bine ... Pam pam americano !
ing3r is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:39   #14
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

Intrebare: Mi se pare mie sau americanii sunt cam prosti? (pura curiozitate)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 21:29   #15
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Video: americanii ne dovedesc din nou ca nu stiu sa conduca iarna

ti-as raspunde direct dar nu vreau sa-mi sara in cap "americanski" de romania...
tot ce-ti pot spune e ca exista si exceptii...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -