Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-10, 08:52   #46
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Dacia e companie frantuzeasca si nu Dacia Logan. Asta-i produsul
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 17:47   #47
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

pacat... pacat...
nici nu ma mira prostia asta
niciodata nu am vrut sa imi cumpar o dacia, un seat, s.a. pentru simplu fapt ca nu sunt pure... cand mi-am cumparat ultima masina am vrut sa fiu unicat oarecum, dar vad ca si japonezi se lasa usor, usor... mai descoper cate o piesa de smart pe coltul meu zi de zi...

on topik - prostie curata faza cu sigla lada
singura masina pe care as achizitionao ca sa par mai unic ar fi mazda sau alfa
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 22:04   #48
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Dacia lada renault

Oare cum sa ii spun la mcv-ul meu de acuma?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 22:08   #49
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Dacia lada renault

Oare cum sa ii spun la mcv-ul meu de acuma?
Dacia-Lada-Renault-Nissan MCV
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 01:42   #50
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Dacia-Lada-Renault-Nissan MCV
renault-nissan-lada dacia. astae ordinea corecta
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 03:18   #51
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Atunci fa-o prescurtat:

R.N.L.D. - MCV
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 08:28   #52
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

thoamne cat pot copia unii modelele de masini
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 09:53   #53
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Asta nu este nimic copiat.

Lui Renault īi apartine DACIA si 44% din actiunile NISSAN. nu stiu acum care este situatia cu LADA, daca nu cumva au cumparat si LADA iar īn aceasta situatie este dreptul lor legal de a vinde o masina sub diferite nume.

Si totusi mai lipseste una pe līinga RENAULT, NISSAN, LADA, DACIA si asta este SAMSUNG MOTORS din corea de sud ce a fost cumparata de catre renault īn 1999 odata cu Dacia (Informatii WIKIPEDIA germana).

Daca vedeti pe undeva vreodata vreun SAMSUNG LOGAN / SAMSUNG DUSTER / SAMSUNG SANDERO sa nu credeti ca o fi vreun fan de hard discuri SAMSUNG ce si-a pus numele hard discului de computer pe masina ci este īntr-adevar masina SAMSUNG

Īn wikipedia romāneasca scrie si ceva de o alianta CHERY AUTOMOBILE - CHINA asa ca o mai apare te pomeni si CHERY SANDERO / CHERY LOGAN / CHERY DUSTER

Deci, se vede clar ca toate astea sīnt afaceri 100% Renault si nu are nimic comun cu Dacia asa ca titlul topicului "Ne vindem tuturor" e complet aiurea si departe de realitate.

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 09:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 10:43   #54
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

dacia apartine de Renault 100% nu stiu ce va toti vaicariti atata ca ne vindem ca ne facem....Logan e o masina comerciala si isi schimba numele la cheremul celor de la Renault ca sa nu mai cheltuieasca bani pe promovarea numelui Dacia care nu a auzit nici draq inainte de Logan. Si ori cu Renault ori cu noi dacia tot masini de rahat erau..ca inginerii de doi lei de la Mioveni nu au fost in stare in 40 de ani de 1300 sa imbunatateasca ceva la 1310, frane, suspensii, motor, aceleasi jafuri au ramas...mai nou in 2000 pun o injectie monopunt foarte ieftina, nivel de tehnologie anii 80 pentru cea mai primitiva masina...injectia de pe berlina e ca un fel de carburator reglat...e acelas motor nu mai ca are un calculator si injectie electronica, daca erau destepti luau un motor mai bun si-l facea multipunct si cu o clasa de poluare superioara.. Noi am mers cu Euro 2 pana in 2004 dabi in 2005 am trecut la Euro 3 si 2007 obligatoriu Euro 4. Daca iei la purecat toate modelele 1310, papuc, nova, nu merge nimic la ele...la bord nu functioneaza nici un buton, ori ca a umblat romanu' nepriceput, ori calitatea lucrarii lasa de dorit.
On Topic: Renault a cumparat 25% din actiunile Avtovaz (Lada) si acolo monteaza si Logan sub sigla Renault si acum mai nou Logan MCV sub sigla Lada. Se anunta si Renault Duster tot pentru piata ruseasca care va fi ansamblat in uzinele Avtovaz din Rusia. Ordinea > Renault-Nissan-Dacia-Samsung-Lada-Mahindra
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 11:08   #55
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Scuze dar tu faci niste comparatii aiurea.
Cum vrei ca inginerii de la Dacia sa faca ceva īn timp ce toata tara geme de foame, sta 6 ani la coada dupa o masina, posesorul primeste o cota de 60 de litri de benzina pe cartela lunar iar fondurile alocate uzinei din pitesti pt. cercetari si īnbunatatiri pe vremea ceausista era ZERO BARAT ?

Cu chiu cu vai au scos 1410 sprort care nu-i mare grozavie si daca stai sa te gīndesti o poti face īn dosul blocului daca l-e ai cu tinichigeria si sudura.

Dupa revolutie, s-a facut din rahat zbici si mai trebuie sa si pocneasca, asta īntr-o era post comunista cīnd īntregul sistem economic romānesc era pe plan mondial cu rentabilitate zero un nivel inflationar īn curs de explozie, practic dat peste cap, tu vrei masini moderne de advengura High Tech.

Daca nu era Renault care sa scoata Dacia din rahat, numele dacia ar fi disparut definitiv, fiind vizibil numai pe ruginaturile date la remat si ocazional pe licentele oldie ce mai circula si care si ele la rīndul lor ar fi disparut tot mai mult.

Īn 50 de ani mai vede-ai dacia numai īn poze nostalgice.

Daca stai sa te gīndesti, oare de ce mi-am luat o sportiva originala chit ca sīnt de 20 de ani plecat din tara?

Dacia este īntr-e timp un BRAND VANDABIL fara nici o noima. Nu mai este ceva cu ce se indentifica natia romāna cum a fost pe vremuri cu licenta oldie.
Cu sportiva, dupa ce o restaurez, cel putin am ceva original de colectie, ceva cu ce s-a identificat natia romāna ce o pot lasa urmasilor mei cel putin ca amintire.

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 11:33.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 11:49   #56
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

ma bucura intr-un fel faptul acesta pentru ca in sfarsit s-a gasit un nume extra-potrivit pt aceasta masina . Lada MCV . Senzational
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 11:57   #57
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
ma bucura intr-un fel faptul acesta pentru ca in sfarsit s-a gasit un nume extra-potrivit pt aceasta masina . Lada MCV . Senzational
Cred ca ai uitat de colaborarea cu GM unde se livreaza americanilor caroserii de MCV pt. o masina electrica care merge pe principiul asemanator cu Tesla roadster.

A fost prezentata si pe Ant. 1 acum vreo 3 - 4 luni dar nu ia-m retinut numele.

Oricum, īn urma colaborarilor cu GM, nu ma-s mira sa vad si Logan GMC sau MCV GMC sau chiar CHEVROLET MCV
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 12:34   #58
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

CyberCSX: nu mai inteles ce am vrut sa zic...stiu si eu ca inainte de 90 nu au avut cu ce se dezvolta era prea saraca fabrica...in anii 90 au inceput cu niste exporturi bunicele spre China, Canada si America Latina, dupa ce a cumparat Renault 50% din dacia puteau sa imbunatateasca ceva la 1310 daca tot s-au decis sa o mai fabrice 4 ani si 6 ani un papuc, un motor mai bun, frane, suspensii, un A/C macar sa nu mori de cald vara...ca inainte de 99 sa fim sinceri au fost aceleasi masini ca 1300, doar cutie in 5 trepte si motor de 1.4 are in plus, in rest ce mai are? nimic e aceeasi masina, de la 1310 CN4 puteau sa faca o schimbare.
Cu ce spui tu ca GM ia caroserii de la Dacia-Renault, alea nu sunt MCV, ci Pick-up electric care se numeste EV Electric Volt si merge pe baterii, inca nu s-a lansat oficial pe piata americana, intai au creat un proiect, americanii nu isi vor cumpara cotetu ala de MCV masina de funeral...vor cumpara Pick-up, stim amandoi de ce!!! Eu daca as fi in locul celor de la GM i-as schimba plasticu ala de bord oribil si as pune unu mai modern...tot ce este posibil sa vad un GMC Logan pick-up de clasa mica si un V8 sub capota s-ar rupe caroseria in doua.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 12:49   #59
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Pai... ca ce chiestie sa mai investeasca īn dacia oldie, s-o modernizeze cīnd se producea deja nova si solenza?
Ar fi fost bani aruncati. Au produs sa mai acopere comenzile de piata existente ca nu puteau iesi din contracte. Mi se pare logic.

Sa nu mai vorbim ca pe vremea aceia piata de baza nu era exportul ci pata autohtona iar de puterea de cumparare a romānului de rīnd pe vremea aceea, chit ca era īn intervalul 2000 - 2004, cred ca nu mai are rost sa pomenesc asa ca chiar daca o īmbunatateau cu fel de fel de firlefatz (clima inclusiv) cine s-o plateasca ca iar fi crescut pretul cu cel putin 25%.

Īn ceea ce priveste PickUp cu motor V8, fi linistit ca nu se rupe
Motoarele V8 actuale, nu mai sīnt ce au fost cīndva.
Daca pīna si un cadru de motocicleta e capabil sa tina un V 8 cu 5,7 L de Corvette cu cutie cu tot (am vazut destule circulīnd pe aici) , la caroseria de dacie nu-ti face probleme. Mai ales cele noi.

Conform calculelor structurii de rezistenta bazate pe R 12, pīna si o dacie 1300 ar fi capabila sa-l tina cu modificari minore de fixare si alocare de spatiu pe laterala deoarece lungimea motorului este identica cu unul de 4 īn linie (ma refer la lungimea blocului si a arborelui cotit).

Last edited by CyberCSX; 10-09-10 at 12:52.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 12:57   #60
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ne vindem tuturor - Logan MCV va purta sigla Lada!

Stiu, americanii si acum pun motoarele longitudinal pe caroserii si cutia la fel vine...dar pana mai pui V8 pe 1300, cumpar eu ceva american cu tot cu V8 si termin povestea...defapt mai bine ma mut in SUA si imi iau ce vreau daca am bani bineinteles....Un Camaro, Mustang, Challenger, F-150, Cadillac Seville 98, Chevy Tahoe ce nu mi-as lua

Cu privire la Dacia, orice ar fi facut, oricum trebuia scos un alt model...ca si Nova/Solenza sunt vechituri ca tehnologie, proiectate prin anii 90, si prost la tablarie, in special Nova a fost o catastrofa de masina, nu stiu daca ai mers cu asa ceva, dar aia coptura. Iar cu structura de rezistenta a lui R12 nu se poate compara cu structura daciei, chiar daca au fost pe aceeasi caroserie...sasiu mort de pe dacie nu tine motorul ei care il are sub capota, dardaie toata masina de ai impresia ca se rupe sau cade motoru...da pai un V8 tu iti dai seama ce face ala? hmm....si piesele de schimb sunt proaste, ajungi sa schimb bielete pe saptamana )

Last edited by Thomas Everywhere; 10-09-10 at 13:04.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -