Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-09, 15:46   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

VW Tiguan este SUV-ul cu cel mai rezistent plafon, iar Kia Sportage şi Hyundai Tucson cele mai nesigure



Institutul de Asigurări pentru Siguranţa pe Autostradă din SUA (da, există şi aşa ceva) a supus o serie de douăsprezece SUV-uri la un test cam neobişnuit la prima vedere, dar foarte sănătos din punctul de vedere al siguranţei pe autostradă şi nu numai, ce a testat rezistenţa plafoanelor maşinilor, deoarece este bine de ştiut că SUV-urile au acest minus de construcţie, de a se răsturna la viteze mari.

Astfel, cele mai bune rezultate au fost obţinute, în ordinea în care sunt enumerate de: VW Tiguan, Jeep Patriot, Honda Element şi Subaru Forester, Tiguan-ul înregistrând cele mai mare punctaj în grupa sa.

Cele mai slabe scoruri le-au avut Kia Sportage şi Hyundai Tucson.

Suzuki Grand Vitara, Chevrolet Equinox, Toyota RAV4, Nissan Rogue şi Mitsubishi Outlander reprezintă acele SUV-uri care au primit calificativul “Acceptable”, în timp ce Honda CR-V împreună cu Ford Escape au primit “Marginal”.

Calificativele acordate au fost “Good” pentru rezultate foarte bune, “Acceptable” pentru rezultate bune, “Marginal” pentru rezultate slabe şi “Poor” pentru rezultate extrem de slabe.

In ceea ce priveşte criteriul maxim în funcţie de care s-a acordat calificativul “Good”, Institutul a stabilit ca vehiculul să aibă un plafon capabil să suporte o forţă de patru ori mai mare decât greutatea maşinii înainte ca plafonul să se îndoaie şi să coboare cu aproape 13 cm.

Dacă VW Tiguan a luat cel mai mare punctaj, încadrându-se sub acelaşi calificativ “Good” împreună cu Jeep Patriot, Honda Element şi Subaru Forester, totuşi Tiguanul-ul a înregistrat cele mai multe puncte, diferenţiindu-se astfel de colegii de grupă.
Attached Images
 

Last edited by Cosmin Arsene; 26-03-09 at 15:58.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 18:56   #2
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

se observa ca nemtii sunt cei mai buni , dar ce sa intamplat cu X3 , GLK , Q5 , KUGA ,etc... alte SUV-uri care mai sunt pe piata
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 19:38   #3
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by best_fan View Post
se observa ca nemtii sunt cei mai buni , dar ce sa intamplat cu X3 , GLK , Q5 , KUGA ,etc... alte SUV-uri care mai sunt pe piata
VW Tiguan, Jeep Patriot, Honda Element şi Subaru Forester; cate masini nemtesti vezi tu in primele 4?
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 19:48   #4
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

1. scrie destul de bine acolo :''VW Tiguan a luat cel mai mare punctaj [...] totuşi Tiguanul-ul a înregistrat cele mai multe puncte, diferenţiindu-se astfel de colegii de grupă "

2.VW Tiguan e o masina nemteasca care a castigat competitia , eu totusi im puneam intrebarea de ce nu au fost luate si alte masini (am enumerat cateva)

3 . din cate stiu eu VW detine : Seat , Skoda , Lamborghini , Bentley , Bugati , Audi si totusi sa nu uitam de Volkswagen ca marca ce produce masini
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 19:50   #5
Carnacior

Stage 5
 
Carnacior's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 374
Member of:
[DACIA]
[FOTO]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

best_fan se vb de SUVuri ... ce ai enumerat tu acolo nu fabrica asa ceva...
Carnacior is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 19:55   #6
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

skoda are yeti , seat are un crossover care tinde spre suv ,altea xl cross parca , si vor sa lanseze un gip/suv , bugati nu , bentley nu , lambotghini nu , audi da , Q5 , iar eu vroiam sa zic , avand in vedere cate marci de masini bune si renumite , mi se parea totusi normal sa castige , la cata tehnologie dispune VW , si prm mea intrb era de ce nu au inclus in test si alte masini de pe piata auto
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 20:07   #7
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by best_fan View Post
skoda are yeti , seat are un crossover care tinde spre suv ,altea xl cross parca , si vor sa lanseze un gip/suv , bugati nu , bentley nu , lambotghini nu , audi da , Q5 , iar eu vroiam sa zic , avand in vedere cate marci de masini bune si renumite , mi se parea totusi normal sa castige , la cata tehnologie dispune VW , si prm mea intrb era de ce nu au inclus in test si alte masini de pe piata auto
Inainte sa intreb de ce scri ca un pusti de 10 ani, iti voi spune ca testul a fost facut in SUA iar brand-urile Skoda si Seat nu sunt prezente pe piata de acolo, iar Kuga e un produs al Ford Europe.
__________________
"You win some, lose some, and wreck some."
"I pity the fool who don't think NASCAR is a sport"
"Aerodynamics is for those who cannot manufacture good engines"- Enzo Ferrari
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 20:31   #8
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

ok , greseala mea , iar cea cu exprimarea , nu am fost atent , dar totusi , GLK , Q5 , XC60 , Koleos , Freelander , Antara/Captiva , nici astea nu fac parte din piata americana ,
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 21:29   #9
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

nu este un test relevant pt ca nu sunt toate marcile!nu conteaza ca este Europa..SUA..daca se face un asemenea test sa se faca pe toate masinile din acesta categorie si atunci se poate spune ca este un test relevant
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 21:37   #10
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by best_fan View Post
ok , greseala mea , iar cea cu exprimarea , nu am fost atent , dar totusi , GLK , Q5 , XC60 , Koleos , Freelander , Antara/Captiva , nici astea nu fac parte din piata americana ,
Nu, nici Renault si Opel nu sunt prezente pe piata americana, Captiva e un model Chevy european iar brand-urile premium nu au fost prezente, lipsesc si Cadillac SRX, Lincoln MKX, Lexus RX, Infiniti EX si Acura RDX

Last edited by the_one_and _only; 26-03-09 at 22:27.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 22:22   #11
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by the_one_and _only View Post
VW Tiguan, Jeep Patriot, Honda Element şi Subaru Forester; cate masini nemtesti vezi tu in primele 4?
in sua gasesti toate arcile asiatice, de la europene mai ptin si tot au reusit sa fie primii.sunt curios dak erau implicate si land roverul cum era rezultatul final
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 08:47   #12
arrowhead

Stage 3
 
arrowhead's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 109
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Si totusi pe locul 2 vine o americanca ce a dat numele la intraga clasa de suv-uri in Romanica ... nu degeaba tot taranu zice mi-am luat "jeep" facand referire la mizeriile care au iesit pe ultimul loc in clasamet chinezarii ieftine sau la alte marci de prestigiu...
arrowhead is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 10:22   #13
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Interesant testul, dar totusi nu destul de complet si pentru Europa. Aici sunt multe marci care nu sunt prezente in SUA. Pacat ca nu exista si in Europa un astfel de test . Ar fi foarte bun pentru cei care sunt interesati de SUV-uri.
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 10:37   #14
VISU

Stage 2
 
VISU's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by Carnacior View Post
best_fan se vb de SUVuri ... ce ai enumerat tu acolo nu fabrica asa ceva...
...nu stiu daca ai cunostinte dar chiar prima adik VW e nemteasca,Tiguan-ul se vinde si in SUA,adica la orice dealer VW gasesti asa ceva,chiar s-a lansat inaintea Europei pe piata din SUA...si nu era vb de ce se fabrica acolo,ci de cele mai rezistente plafoane din categoria SUV compact,GLK-ul sau celelalte care spunea cineva mai sus nu face parte!!!...documenteaza-te inainte sa critici pe cineva!
VISU is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 10:40   #15
VISU

Stage 2
 
VISU's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Vezi SUV-urile cu cele mai rezistente plafoane, dar şi cele mai nesigure

Quote:
Originally Posted by best_fan View Post
1. scrie destul de bine acolo :''VW Tiguan a luat cel mai mare punctaj [...] totuşi Tiguanul-ul a înregistrat cele mai multe puncte, diferenţiindu-se astfel de colegii de grupă "

2.VW Tiguan e o masina nemteasca care a castigat competitia , eu totusi im puneam intrebarea de ce nu au fost luate si alte masini (am enumerat cateva)

3 . din cate stiu eu VW detine : Seat , Skoda , Lamborghini , Bentley , Bugati , Audi si totusi sa nu uitam de Volkswagen ca marca ce produce masini
Corect,bv tie!...si mai poti adauga Scania,si vw autovehicule comerciale,si deasupra la toate Porsche care e actionar majoritar cu peste 55% din VW adica toate celelalte!
VISU is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -