Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 01:35   #46
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Nu este vorba de ura rasista la expresia "galbejiti". Sīnt expresii de uz zilnic traduse fara nici un gīnd negativ.

Nemti = krautzi 8zic americanii)
Depped burger = Americani, USA = Amyland (zic nemtii)
Japse / Reiss Koher / Eigelb = Japonezari / fierbatoare de orez / galbejiti (zic nemtii)
Walahen = Romāni / Valahi (zic nemtii)

Astea sīnt JARGOANE fara gīnduri rele discriminatorii. Daca voi l-e īntelegeti pe dos nu e vina mea. Daca stiam asta nu le foloseam.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 14:19   #47
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu este vorba de ura rasista la expresia "galbejiti". Sīnt expresii de uz zilnic traduse fara nici un gīnd negativ.

Nemti = krautzi 8zic americanii)
Depped burger = Americani, USA = Amyland (zic nemtii)
Japse / Reiss Koher / Eigelb = Japonezari / fierbatoare de orez / galbejiti (zic nemtii)
Walahen = Romāni / Valahi (zic nemtii)

Astea sīnt JARGOANE fara gīnduri rele discriminatorii. Daca voi l-e īntelegeti pe dos nu e vina mea. Daca stiam asta nu le foloseam.

Mie mi se pare expresia "galbejiti" - in referire la asiatici - la fel de rasista precum "ciori" in referire la africani sau rromi. Se face referire la culoare, la rasa, la o presupusa inegalitate. Asta inseamna, in esenta, rasismul.... nu trebuie neaparat sa avem banderole cu "KKK" ori Zvastica pentru a putea fi considerati rasisti.
Cred ca putem sa ne referim la ei si fara aceste asa-zise "jargoane", cel putin pe forum.
Eu nu trag pe nimeni la raspundere si, la randul meu, am ce am cu anumite "rase", dar motivele le tin pentru mine sau le expun in cercuri extrem de restranse. Nu de alta, dar risc sa fiu un exemplu negativ pentru altii usor influentabili si fenomenul ia amploare exponential (s-au mai intalnit destule remarci rasiste pe forum, dar izolat... ar fi pacat sa devina un obicei care, cu timpul, sa nu mai deranjeze pe nimeni, nici macar pe moderatori).

Eu am incheiat discutia pe acest subiect si astept cu interes sa aflu daca "Hyundai acuza Dacia de plagiat" intr-adevar sau... e doar o barfa.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 13-11-09 at 14:24.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 15:16   #48
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

parerea mea este ca facuta doar de reclama atata tot
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-09, 13:55   #49
ficioras

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 49
Default Re: Hyundai acuză Dacia de plagiat

nu prea seamana una cu alta
ficioras is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -