Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-09, 13:50   #1
Cigo

Stage 3
 
Cigo's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 113
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[VW]
Default Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Zis şi făcut! În urmă cu aproximativ 1 an, directorul general Ford Europa, John Fleming, ne-a promis că la jumătatea lui 2009 va fi produs primul model la Ford Craiova. Şi pentru că momentul se apropie, Ion Prioteasa, preşedintele Consiliului Judeţean Dolj, afirmă că prima maşina produsă de uzinele din Oltenia, ar putea ieşi pe porţile fabricii în luna septembrie.

„Firma Ford ne spune că ar dori ca până la sfârşitul acestui an să-şi rezolve problemele cu construcţia noii maşini, cu componente realizate în alte locuri. Probabil că nu mai e timp să se aşeze cineva lângă uzina sau parcul industrial”, a declarat Ion Prioteasa.

Primul model produs de Ford la Craiova va fi un vehicul comercial usor, Ford Transit Connect, iar uzina din România va fi producătorul exclusiv al acestui model.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ford-logo.jpg
Views:	76
Size:	46.4 KB
ID:	894933  
Cigo is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 14:58   #2
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Sunt curios ce alte modele se vor mai fabrica in Romania, si mai ales de calitatea lor.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 15:01   #3
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

pana la alte modeleee.............
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 17:09   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Penibil, tocmai o utilitara...macar sper sa fie modelul nou. Si eu sunt curios ce o sa iasa din mainile muncitorilor romani.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 17:09   #5
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

In Romania urma sa se fabrice un model absolut nou, insa datorita situatiei financiare din domeniul auto, treaba s-a complicat, cert e ca se vor fabrtica subansamble, motoare ..... etc (asta e sigur).
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 17:18   #6
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

daca o sa aibe succes cu sifonieru ala , mari sanse sa se fabrice si alt model .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 17:27   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

initial se planuise un minivan B-MAX dar cred ca din cauza crizei au ales altceva..si eu am inteles ca ar fi vorba de a 2 generatie de ford transit connect..cred ca productia va fi mai mult pentru export tinand seama de succesu la noi in tara a vanului logan
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 18:25   #8
rider2009

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 96
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

ce`i facut in romania sau de mana unui roman jos palaria ))
rider2009 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 20:17   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Quote:
Originally Posted by rider2009 View Post
ce`i facut in romania sau de mana unui roman jos palaria ))
In vasta ta experienta profesionala si de viata, la concluzia asta ai ajuns?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 21:05   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Omul e nationalist, oare ce e rau ca are o impresie buna despre tara?
Chiar daca noi stim alte lucuri, se le acordam macar o sansa, poate o noua generatie va face lucruri foarte ok .....
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 21:08   #11
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

nu stiu de ce credeti ca va fi calitate mai slaba. Linia de productie va fi cred eu aproape identica cu cele din alte uzine ford. Deci, calitatea la fel. La telefoanele nokia vedeti vreo diferenta?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 21:48   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
nu stiu de ce credeti ca va fi calitate mai slaba. Linia de productie va fi cred eu aproape identica cu cele din alte uzine ford. Deci, calitatea la fel. La telefoanele nokia vedeti vreo diferenta?
uitate la niste forduri tranzit mai ales la capacul torpedoului ..ori asa vin din fabrica parca a fi un defect de fabricatie dar la 16000 km e chiar scandalos..si de sprinterele facute in turcia dar pana la urma asta inseamna globalizare..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 21:56   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Si eu care credeam ca însfîrsit începe productia Ford Mustang (Shellby Cobra) la Craiova pt. piata europeana.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 11:21   #14
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

Clar, Ford SVT s-a mutat in Romania ...... orice ar fabrica momentan, important e sa mearga liniile, sa se comercializeze si sa se respecte normenele de proiectare si executie, ma refer in special la factorul uman, deoarece partea robotizata poate da chix doar daca devine necalibrata.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 15:28   #15
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Made in România: Primul Ford fabricat la Craiova, gata în septembrie

sa vedem ce o sa iasa si de la craiova city
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -