Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-06, 14:04   #1
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Despre Logan,mai degraba despre cutie

Salut pe toata lumea
Chiar acum am ajuns acasa de la scoala si intorcandu-ma cu 336 am auzit o discutie interesanta intre 2 barbati.
Zicea unu dintre ei,citez:\"Ca frate,dai tu a treia la Logan si incearca dupa aia sa schimbi fara sa franezi o treapta inferioara sa vezi ca nu merge,caraie.\"
Zic eu in gandul meu,ma de ce n-ar merge ca astfel a-i produce frana de motor nu??
Si stai sa vezi ca il aud pe celalalt ca cica,citez:\"Eram cu Loganu pe drum si eram in panta,urcam,si umblam la casetofon sa schimb caseta si yo nu acceleram,era in viteza si cand mah trezesc ca am urcat panta fara nici o problema si in varf am bagat a-ntaia si cobora foarte lin,ziceai ca e pe liber.\"
Am stat si m-am gandit,am zis ma ajung acasa si ii intreb pe baieti pe forum.
Chiar atat de muci e cutia,motoru la Logan.
In mai o sa fac si yo 18 ani si chiar mi-ar place sa am un Logan(un Ambition 1.6 ),chiar imi place masinuta si as vrea sa stiu si yo cat mai multe,calitati,defecte,orice.
V-as fi recunoscator daca m-ati lamuri si pe mine in anumite probleme despre aceasta masina,una dintre ele fiind cea de mai sus.
Multumesc anticipat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3d_314.jpg
Views:	211
Size:	68.6 KB
ID:	63440  
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 27-01-06, 18:38   #2
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

Rog adminul sa stearga topicul ca sta degeaba
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 11:28   #3
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

E varza motorul de 1.6 la consum . Cea mai proasta alegere , despre cutie nu am auzit probleme
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 11:45   #4
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

despre consum am auzit si eu numai lucruri rele sa zicem ... si din proprie experientza iti spun k motorul de 1.6 nu prea trage .... bine .. aici depinde si de cel care baga talpa in el ... un lucru bun care am auzit acum cateva zile despre logan ar fii .. k air-bag`urile ies in timp bun .. chiar perfect ... in rest ce sa zic .. poate nu se rastoarna dar.. ptr mine unu` .. design`ul lasa de dorit
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 12:22   #5
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Un lucru e cert . Motoarele de 1.6 sunt cele mai proaste motoare . Performante slabe / consum mare . Aici nu ma refer la cele japoneze ca nu prea le cunosc...despre alea ati vorbit toti frumos ceea ce ma face sa cred ca is mai bune ca astealalte
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 18:15   #6
Mario_b

Stage 3
 
Mario_b's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 112
Member of:
[INSANE RACERS]
Default

Mai George_Smiley, asculta-ma pe mine, eu am Logan Ambition de 1 an, cam 15000km. Consumul e de 6,8% mediu intr-o drumetie de'a mea pe la munte cu 5 oameni in masina+bagaje cat incape, la viteze de 110km/h, mers prin munti, prin orase ca Sibiu, Craiova, Deva, Tg Jiu, etc. MOTORU DE LOGAN FIE EL DE 1,4 SAU 1,6 E PROIECTAT PT UN CONSUM MIC SI CHIAR CONSUMA F PUTIN! Cutia e super, se manevreaza usor si placut, nu mi-a carait NICIODATA, e exacta, foarte placuta in oras! Nu mai asculta de toti, fiecare isi spune parerea lui sau ce a auzit la altii!
__________________
internetpharmacydir.com
Mario_b is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 22:10   #7
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default

la 9000eur parca mai bine te uiti la alta masina...un peugeot, renault, opel, fiat de prin 2002
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 23:35   #8
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Mario_b\"
Mai George_Smiley, asculta-ma pe mine, eu am Logan Ambition de 1 an, cam 15000km. Consumul e de 6,8% mediu intr-o drumetie de'a mea pe la munte cu 5 oameni in masina+bagaje cat incape, la viteze de 110km/h, mers prin munti, prin orase ca Sibiu, Craiova, Deva, Tg Jiu, etc. MOTORU DE LOGAN FIE EL DE 1,4 SAU 1,6 E PROIECTAT PT UN CONSUM MIC SI CHIAR CONSUMA F PUTIN! Cutia e super, se manevreaza usor si placut, nu mi-a carait NICIODATA, e exacta, foarte placuta in oras! Nu mai asculta de toti, fiecare isi spune parerea lui sau ce a auzit la altii!

un posesor de logan fericit ....



eu unu m`am plimbat cu 1.6 si NU TAGE ... ptr un motor de 1.6 .... ... io am o solenza de 1.4 ... si ma gandeam sa pun un 1.6 pe ea de logan dar am renuntzat la ideea asta ... mai bine o marit ... si`mi iau altceva
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 14:25   #9
zufoid

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 3
Default

de 3 saptamani am un Logan , am avut supernova si am mers si cu solentze , masini romanesti toate si nu cere performanta sau perfectiune ca nu ai sa gasesti . idee e ca asta chiar e un pas in fata desi comparativ cu supernova pot spune ca nu trage . aia fugea bine fatza de asta . am uitat sa spun ca are motor de 1.4 varianta chioara , fara nimik pe ea iar la consum iti spun sincer ca mi-a luat Timisoara - Bucuresti 6.6l/suta calculat foarte atent , si eu am ramas foarte surprins. parti proaste : cutia intr-adevar nu e excelenta , caraie in marsalier ca la daciile din 80 , nu stiu de ce si intra greu daca e foarte frig afara dar peste asta poti trece , eu sunt socat de centrul de greutate extrem de prost calculat . era sa o rastorn de 2 ori in prima suta de km facuti cu ea, pe ansamblu e in regula daca nu ai pretentii sportive , nu zdrangane si e oarecum confortabila ... nu poti cere sa o duci in treapta a 2a la 110 km/h asa cum am facut eu cu o Leganza (pe bune!)

referitor la centrul de greutate m-am plans la cineva de la Dacia care mi-a argumentat ca e \" masina de familie , nu pentru sport extrem \" iar intrebarea mea a fost : de ce au luat si Politia Romana asemenea masini sau ... de ce nu i-au facut numai 3 roti ... in fine , la banii astia , nu prea ai mari pretentii , ne bucuram ca exista si aceasta alternativa .
zufoid is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 14:58   #10
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

Deci la unu caraie,la altu nu caraie cutia
hmmmm suspect......cred ca depinde si de stilul de condus
Nush ce sa zic......tata a lucrat ani la Adras si mi-a zis de logan ca se comporta bine,nu caraie nu nimic
V-am zis,acum depinde si de fiecare ce stil are
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 16:28   #11
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Masina este pentru banii ei f buna (cea de 1.4MPI) eu unul nu recomand varianta de 1.6 si o spun sincer
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 01:03   #12
streetracer1on1

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4
Default

Fratilor, nush c aveti cu motoru d 1.6. In prima perioada d acomodare pt motor(3000km) consuma mai mult. Dupaia se stabileste p la 6.8, iar consumu mai depinde si d talpa fiekruia. Taikmiu lucreaza la dacia si stiu motoru. Nu il recomand pt oras, mai degraba pentru drum lung. Pt oras cel mai marfa e 1.5d. Are cu 40nm mai mult ca 1.6 benzina(160nm). Trage binisor si uiti sa dai prin benzinarie. Da' nu va asteptati la viteze mari. Moare repede.
streetracer1on1 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 20:10   #13
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mai Nick ,da' lamureste-ma si pe mine ce ai tu cu 1,6-le?Mai exact nu k nu iti place tie!
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 20:14   #14
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Mane ai mei au un Ford Focus C-max 1.6i 100cp si consuma de rupe . Iar despre motorul de pe logan crede-ma pe cuvant ca stiu ce vorbesc , nu vorbesc din auzite , poate omul s-o nimereasca buna cu consum mic desi nu cred ca va avea aceasca bucurie..pana la urma banii fiecaruia , conceptia fiecaruia....
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 20:48   #15
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Pai zi exact din ce vorbesti? daca zici ca nu din auzite?
Cati km ai la volanul Loganului cu motorul respectiv?
RoSonic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -