Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 17:20   #46
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

totusi insignia a fost votat ca cea mai frumoasa masina din 2009
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:44   #47
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by david_makaidj View Post
totusi insignia a fost votat ca cea mai frumoasa masina din 2009
Si inca nu am aflat DE CE ?!?!?!
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 17:54   #48
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by 3S-FE View Post
audi, bmw... serios

oricine cu un interes serios in masini stie ca ATTESA-ETS si ETS-PRO sunt standardul de performanta/fiabilitate, de ani de zile
Mi-ai luat cuvintele din gura ATTESA-ETS in combinatie cu SUPER HICAS =
ONtopic: Nu imi place deloc cum arata Insignia...Poate sunt mai conservator...poate am gusturi mai ciudate...Dar imi placea mai multe Vectra C GTS.. Pe parte tehnica,este din ce am inteles(si cum era de asteptat de altfel) mai bun decat predecesorul sau..
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 18:23   #49
83MAI

Stage 1
 
83MAI's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 15
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

super masina,e ceva deosebit fata de ce au scos cei de la opel in ultimul timp
83MAI is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 18:34   #50
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

arata bine spatele...in fata nu-mi plac cum sunt asezate gurile alea...vin cam aiurea...ma rog...asta e parerea mea
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 19:04   #51
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by askhy View Post
Motorul mi se pare o superbomba, dar sistemul 4x4 lasa de dorit, dupa cum se stie la mai toate opelurile integrale aveau probleme la cutia de transfer.
Poti sa aduci argumente pentru ce ai spus sau vorbesti doar ca sa te afli in treaba? De unde stii ca sistemul lasa de dorit? Ai cumva informatii din interior? Sa poate aveai chef sa arunci cu noroi.
Nu-mi place cand cineva arunca vorbe in vant doar de dragul de a se face auzit!

Pentru informatia ta:
"Sistemul adaptiv 4x4 este un Haldex de generatia a patra si la momentul actual este cel mai avansat de pe piata. Acelasi sistem se regaseste si pe alte masini ( Saab XWD, Volvo XC60, etc.) dar cei de la Opel au dezvoltat sistemul in regie proprie si l-au integrat complet in sistemele electronice ale Insigniei (mechatronic) si acesta ofera un control mai complex si mai rapid. In functie de motorizari sistemul poate trasmite puterea in proportie de 100% catre puntea spate daca are nevoie. Matematic diferenta de cuplu dintre puntea fata si spate nu poate sa depaseasca 2400 N. Diferentialul spate care acum este oferit standard pentru tractiunea integrala poate sa transfere, in functie de motor, pana la 100% din putere doar pe una dintre rotile puntii spate.
...
In mod normal distribuie puterea intr-un mod inteligent in functie de aderenta dar este setata sa ofere mai mult cuplu spre puntea spate. Daca modul Sport este activat puterea este livrata in mod continuu intr-un procent mai mare catre puntea spate. In meniul masinii modul Sport ofera posibilitatea de a activa sau dezactiva acest lucru." (daca vrei iti dau si sursa citatului insa te asigur ca acest comentariu este mai mult decat pertinent)

Eu zic ca lumea se schimba intr-un ritm din ce in ce mai alert, iar firme de prestigiu nu-si permit sa mai faca erori sau sa umble cu cioara vopsita mai ales la acest nivel. Ba mai mult, ca sa iesi in evidenta trebuie sa vii cu ceva solid si cred ca acesta este si cazul Insigniei. Pacat ca a iesit acum, in vremurile astea tulburi.
Am citit multe comentarii pertinente de la oameni care fac analize si/sau teste adevarate si de fiecare data Insignia a primit numai laude... si asta la capitolul tehnic in mod special.

Numai bine,
Razvan
__________________
Respecta partenerii de trafic!

Last edited by razvanoltu; 18-03-09 at 19:06.
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 19:30   #52
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Spre exemplu calibra 4x4, cat de bun era sistemul ei de tractiune integrala, la 75000 de km cadea, asta daca ajungea pana la nr asta, multi prieteni miau spus asta si chiar au dovedito.
Si am spus ca sistemul lasa de dorit, asta doar daca nu au schimbat tot sistemul, acesta fiind unul total nou fata de ce foloseau ei pana in prezent.
P.S. nu arunc cu "noroi" aiurea, miam spus parerea despre o slabiciune pe care opel a avuto in trecut, deci NO OFFENCE
askhy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 20:26   #53
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Man, eu zic sa mai citesti o data ce ai scris...
Quote:
Originally Posted by askhy View Post
Motorul mi se pare o superbomba, dar sistemul 4x4 lasa de dorit, dupa cum se stie la mai toate opelurile integrale aveau probleme la cutia de transfer.
Adica daca pana acum vreo 12 ani Opel producea sistemul ala 'prost' de tractiune integrala inseamna ca automat scot si azi aceleasi rebuturi? Cred ca lucrurile au mai avansat. Insignia reprezinta un nou inceput pentru Opel si nu poate decat sa ma bucure faptul ca au fost destul de destepti sa nu reinventeze roata ci sa preia de la Saab ce e mai bun si chiar sa perfectioneze.

Trebuie sa ridicam in slavi anumite marci si sa aruncam gratuit la gunoi altele?
Eu nu-mi permit sa spun de rau despre vre-un sistem sau masina fara sa am niste argumente solide.

P.S. Eu am spus ce avea de spus...

Last edited by razvanoltu; 18-03-09 at 20:30.
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 22:11   #54
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

masina arata extraordinar dar jantele lasa de dorit dupa parerea mea! chiar nu se potrivesc...am vazut jante pe variante normale de echipare de 19 tzoli mult mai reusite!
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 03:59   #55
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by razvanoltu View Post
Insignia reprezinta un nou inceput pentru Opel si nu poate decat sa ma bucure faptul ca au fost destul de destepti sa nu reinventeze roata ci sa preia de la Saab ce e mai bun si chiar sa perfectioneze.

Trebuie sa ridicam in slavi anumite marci si sa aruncam gratuit la gunoi altele?
Eu nu-mi permit sa spun de rau despre vre-un sistem sau masina fara sa am niste argumente solide.
chiar te inteleg ca ai opel si esti subiectiv dar totusi trezeste-te putin cu imprumutatul de la saab si mai ales la partea cu perfectionarea...totusi vorbim de opel....vrei argumente solide? ai pe toate strazile nu inteleg de ce te chinui inutil...n-au mai facut o masina tare de la calibra incoace...speedsterul nu-l punem in calcul ca nu e meritul lor...
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 06:50   #56
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Superba masina abia astept sa vad una live, nu ma mira ca pica la modele vechi sistemul 4x4 , de exemplu mai toate modelele Calibra is folosite la curse,daca sar merge la regim normal nu cred ca ar pica ceva
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:07   #57
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by Lymbutza View Post
Si inca nu am aflat DE CE ?!?!?!
pentru interior exterior si ce este sub capota
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:22   #58
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
chiar te inteleg ca ai opel si esti subiectiv dar totusi trezeste-te putin cu imprumutatul de la saab si mai ales la partea cu perfectionarea...totusi vorbim de opel....vrei argumente solide? ai pe toate strazile nu inteleg de ce te chinui inutil...n-au mai facut o masina tare de la calibra incoace...speedsterul nu-l punem in calcul ca nu e meritul lor...
Care parte nu ai inteles?
Este greu sa intelegi sau e greu sa accepti ca e o masina cu totul noua si o platforma cu totul noua care nu are legatura cu ce e pe strazi azi sau ce a facut pana acum Opel?

Cat despre remarca cu subiectivismul este rautacioasa. Unii dintre noi pot sa se detaseze de faptul ca poate la momentul actual conduc o anumita masina/marca. NU ai sa vezi vre-un mesaj scris de mine pe acest forum care sa arunce cu gunoi in ceva gratuit sau sa ridice in slavi nu stiu ce masina/sistem, etc. doar de dragul vorbelor.

Tu pe ce iti bazezi supele? Pe ce vezi pe strada... alo, NU ARE LEGATURA!

Daca nu intelegi ( sau, din nou, e greu sa accepti ) un fapt, cum e acela cu 'perfectionatul', e problema ta. Cand o sa-mi aduci argumente contra o sa-ti aduc si eu mult mai multe argumente pro cu explicatii si asa mai departe.

Din curiozitatea pe care mi-a starnit-o acesta masina m-am interesat de absolut toate subiectele legate de Insignia. Poate de aceea au aparut si mesajele mele un pic vehemente cand vad ce aberatii se spun gratuit.

Nu ma intelege gresit... am gasit destul minusuri pentru Insignia insa nu la ce s-a spus despre partea tehnica la care m-am referit.
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:01   #59
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Nu cred ca se poate spune ca sistemul de tractiune 4x4 de la insignia este cel mai avansat la ora actuala cand el recent este lansat pe piata, dam cu parerea doar din ce este pe foaie ? Pana nu o sa mai treaca ceva timp si nu o sa apara mai multe teste si chiar teste comparative insignia vs X vs quattro si chiar parerile clientilor si mai mult sa vedem si cum se descurca tractiunea integrala dupa un anumit numar de km, si atunci vedem daca putem spune ca are cel mai avansat sistem..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:09   #60
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Prima fotografie cu Insignia OPC

Audi sau BMW.....amandoua sunt tari,dar era o discutie despre Opel Insignia


super masina ce mai...............
marius3030 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -