Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-09, 22:00   #151
laur_fcp

Stage 3
 
laur_fcp's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 129
Default Re: Primele poze cu Dacia SUV necamuflat.

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
mi se pare mie sau in mica parte "seamana" cu pathfender
Din cate stiu Renault e in alianta cu Nissan... de aici si asemanarea cu Pathfinder.
laur_fcp is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 23:38   #152
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Quote:
Originally Posted by denisus91 View Post
Dacia tocmai a lansat un model dacia logan mcv prestige cu tapiserie bej volan de piele etc in fine cateva doatri in plus care sa dea senzatie de ceva mai frumos..........chiar aici pe 4tuning am vazut

dar in fine destul am criticat saracul SUV poate e doar o varianta de teste sa speram ca atunci cand va fi lansata va avea niste dotari suplimentare care sa o faca mai frumoasa ceva de genu jenti spoilere in culoarea masinii poate o grila de metal niste faruri mai adevarate etc etc
Astea sīnt chiestii de optica dar nu-si au rostul la o productie de serie low cost deoarece chichite din astea īsi poate face fiecare.
Am vazut logan cu bord furniruit ca la mertzan si B & M schifler la schimbator si multe alte ghidusii din astea care nu sīnt alt ceva decīt chiestie de gust si de bani.

Trebuie tinut cont ca exista oameni pe lumea asta ce-si cumpara o masina sa ajunga de la A la B, nu sīnt tentati de lux si nici maniaci Need for Speed la care se mai adauga ca astfel de masini sīnt folosite si de multe firme ca UTILITARE la coada vacii sau chiar si firme de īnchiriat sau taxi. Cel putin aici, nu da nici dracu doi bani pe astfel de "features" iar cei ce vad ca critica de zor pe aici au īn mare parte vīrsta īntr-e 13 si 17 ani, conduc o masina eventual pe monitorul unui PC sau PS3, n-au nici macar permis si debiteaza niste critici aberative mai rau ca la grupa mare de la gradinita fara nici o noima constructiva, cu ZERO CUNOSTINTE in domeniu, batīnd apa-n piua de zor deja īn peste 11 subpagini.

Chiar īmi pun īntrebarea moderatorii aici ce pazesc ?

Īn Germania asta nenorocita, e plin de Dacii fel de fel, se asteapta CU SUFLETUL LA GURA iesirea pe piata a SUV-ului, forumurile auto nemtesti sīnt deja pline ochi de critici POZITIVE pline de LAUDA SI APRECIERE iar aici se bate apa-n piua de te apuca greata nu alta si-ti piere pofta sa mai scri ceva

Last edited by CyberCSX; 03-07-09 at 23:42.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 23:43   #153
G3orgyk08

Stage 4
 
G3orgyk08's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 235
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Nissan cu emblema de dacie.. Urat!
G3orgyk08 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 23:50   #154
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Da` ce legatura are permisu cu faptu ca masina e execrabila (si prin termenul "execrabila" ma refer la aspectul exterior)? Nu are nimeni nevoie de permis ca sa`si dea seama ca e o masina urata.
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 00:08   #155
alpina

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 112
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Voi astia care atata laudati modelu,ca vai o sa se vanda,o sa construiasca romanii nostrii masina,deci o sa aibe locuri de munca si o sa fie benefic pentru economia tarii,de ce nu va vindeti masinile sa cumparati o dacie?sa ajutati si voi asa putin "sistemul"? Hidosenie ar fi fost si daca ar fi purtat sigla Renault sau Mercedes sau ce o fi fost,voi deja incepeti sa va bucurati doar ca scoate dacia model nou,nu conteaza cum arata,ar putea sa faca o masina din sticle de plastic si tot cu atitudinea de "ce frate,daca era mercedes era mai bun?las ca o sa creeze locuri de munca si o sa ne aprecieze restu europei ca facem masini ieftine si bune" ati ramane. Pana una alta mie si sandero mi se pare urat. Loganu incepe sa arate din ce in ce mai bine,daca lasau fatza veche si modificau numai spatele arata chiar foarte ok! Nu inteleg ce rost isi avea un SUV pentru un brand ce face masini low cost.
alpina is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 00:26   #156
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Primele poze cu Dacia SUV necamuflat.

Quote:
Originally Posted by alpina View Post
inseamna ca ai probleme mari,sau niste gusturi bizare
Nu,inseamna ca romanii nu stiu ce inseamna o masina interesanta.
Strutocamilele lansate in ultimul timp sunt urate,foarte urate,numa sigla e de ele,e ok asa ca la romani sigla e importanta,continutul nu conteaza.Asa si cu Dacia "e dacie",nu conteaza ca ai portbagaj mai mare ca X1,nu conteaza ca e noua,tot "dacie e". E greu sa schimbi mentalitea,defapt in situatii de criza atunci se va schimba mentalitate

Nimeni nu a observat ca,capota are un telescop care o tine deschisa. Lipsesc faruriile de ceata.Macar nu imparte aceleasi oglizni de Mcv,motorizarea e diesel,are un intercooler cam mare (poate e 1.9dci) Imi plac bariile acelea roll-bar (cred ca asa le zice),dau bine pe masina.
Alpina crezi ca unii n-au nevoie de un Suv nou si practic ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 00:26   #157
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Tipic romanesc...Aruncam cu rahat in tot ce este "made in romania" si ridicam in slavi sugativele de benzina...Poate nu este cel mai bun exercitiu de design (eu sunt de parere ca se putea si mai bine la unele detalii)...Majoritatea dintre voi nu vad dincolo de faptul ca o masina trebuie sa arate bine...Foarte putini dintre voi vad ascpectul practic, functionalitatea, partea de achizitie si intretinere a masinii...ROMANIA ESTE O TARA FRUMOASA... PACAT CA ESTE LOCUITA
__________________

Last edited by Yackone; 04-07-09 at 00:28.
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 00:38   #158
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Ma mir ca am avut rabdarea sa rasfoiesc atatea pagini. Bine ca sunteti voi destepti si nemtii is aia prosti ca le cumpara. Bucurati-va ca sunteti mai presus. Inteleg ca gusturile nu se discuta dar sa denigrezi asa o masina doar dupa aspect e pueril.
@ Yackone lasa-i cu practicalitatea si functionalitatea ca multi nu pot sa silabiseasca cuvintele astea apai sa le inteleaga sensul.
BRAVO DACIA
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 00:52   #159
alpina

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 112
Default Re: Primele poze cu Dacia SUV necamuflat.

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Nu,inseamna ca romanii nu stiu ce inseamna o masina interesanta.
Strutocamilele lansate in ultimul timp sunt urate,foarte urate,numa sigla e de ele,e ok asa ca la romani sigla e importanta,continutul nu conteaza.Asa si cu Dacia "e dacie",nu conteaza ca ai portbagaj mai mare ca X1,nu conteaza ca e noua,tot "dacie e". E greu sa schimbi mentalitea,defapt in situatii de criza atunci se va schimba mentalitate

Nimeni nu a observat ca,capota are un telescop care o tine deschisa. Lipsesc faruriile de ceata.Macar nu imparte aceleasi oglizni de Mcv,motorizarea e diesel,are un intercooler cam mare (poate e 1.9dci) Imi plac bariile acelea roll-bar (cred ca asa le zice),dau bine pe masina.
Alpina crezi ca unii n-au nevoie de un Suv nou si practic ?
Suv'ul poate avea porbagaj mai mare decat X1(de care apropo nu sunt incantat,imi plac doar stopurile,si X3'ul cu atata mai putin) sa nu se inteleaga ca am ceva cu DACIA ca marca,numai ca SUV'ul acesta mi se pare urat. Nevoia oamenilor de SUV'uri e foarte discutabila,mai ales in orase aglomerate

PS: ar fi bine daca am incerca sa nu mai intram in polemici unii cu altii(indiferent pe ce subiect) ca riscam sa stricam threadul acesta cum s-a intamplat cu cel "Veyron vs F1".

Last edited by alpina; 04-07-09 at 00:59.
alpina is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 01:17   #160
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

nu e suv.....e un crossover.....masina nu are gabarit mare....e ideala pt oras si iesiri la iarba verde.....
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 01:49   #161
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Thumbs up Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

AM o rugaminte .. sa ramaneti on topic ... imi pare rau ca nu am chef acum sa caut tot ce se scria despre loganu acum cativa ani .. ca e urat ca e sifonier ca e dulap ca nu si-ar lua nici dracu ca ar da faliment ... si nu uitati ca loganu a scos DACIA din criza , si culmea ... nemtii care s-au rasturnat cu ea am zis " s-au rasturnat " asa ... acum il cumpara in draci , il exportam trenuri trenuri .. DACIA lucreaza in weekend si cate si mai cate ... incercarea moarte n-are ..

Poate daca era ceva de genu noua dacia in colaborare cu mercedes audi etc .. poate era mai bine ?? incercati si fiti nationalisti

sa nu uitam de unde s-a plecat


si unde s-a ajuns



si va urma ...



asa ca .. sa vedem ce o iesii

http://www.gsp.ro/auto/noutati-auto/...ta-119561.html

http://www.zf.ro/zf-24/dacia-exporta...-euro-3078795/

http://www.agenda.ro/news/news/19037...n-romania.html

http://standard.money.ro/articol_956...00_masini.html

http://www.roportal.ro/stiri/stirea-1939708.htm


Germania va comanda 30.000 de autoturisme Dacia in urmatoarele 2 luni, cu 5.000 de unitati mai mult decit pe tot parcursul anului 2008. Estimarea ii va aduce pe muncitorii de la Pitesti la serviciu si in 3 zile de simbata, respectiv pe 28 februarie, 14 si 21 martie. Ieri, liderii Sindicatului Automobile Dacia au fost informati de administratie ca trebuie sa majoreze cadenta de la 1.085 de masini la 1.200 pe zi, pentru ca s-a deblocat piata din Germania, ca urmare a introducerii unui program de innoire a pietei auto. Piata din Germania s-a deblocat datorita demararii programului de reinnoire a parcului de masini, program in cadrul caruia Guvernul german ofera o prima de casare de 2.500 de euro.


Vorbim pe fapte ) asa ca lasati-l .. sa vedem ce iese din el .. o fii pathfinder .. o fii x - trail .. o fii lada niva sau ami stiu eu ce nebunie de masina e a noastra si asta e ... nemtii cumpara de la noi masini noi .. noi cumparam sh de la ei ... asta e .. pentru ca suntem prea megalomani si prea fitzosi ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand


Last edited by Psycho; 04-07-09 at 02:17.
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 02:09   #162
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

@Psycho maxim cu postul ala
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 02:14   #163
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

sincer seamana cu un nissan caruia imi scapa numele ....dar e ff departe de el...
claud1u_BDT is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 04:14   #164
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Din pacate asta ne este nivelul si cultura iar aceste lucruri nu se vor schimba vreodata. Un jurnalist de doi lei despre care eu am o parere extrem de proasta si anume Dan Vardie a avut odata o vorba MAREEE: "Fie ele valorile noastre asa bune sau proaste, in loc sa le pretuim, noi aruncam cat putem de tare cu rahat in ele".
S-a lansat o noua moda, sa criticam tot ce e romanesc si tot ce apartine de Dacia, drept sa va zic sunt si eu de acord pe de o parte ca urati Romania de nu se poate, si eu urasc aceasta tara pentru oamenii din ea si ce este insa micile valori care iata ne reprezinta pe afara ar trebui sa le privim cu alti ochi. Stiti ce sentiment placut este sa calatoresti pe afara sa vezi peste prin Europa Loganuri destule? Am vazut noi asa ceva acum 12 ani?
Pe pagina precedenta cineva a spus un lucru excelent, va rog sa va amintit cand s-a lansat Loganul ce a fost la adresa lui si unde este acum. Nemtii au ajuns sa cumpere in draci loganul in defavoarea marcilor lor.
Noi insa vom ramane un popor de snobi, un popor care orice si-ar achizitiona cauta doar sa il impresioneze pe vecinu si atunci cum ai putea sa il impresionezi pe vecinu' decat cu o ruptura de second hand(nu dau nume dar nu e greu de dedus la ce viseaza orice roman care se respecta) in care s-au basit 20 de propietari si cu km dati inapoi de vreo 4-5 ori pana s-au mancat suruburile de la atata scos si pus la locul bordul. Dar ce conteaza, ruptura aia de second hand are alta marca si iti da un total alt statut lumea te va vedea altcumva ca doar... cam la asta se rezuma totul la noi.
Acest SUV nu zic ca o fi vreo frumusete insa nimeni nu s-a intrebat in primul rand... ce nivel de echipare? Din poze pare cel mai chior nivel posibil. Faceti un exercitiu de imaginatie si vedeti masina asta intr-o culoare neagra cu niste geamuri fumurii, niste jante de aliaj frumoase si un kit de praguri si bull bar finute.

Last edited by Alexc2vtr; 04-07-09 at 04:27.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 09:22   #165
SaIBoT
Toyota Driver

Stage 5
 
SaIBoT's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 441
Member of:
[Toyota]
Default Re: SUV-ul Dacia se dă pe Transfăgărăşan

Nu este f urata dar sunt f dezamagit de cum arata oricum...
SaIBoT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -