Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-10, 21:43   #106
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

http://www.whatcar.com/car-news/what...o---kia/250839

ALFA ROMEO
31st out of 32

Last year’s position 28th out of 30
Cars needing repair work 47%
Average repair cost £420
Star model 166 (’99-’05)
Alfa has a poor track record in our reliability surveys. This year its worst model, the GTV (’96-’03), recorded a shocking 77 failures per 100 cars, with the GT (’05-) just behind at 68 per 100. Just under a third of all Alfa failures were down to the axles and suspension, with engine faults the next biggest issue – causing more than 15% of problems.


Fiabilitate catastrofala. Si cand ma gandesc ca eu am avut cea mai fiabila alfa romeo, 166 este cea mai ok dintre ele...omfg. Cam asta e brandul, asta este istoria.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 23:08   #107
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Dekra 2010 fault report:

"Actually, it's not so much what it doesn't out-perform, it's what it does beat. Mondeo, Mazda 6, Toyota Avensis, VW Passat (latter by a country mile!) ... and the list goes on."

Catastrofala fiabilitate... mai baga o fisa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dekra2010.jpg
Views:	119
Size:	77.7 KB
ID:	1627692  
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 23:18   #108
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Pai chiar si dekra, la defecte considerabile au de 9 ori mai multe comparabil cu Audi si de 2 ori mai multe comparate cu BMW. Nu stiu de ce esti atat de fericit, alfa 159 este oricum cred cea mai fiabila alfa din ultimii ani. Si asta doar pana in 50 de mii de km...
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 23:24   #109
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai chiar si dekra, la defecte considerabile au de 9 ori mai multe comparabil cu Audi si de 2 ori mai multe comparate cu BMW. Nu stiu de ce esti atat de fericit, alfa 159 este oricum cred cea mai fiabila alfa din ultimii ani. Si asta doar pana in 50 de mii de km...
Deci nu se pune, nu? Eram sigur)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 23:35   #110
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Nu e vorba ca nu se pune, eu as fi bucuros sa nu mai faca alfa masini proaste dar inca nu sunt convins.

Eu nu mi-am propus prea curand sa imi cumpar o masina noua, ma intereseaza mai ales second hand adica cu km peste 100 de mii si sa nu uitam un aspect, masinile alea sunt rulate in germania, in romania pe drumurile astea se duce suspensia la alfe mai repede decat iese un pensionar din alimentara .As fi cel mai fericit om sa iasa alfa din conul de umbra al constructorilor prosti.

PS : citatul ala de unde este?

Last edited by a3ds; 26-08-10 at 23:40.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 12:50   #111
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu e vorba ca nu se pune, eu as fi bucuros sa nu mai faca alfa masini proaste dar inca nu sunt convins.

Eu nu mi-am propus prea curand sa imi cumpar o masina noua, ma intereseaza mai ales second hand adica cu km peste 100 de mii si sa nu uitam un aspect, masinile alea sunt rulate in germania, in romania pe drumurile astea se duce suspensia la alfe mai repede decat iese un pensionar din alimentara .As fi cel mai fericit om sa iasa alfa din conul de umbra al constructorilor prosti.
Nu,nu ai fi fericit.Pe tine te streseaza toti cei care nu cred in mitul fiabilitatii germane.Si pe alt topic, te legi de japoneze,bagi niste rapoarte Dekra 2010 cu privire la Alfa Romeo 159 in state,fara sa ai habar ca 159 se vinde in state doar din toamna anului trecut,asa ca raportul ala e fix-pix.
Din cate vad,nu prea cred ca ai detinut 166,parera mea.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 13:00   #112
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Raduku aberezi. DEKRA nu face rapoarte despre vanzarile AR in US ci in Germania/EU. Oricum vad ca tu stii mai bine ce imi place si ce nu, discutia cu tine este cvasi inutila. Mitul fiabilitatii germane il auzi numai la fanboy orezari, nu stiu unde m-ai vazut pe mine preaslavind o marca de masina sau spunand ca masinile japoneze sunt proaste, deja cand spui mitul fiabilitatii masinilor germane mananci rahat si asumi ca de fapt sunt proaste, asta daca nu stii ce inseamna mit.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 13:26   #113
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Raduku aberezi. DEKRA nu face rapoarte despre vanzarile AR in US ci in Germania/EU. Oricum vad ca tu stii mai bine ce imi place si ce nu, discutia cu tine este cvasi inutila. Mitul fiabilitatii germane il auzi numai la fanboy orezari, nu stiu unde m-ai vazut pe mine preaslavind o marca de masina sau spunand ca masinile japoneze sunt proaste, deja cand spui mitul fiabilitatii masinilor germane mananci rahat si asumi ca de fapt sunt proaste, asta daca nu stii ce inseamna mit.
Vad ca stai extrem de prost cu memoria,hai sa-ti reaminetsc ce ai scris tu pe acel topic:''Ia sa vedem ce zice DEKRA 2010, am bagat si Alfa Romeo acolo modelul 159 pentru ca tot sunt Alfa aproape pe ultimul loc la AMERICANI, sunt curios cum explicati diferentele ENORME de fiabilitate in ce zic JD Powers&What car(Americanii in general) si ce spun DEKRA, nemtalaii obsedati de corectitudine imho:''
Deci,te contrazici singur,iarasi.Oricum si tu faci parte din categoria ''fanboy'' insusi cuvantul folosit de tine''orezari'' arata dezacordul si dispretul fata de producatori japonezi.Stiu foarte bine ce inseamna cuvantul ''mit'',pe aici pe la Cluj mai citim carti din cand in cand.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 13:28   #114
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Degeaba cititi carti ca nu intelegeti nimic din ele. Nu are rost o polemica cu tine, vad ca nu pricepi ce vreau sa spun si nu am chef sa iti explic la fiecare post, pup si spor la treaba, suzuki powah.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 27-08-10, 13:41   #115
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Smile Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Degeaba cititi carti ca nu intelegeti nimic din ele. Nu are rost o polemica cu tine, vad ca nu pricepi ce vreau sa spun si nu am chef sa iti explic la fiecare post, pup si spor la treaba, suzuki powah.
Far aroganta amice,nu ne cunoastem si nu accept arogantele tale.''Suzuki powah'' vezi ca VAG-ul are 20% din ei,cred ca a inceput sa creasca in ochii tai.Ce sa-mi explici,ca ai scris un mare ''bullshit'' si acuma o dai la intors.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 10:23   #116
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Mă rog, depăşind momentul de dragoste profundă, revenim la subiectul topicului, vă rog?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 11:58   #117
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

RIMINI, Italy (MF-Dow Jones)--Fiat SpA (F.MI) Chief Executive Sergio Marchionne said Thursday that he won't sell the Italian carmaker's sporty Alfa Romeo brand.

"There are no talks" with Volkswagen AG (VOW.XE), Marchionne said, speaking to journalists after giving a speech to a Catholic youth rally at this eastern Italian beach town.

German newspapers reported earlier this month that Volkswagen was interested in buying Alfa Romeo.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 17:56   #118
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

pacat daca se intampla asa ceva... desi nu cred s-ar vinde alfa asa usor...
alfa are ceva special, are unicitate in fata oricarui vw
sunt satul de atatea vw pe cate am vazut in viata asta... una e cand mai vezi o 159 sau o gt sau o brera
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 18:40   #119
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Pai da, sunt misto cand le vezi la altii, daca esti atat de pasionat de ce nu iti cumperi? Spre deosebire de Logan sau VW Golf, Alfa are MULT mai multi pasionati decat clienti. I wonder why
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 01:41   #120
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Are 16 ani, orice maşină şi-ar dori, deocamdată merge cu ce îşi iau părinţii
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -