Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 18:18   #16
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu stiu ce sa zic dar eu NU a-si da prea multa crezare acestor teste datorita problemelor cu masinile Dacia din trecut unde īntr-e timp s-a dovedit ca testele facute cu Logan si Sandero au fost MASLUITE, facute cu viteze mult prea mari decīt cele publicate oficial.

Asta au dovedit testele facute ulterior de ADAC si DEKRA germana. EuroNCAP a "masluit" testele dīnd date false deoarece Dacia l-ea furat altora mai mari practic pīinea de la gura, unde unii au platit bani grei pt. testele false dorind astfel sa elimine Dacia din concurenta stirbind-ui image-ul ceaea ce din fericire nu au reusit. Acum se pare ca se reia magaria cu Duster.

Pīna nu fac si altii (ADAC / DEKRA) aceste teste ce face EuroNCAP, īmi este imposibil sa dau crezare acestor "mincinosi" de la EuroNCAP.
Cred ca iara exagerezi si esti carcotas!!!
Explicatia
Īn ceea ce privelşte protecţia pietonilor, Duster a fost clasat cu doar 28% din puncte, iar nivelul de echipamente de siguranţă a fost cotat la 29%. Dacia Duster nu beneficiază de ESP īn standard, ci doar de ABS şi două airbag-uri. Modelul este echipat īnsă cu un martor luminos şi auditiv pentru stimularea portului centurii de siguranţă. Īn schimb, nivelul de dotări de siguranţă standard al lui Duster relevă faptul că ultimul membru al gamei Dacia s-a descurcat bine la cele două teste, din moment ce a reuşit să obţină trei stele doar cu două airbag-uri şi ABS īn standard.

Dacia Logan este primul membru al familiei de modele din Mioveni testat de EuroNCAP, acesta obţinānd trei stele īn 2005. Ulterior, fratele său mai cochet, Sandero, a obţinut tot trei stele EuroNCAP, ca apoi să vină Duster şi să obţină acelaşi număr de stele EuroNCAP, dar sub noile criterii de testare. Mai precis, testul la care a fost supus Duster a fost mai sever decāt cel la care au fost supuse modelele Logan şi Sandero, deci vorbim de o īmbunătăţire a nivelului de siguranţă oferit, deşi acesta nu atinge media segmentului


La testele EURONCAP se iau mai multe in considerare in afara de impactul ala la 65km/h o multime de senzori si sisteme care se puncteaza si daca citesti ma bine textul de sus s-a evidentiat faptul ca modelul avea doar ABS si 2 airbaguri standard
Exemplul Sandero cu 4 airbaguri si cele laterale a obtinut 4 stele

EuroNCAP a testat apoi Sandero si cu echipamentele de siguranta, adica centuri pretensionate, cu limitatoare de greutate mai performante, airbag-uri laterale si tip cortina, pentru protectia capului. Rezultatele au fost mult mai bune, masina obtinand 31 de puncte - adica 4 stele.

Acest ultim test a vrut sa arate cat de sigura poate fi masina cu mai multe echipamente de siguranta, inclusiv airbag-uri pentru impact lateral, dar rezultatul oficial ramane cel de 3 stele, pentru ca cel de 4 stele a fost obtinut cu echipamente optionale pe unele piete (printre care si Romania).

Deci prin urmare un Duster cu 2 airbaguri laterale in plus si eventual ESP ar obtine lejer 4 stele
PS si BMW seria 5 E60 a obtinut 4 stele apoi au adus imbunatatiri si dupa a obtinut 5 stele!!
__________________

Last edited by adrian78bmw; 23-02-11 at 18:31.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:19   #17
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Dar e o conserva noua.
Degeaba e noua ca tot conserva ramane
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:21   #18
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Degeaba e noua ca tot conserva ramane
Pai da,si asa e plin de conserve vechi,crezi ca strica una noua in plus ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:24   #19
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Pai da,si asa e plin de conserve vechi,crezi ca strica una noua in plus ?
bati cumva apropo la masina mea ?
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:29   #20
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Cred ca iara exagerezi si esti carcotas!!!

1 - Daca vrei sa CREZI dute la biserica. Aici discutam de treburi clare DOVEDIBILE.
2 - Cu siguranta nu EXAGEREZ ca n-am cu ce, treaba este VECHIE SI CUNOSCUTA.
3 - Si nici CARCOTAS nu sīnt. Ar fi frumos sa-ti masori putin cuvintele. Eu nu te-am jignit.

Poate ar fi recomandabil ca īnainte de a scrie sa te documentezi īn materie deoarece magariile facute cu testele Dacia īn trecut, nu sīnt ceva nou ce nu se stie ci e ceva ARHICUNOSCUT.
Poate mai putin īn Romānia unde prea multi stau pe net prin forumuri SA BATA APA-N PIUA.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:36   #21
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Şi eterna comparaţie īntre Dacia nouă şi Bmw-ul vechi va īncepe īn 3, 2, 1...
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:40   #22
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Şi eterna comparaţie īntre Dacia nouă şi Bmw-ul vechi va īncepe īn 3, 2, 1...
Eu nu vreau sa inceapa nimic dar imediat ce m-am legat eu Dacia cum a batut el apropo la masinile vechi Eu nu vad legatura .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:40   #23
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
bati cumva apropo la masina mea ?
Nu.Stai linistit ca nu fac referire la a ta,in lipsa de argumente.
Vreau sa vad reactia Dacia ..ar fii de bun augur sa mai imbunatateasca modelul.
Sa se deschida usiile la impact..mi se pare destul de aiurea..citez :
"The passenger compartment of the Duster remained stable in the frontal impact but the rear (luggage compartment) door opened during the test and the car was penalised."
si "In the side barrier impact, the driver's door opened and the car was penalised."

Totusi sunt pe drumul cel bun..
Daca ar avea Esp standart si air-bagurile laterale tot standart ar fii undeva la 12.000 ala chel,dar ar avea 4 stele.

Last edited by StreetStyle22; 23-02-11 at 18:46.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 18:43   #24
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by Gorby View Post
Şi eterna comparaţie īntre Dacia nouă şi Bmw-ul vechi va īncepe īn 3, 2, 1...
Din partea mea cu siguranta NU deoarece am alt ceva mai bun de facut decīt sa ma cert inutil prin forumuri.

Sa nu uitam si faptul ca eu conduc de ani de zile si sīnt fan de masini americane.
Prea putin ma intereseaza trancotele europene, indiferent daca sīnt produse de Dacia, BMW, VW etc.
Ca eu sa ajung sa conduc masina europena, ar trebui eventual sa ma mai nasc o data si nici atunci n-as face o astfel de greseala
Astea fiind spuse, va doresc īn continuare o seara placuta.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 19:29   #25
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Din partea mea cu siguranta NU deoarece am alt ceva mai bun de facut decīt sa ma cert inutil prin forumuri.

Sa nu uitam si faptul ca eu conduc de ani de zile si sīnt fan de masini americane.
Prea putin ma intereseaza trancotele europene, indiferent daca sīnt produse de Dacia, BMW, VW etc.
Ca eu sa ajung sa conduc masina europena, ar trebui eventual sa ma mai nasc o data si nici atunci n-as face o astfel de greseala
Astea fiind spuse, va doresc īn continuare o seara placuta.
Deaia fiului dvs. i-ati luat Sandero.....
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 20:10   #26
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
Deaia fiului dvs. i-ati luat Sandero.....
Ce face fiu-meu e una si ce fac eu e alta.
Nu amesteca capra cu varza.
Nu eu i-am cumparat lui fiu-meu Sandero ci el si l-a cumparat, a fost dorinta lui fara nici o influenta din partea mea.
Daca ar fi fost dupa mine, ia-s fi recomandat un Camaro sau Mustang SH si nicidecum Dacia.
Fiul meu are 27 de ani, are serviciul lui, salariul lui si viata lui. Nu mai vorbesc de faptul ca nici nu locuieste cu mine ci are propria lui locuinta. Īn afara de asta eu nu hotarasc nimic īn viata lui si nici el īn viata mea. Fiecare este liber si independent sa faca ce vrea el cu banii lui pe care-i cīstiga.
Daca voua acolo īn Romānia va impun parintii ce sa va cumparati, ce scoala sa faceti si ce sa faceti īn viata chit ca sīnteti majori, daca parintii va cumpara masina ce vor iei si nu ce vreti voi, ei bine aici nu este asa.
Copii au dreptul sa hotareasca independent de parinti dupa ce īmplinesc vīrsta de 18 ani iar parintii nu au nici un drept de amestec, chiar daca ar fi cazul sa-i ajute financiar.

Acum cred ca este lamurita si treaba asta.
Daca mai are careva īntrebari PERSONALE, va rog pe PM.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 15:55   #27
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Un PS la capitolul DUSTER revenind la tema:

Parerea mea personala este, voi acolo īn RO, sa nu mai faceti atīt.... tam-tam la capitolul asta ca prea faceti din tīntar armasar.

Tare asi vrea eu sa va vad URSULETII si PISICUTELE vechi de 20 de ani, si PUTREGAIURILE 1300 vechi de 40 de ani, cum ar iesi la un test din asta.

Cred ca la toate a-ti regasi motoarele BRICHETATE ĪN PORTBAGAJ.
Totusi circulati cu ele, le considerati al naibi de sigure chit ca nu sīnt dar va vaitati mai rau ca niste babe la capitolul DUSTER.

E de rīsul curcilor
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 16:37   #28
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Poate mai putin īn Romānia unde prea multi stau pe net prin forumuri SA BATA APA-N PIUA.
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca voua acolo īn Romānia va impun parintii ce sa va cumparati, ce scoala sa faceti si ce sa faceti īn viata chit ca sīnteti majori, daca parintii va cumpara masina ce vor iei si nu ce vreti voi, ei bine aici nu este asa.
Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Parerea mea personala este, voi acolo īn RO, sa nu mai faceti atīt.... tam-tam la capitolul asta ca prea faceti din tīntar armasar.

Tare asi vrea eu sa va vad URSULETII si PISICUTELE vechi de 20 de ani, si PUTREGAIURILE 1300 vechi de 40 de ani, cum ar iesi la un test din asta.

Cred ca la toate a-ti regasi motoarele BRICHETATE ĪN PORTBAGAJ.
Totusi circulati cu ele, le considerati al naibi de sigure chit ca nu sīnt dar va vaitati mai rau ca niste babe la capitolul DUSTER.

E de rīsul curcilor
Esti constient ca fooooarte multe posturi de-ale tale discuta doar subiectul Romania vs. Germania? Am inteles cu totii ca nu mai stai in tara asta de persoane inferioare si ca ti-ai luat grade de cand ai ajuns acolo, dar fii si tu mai subtil macar
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 16:55   #29
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

@ SHOGUN-A8

Gresesti fundamental. Ceea ce am scris eu nu are nici un fel de legatura cu locatia mea ci mai de graba cu logica si daca tot te iei de germania, pune-ti īntrebarea DE CE cumpara neamtul Dacia ca pīinea calda daca-i asa de proasta?
Pt. ca neamtul nu mai are bani? Cu siguranta NU ! Asta-ti garantez!

Īntr-un cuvīnt spus, īncearca sa vezi si cealalta parte a medaliei cīnd citesti un mesaj.

Eu cīnd am citat testele nemtesti ADAC si DEKRA, n-am facut-o de rau ci de bine deoarece aceste doua institutii AU CORECTAT mīrsaviile facute la NCap punīnd Dacia īn "lumina reala" la capitolul siguranta, dovedind REALITATEA, realitate care arata ca Dacia este mult mai buna si mai sigura decīt sa crezut, decīt s-a aratat la NCap unde viteza testelor era mult mai mare decīt s-a publicat.

Tu nu poti lua o masina, sa dai cu ea īn perete cu 80 km/h si sa susti ca testul e facut la 50 km/h, totodata sa susti ca deformarile ce au avut loc īn realitate la 80 km/, ar fi avut loc la 50 km/h punīind astfel o masina SIGURA īntr-o lumina proasta de masine nesigura.

Asa ceva este ĪNSELACIUNE si exact asta a facut NCap cu Logan-ul, īnselaciune descoperita de ADAC si DEKRA nemteasca.

Īn alta ordine de idei:
- Tu nu ti-ai pus īntrebarea cum de toata lumea este multumita de Dacia, toti clientii din europa si nu numai sīnt multumiti de Dacia, numai Romānul īn loc sa fie mīndru de realizarile lui (chit ca sīnt cu ajutorul Renault) si fericit ca clientii europeni si nu numai, sīnt multumiti de realizarile lui, mīnca permanent rahat si critica fara nici un erost.

Singurii la nivel european si nu numai ce nu sīnt multumiti de Dacia, sīnt Romānii.

Īn locul tau, mi-as pune īntrebarea DE CE E ASA, unde-i logica?

Ei vezi, exact nemultumirea asta NEJUSTIFICATA a Romānilor la capitolul Dacia si NUMAI A ROMĀNILOR pur si simplu ma calca pe nervi ca NU AVETI MOTIV !
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 17:42   #30
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia Duster a obtinut titlul de "SUV-ul anului 2011" in Romania

Mie mi se pare absolut corect ce spune CyberCSX si nu inteleg de ce le sare unora 'mustarul' daca li se spune ca Dacia nu e o masina rea

Nu sunt fan Dacia dar mi se pare anormal ca unii latra a proasta impotriva Sandero, Logan, Duster...
Dacia este o optiune foarte buna pt multi care vor o masina decenta si ok ca pret/performanta.
capricosti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -