Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-09, 12:30   #31
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

e draguta masina
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 13:09   #32
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

hihi, nu va mai certati ca alfa nu este asa excluisivista cum ganditi voi, este intr-adevar, "passione per il rombo delle corse", dar nu se ridica la nivelul VAG, si acuma sa nu-mi trantiti in fata ca sun t fan VW, ca nu e asa. Se intampla ca am condus ambele si deocamdata MiTo ramane o masina draguta cu design ce are tupeul sa se puna sub semnul intrebarii spre deosebire de masini gen Golf care opteaza pt linii soft ce raman placut de observat si in timp, dar nu spectaculoase. Iar pt cine spunea ca platformele Vag sunt reciclate ... pe cate masini gasim motorul 1,9 turbodiesel de pe alfe? ia sa vedem ... in afara de lancia, fiat, alfa, inclusiv dubite de carat cartofi gen Doblò,mai gasim Opel, Saab etc. Ca sa nu ma vb de 1,3 multijet. La urma urmei dupa mine ramene tot o chestiune de principii si prioritatoti, entru unii e mai bun VW, pt altii e mai potrivita MiTo, insa clientii pt o masina ca MiTo nu se gasesc in Romania, dupa mine. iara faptul ca la noi sunt 800 de milioane de golf-uri nu inseamna ca trebuie sa insultam produsul, din moment ce chiar faptul ca se gaseste pe strazi in atatea exemplare testimoneaza faptul ca stie satisface mai multe nevoi ... Concluzie: iti place ia-o daca crezi ca este o investitie pt tine pe plan personal, dar nu te astepta la polivalenta, si nici nu o lua pt aparente, pt ca in scurt timp vei fi dezamagit de anumite insuficiente ale ei, cel mai important este sa stii ce-ti trebuie la urma urmei. Masina este oricum finuta, si intra in categoria compactelor premium, sistem audio Bose, daca nu ma insel, reglarea reactivitatii directiei si acceleratiei ca la sportivele de rasa, siguranta de inalt nivel, emisii mici, design exclusivist(chiar pt ca nu place la toata lumea dar este italian in primul rand), calitate, raport calitate-pret ca pt occident (nu pt estul Europei). Eu cel putin asa vad lucrurile.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 16:52   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

le vezi foarte bine. Alfa Romeo in general nu e o marca pt Romania.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 19:45   #34
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

ce aveti mai cu alfa ? nu va mai plac masinile ? golfu satisface multe nevoi , vede vecinu ca am si eu golf si moare de oftica , ma simt foarte satisfacut , si la 2 blocuri de mine mor eu de oftica dupa ce mai vad vreo 2 3 golfuri , cui nu-i place nu-si ia , mentalitatea romanului ramane aceeasi.... masinile sunt folosite in diferite scopuri , poate alfa aceasta satisface nevoile unora , nu trebuie sa le stisfaca tuturor...
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 01:35   #35
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Am vazut prima data pe strada Mito,si am oprit motoru sa vad mai bine ce masina este!am ramas placut impresionat sa vad ca e o alfa,Mito,nu modelul asta exclusivist,una rosie ca focul.Am urmarit pret de cateva minute si reactia celor aflati in preajma masini,cam la toata lumea a captat privirea.Ma gandesc,cate masini din clasa ei,reusesc asta,intro capitala cum e Madridul?
__________________
Powered by thor
thor is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 13:54   #36
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
de banii aia... iti cumperi si-un golf 6...dar... nu e Alfa.. !!
era vorba de masini sport...
si daca tot e vorba de masini mici la banutii astia iti iei un mini S 205 cp pe 913kg, si e BMW nu ALFA..
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 14:20   #37
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

eu stiu de cooper S in variante 163-175 ,211, 218 cai, de 205 inca nu stiam. Dar la banii astia oricum nu-l iei, poti paria pe asta-decat second si asta deja-i alta mancare de peste .
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 14:55   #38
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
era vorba de masini sport...
si daca tot e vorba de masini mici la banutii astia iti iei un mini S 205 cp pe 913kg, si e BMW nu ALFA..

e bmw , daca-i bmw e clar , ii dau foc si nu se strica
denver is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 19:17   #39
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Quote:
Originally Posted by Fixius View Post
era vorba de masini sport...
si daca tot e vorba de masini mici la banutii astia iti iei un mini S 205 cp pe 913kg, si e BMW nu ALFA..
Mno bine fratele meu, si-apoi suna mai a gangster MINI decat Alfa?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 02:58   #40
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Va ciondaniti fara sens...segmentul de nisa unde vrea MITO sa se incadreze,e cred eu mini cooper s by jps,si clio f1 team,masini la noi rare,dar in afara mai des vazute pe strada
thor is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 11:58   #41
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

exact, si daca-i pana acolo, fiat punto, pe platforma careia este facuta MiTo nu este chiar asa in "spiritul Alfa" cum sustin unii. Si chiar daca ar fi asa, la paritate de motoare Grande Punto se descurca mai bine. Iar daca trecem in alte case, MiTo este chiar depasita in performante, chiar daca rezista eroic. Incearca sa impace mai multe, oferindu-se ca alternativa la Corsa OPC/GTI, Mini Cooper S, 207 GTI etc. Numai ca nici una nu are design asa "pretentios" ca Alfa si ei pe asta joaca, cartea lor impreuna cu dotarea de clasa aproape premium.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 13:37   #42
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Alfa Romeo Mi.To GTA 1,8 230 bhp
Opel Corsa OPC 1,6 192 bhp
Mini Cooper S 1,6 172 bhp
Mini John Cooper Works 1.6 207 bhp
Peugeot 207 GTI 1,6 175 bhp
Nu e chiar depasita, ba din contra, as indrazni sa spun ca e cam "zee" best in clasa asta.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 22-01-09 at 13:46.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 16:04   #43
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

de fapt, MiTo GTA nu exista inca, si cand va exista nu va fi in categoria de care vb noi. Pe noi ne intereseaza MiTo cu motor de Grande Punto Abarth - 1.4 155 CP. Cooper works are 211 cai si Cooper S, dar asta nu este oricum un criteriu neaparat decisiv. De ex- a fost si o 147 GTA ce va fi inlocuita, si a avut mari dificultati atat sub lumina fiabilitatii cat si a performantelor, tractiunea fata nu rezista puteri, franarii si directiei in acelasi timp. Oricum, daca se va faca un MiTo GTA sau cand se va faca (la fel ca noua Alfa 149) vor da de furca multor sportive compacte premium - gen Audi A1 (/S1) sau S3 pentru ca am credinta ca vor fi mult mai reusite ca-n trecut.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 15:58   #44
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Quote:
Originally Posted by Ottaviano_m View Post
eu stiu de cooper S in variante 163-175 ,211, 218 cai, de 205 inca nu stiam. Dar la banii astia oricum nu-l iei, poti paria pe asta-decat second si asta deja-i alta mancare de peste .
lasa, i-ati tu alfa mito, ca eu ma multumesc si un mini S second
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 16:12   #45
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Alfa Romeo MiTo RIAR Limited Edition

Pai sunt de acord, nu inteleg de ce simt ca devii flegmatic, doar nu ziceam ca sunt fan MiTO, de altfel chiar iubesc Cooper, dar diferenta de pret este mare , mai ales la varianta de Mini la care banuiesc ca te refereai tu. Si daca-i pana acolo eu ma multumesc si cu un Golf GTI MK II, nu am greturi, chiar nu am nimic impotriva masinilor ne-noi. Sunt un fan al "clasicelor" si al rapotului caiputere-performanta/pret cat mai avantajos. Saliù
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -