Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-09, 12:33   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union


Patru anunţuri importante: Volkswagen (VW) şi Porsche ar urma să fuzioneze īn următoarea lună, grupul astfel format ar purta numele folosit iniţial de Hitler pentru a demonstra abilităţile superioare ale inginerilor auto germani, Auto Union, iar sediul se va afla la Wolfsburg, noul gigant auto urmānd să fie condus cel mai probabil de actualul director general al VW, Martin Winterkorn, a declarat preşedintele VW, Ferdinand Piech.

Interesant este faptul că Auto Union a existat īn istoria Germaniei, acesta fiind īnfiinţat īn 1932 de patru companii germane din industria auto, printre care se număra şi Audi, iar maşinile de curse ale grupului, cunoscute drept "Săgeţile Argintii" au cāştigat mai multe premii īn perioada interbelică.

Deşi iniţial Porsche a obţinut pachetul majoritar de acţiuni la Volkswagen cu intenţia de a prelua controlul conducerii VW pentru a folosi lichidităţi de circa zece miliarde de euro ale celui mai mare grup auto din Europa pentru plata datoriilor de nouă miliarde de euro acumulate de Porsche, planul de preluare a VW a eşuat după ce Comisia Europeană nu a anulat dreptul de veto al autorităţilor regionale din Germania privind deciziile conducerii.

Piech, care controlează īmpreună cu fratele său 25% din acţiunile Porsche, se află īn conflict, de mai mult timp, cu restul membrilor familiei Porsche care controlează compania. Reprezentanţii Porsche au refuzat să comenteze declaraţiile preşedintelui VW.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hitler.jpg
Views:	210
Size:	15.0 KB
ID:	916586  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:54   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Intrun timp au negat ca vor fuziona impreuna, iar porsche declara ca va continua cu preluarea completa a grupului vw. Acum se va vedea ce va fi.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:06   #3
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Se duce si firma Porsche .....ce pacat!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:06   #4
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

vom trai si vom vedea.! ce intorsatura a luat treaba.
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:33   #5
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Fuziunea VW Porsche este de un car de vreme īn dezbatere.
CEARTA ACTUALA se poarta īntr-e bosii firmei deoarece nu se pot hotarī cine sa conduca firma nou creata prin fuziune.
Fostul Boss Porsche sau Fostul Boss VW.
Cei de la RTL deja le-au propus sa dea cu banu ca devine plictisitoare treaba

Ce este si mai amuzant la toata povestea asta este (cum se spune si īn mesajul de deschidere) ca PORSCHE a initializat preluarea VW.
Īntr-e timp īi merge la PORSCHE asa de prost īncīt va fi acesta preluat de VW si nu invers

Last edited by CyberCSX; 13-05-09 at 13:35.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:59   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Cred ca fuziunea asta ar fi cel mai naspa pentru Porsche.
Nu va mai fi o masina exclusivista si exotica...ci una a poporului precum Volkswagen...
Si cand ne gandim ca totul a inceput de la Ferdinand Porsche, ca doar el a imprumutat motorul si a realizat design-ul pentru Broscuta.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:01   #7
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cred ca fuziunea asta ar fi cel mai naspa pentru Porsche.
Nu va mai fi o masina exclusivista si exotica...ci una a poporului precum Volkswagen...
Si cand ne gandim ca totul a inceput de la Ferdinand Porsche, ca doar el a imprumutat motorul si a realizat design-ul pentru Broscuta.
Da si se pare ca toata industria auto asa cum o cunoastem noi se va duce dracului. E doar o chiestie de timp.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:04   #8
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Mda, si sloganul companiei va fi: Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer.

Last edited by the_one_and _only; 13-05-09 at 14:07.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:19   #9
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

1. Auto Union a fost infiintat in 1932 pentru a infrunta Marea Criza, de catre 4 companii constructoare de automobile si alte vehicule cu motor: Audi, Horch, DKW si Wanderer. Numele Auto Union cu tot cu emblema sa cu 4 cercuri este detinut in prezent de VAG. Fabrica din Zwickau, Saxonia a fost expropriata si dezmembrata de sovietici intre 1945-1948 iar compania Auto Union AG a fost radiata in 1948 si reinscrisa in 1950 cu sprijinul guvernului bavarez in Ingolstadt

2. Audi este in prezent singura marca a defunctului grup in functiune. Compania a fabricat modele DKW pana in 1968, marcile Horch si Wanderer nu au mai fost utilizate dupa razboi (pot fi reactivate daca VAG merge bine ) Audi nu a fost activa intre 1945-1965

3. Auto Union a fost cumparata de Daimler-Benz in 1958 si vanduta catre VAG in 1964, cu tot cu marcile sale

4. Singurul impediment al utilizarii numelui Auto Union este faptul ca e legat prea strans de un regim de care se feresc toti politicienii moderni... poate fiindca stiu la ce sa se astepte din partea lui si inca pe meritul lor...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 14:20   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Quote:
Originally Posted by the_one_and _only View Post
Mda, si sloganul companiei va fi: Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer.
Daca se va ajunge la astfel de sloganuri e putin probabil. Eu ma referisem la īntreaga industrie auto pe plan mondial nu numai la cea germana.

AUTO UNION este de mult VAG si daca PORSCHE intra īn VAG vom avea PORSCHE AUDI VW sub numele de AUTO UNION ?
Nu cred ca statul german va fi de acord cu rebotezarea fuziunii īn AUTO UNION din cauza image-ului negativ si prin rebotezarea asta si-ar pune nemtii singuri streagul de gīt.
Nu cred ca careva ar cumpara o masina cu un nume FOST HITLERIST.
Eu cel putin n-as face-o nici daca mi-ar da 2 Porsche - AUTO UNION pt. 1 EURO.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:09   #11
tEaRsmAd

Stage 3
 
tEaRsmAd's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 87
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

HAIL AUTO UNION !
tEaRsmAd is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:26   #12
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

si ce o sa produca?masini numite HITLERsau...nu inteleg
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:56   #13
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Daca se va ajunge la astfel de sloganuri e putin probabil. Eu ma referisem la īntreaga industrie auto pe plan mondial nu numai la cea germana.

AUTO UNION este de mult VAG si daca PORSCHE intra īn VAG vom avea PORSCHE AUDI VW sub numele de AUTO UNION ?
Nu cred ca statul german va fi de acord cu rebotezarea fuziunii īn AUTO UNION din cauza image-ului negativ si prin rebotezarea asta si-ar pune nemtii singuri streagul de gīt.
Nu cred ca careva ar cumpara o masina cu un nume FOST HITLERIST.
Eu cel putin n-as face-o nici daca mi-ar da 2 Porsche - AUTO UNION pt. 1 EURO.
Aia era o gluma, acum sincer nu ma deranjaza ce nume are, atat timp cat masinile arata bine si sunt bune(asta vine de la un critic destul de constant al brand-urilor Porsche si VW pentru design, dar asta e alta problema), iar daca te gandesti majoritatea posesorilor stiu prea putine despre epoca si regimul resprctiv, care ca orice regim fie el si dictatorial a facut si lucruri bune pentrtu propriul popor, acum vom vedea ce decizie se va lua, dar nu trebuie amestecata politica cu lumea auto.
__________________
"You win some, lose some, and wreck some."
"I pity the fool who don't think NASCAR is a sport"
"Aerodynamics is for those who cannot manufacture good engines"- Enzo Ferrari
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 16:54   #14
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Ei au ramas si cu imnul de pe acea vreme. Credeti ca ii intereseaza ce zic altii, ca pe romani? Ei nu sunt la mila altora, noua ne e frica mereu de ce zicem si ce facem, la cel mai mic semn ne cerem scuze cu discriminarea, cu bla bla...am fi in stare sa dam si jumate de tara altora, numai sa fim "baieti cuminti"
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 16:57   #15
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Hitler inspiră viitorul nume al grupului Volkswagen-Porsche: Auto Union

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
si ce o sa produca?masini numite HITLERsau...nu inteleg
Este evident ca nu intelegi. Imi pare rau pentru tine, sincer. Oamenii sunt mereu in urma evenimentelor. Cand americanii luptau cu nemtii si impotriva lui Hitler acuzandu-i de discriminare aveau locuri speciale ptr negri in localuri (in caz ca erau primiti), si la momentul actual se petrec chestii urate tare, insa oamenii raman ca niste discuri stricate, care repeta, repeta...nu vad niciodata ce e in fata lor, vad numai in urma. Deci nu va speriati, Hitler nu o sa invieze si nu o sa manance pe nimeni din cauza unui nume, care nu are niciun cuvant in el care face aluzie la politica, nationalism, etc...e un simplu nume, si Volkswagen inseamna ca ar trebui desfiintata daca e sa o luam asa...

Last edited by slayersland; 13-05-09 at 17:03.
slayersland is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -