Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-09, 14:27   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi



Īn condiţiile īn care directorul general al grupului francez PSA Peugeot Citroen, Christian Streiff, a fost demis de Consiliul de Administraţie al concernului pentru pierderile īnregistrate, francezii se orienteză mai nou către automobilele produse la Piteşti.

Īn acest sens, īnmatriculările Dacia īn Franţa au crescut, īn martie, cu 19,4%, faţă de februarie, la 4.316 unităţi. Asta īn condiţiile īn care piaţa, īn ansamblul ei, a avut un avans de numai 2,9%, potrivit Comité des constructeurs franēais automobiles - CCFA (Comitetului Constructorilor Francezi de Automobile).

Totul e bine şi frumos pānă nu comparăm această urcare īn vānzări cu datele aferente primelor trei luni. Această interogaţie ne indică o scădere a īnmatriculărilor Dacia īn Franţa de 7,1%, de la 12.222 unităţi īn perioada ianuarie-martie 2008 la 11.356 autovehicule.

Şi totuşi, īnmatriculările de automobile Dacia īn Franţa au crescut cu 33,5% anul trecut, comparativ cu nivelul din 2007, la 43.567 unităţi, pe o piaţă care a scăzut cu 0,6%, la 2,51 milioane de vehicule.

Printre cele mai bine vāndute mărci auto īn Franţa, īn luna martie, se numără Renault (60.956 unităţi), urmat de Peugeot, cu 39.935 autovehicule, şi de Citroen, cu 38.846 unităţi. După cum se poate uşor observa, mărcile franţuzeşti ocupă primele trei poziţii, fiind, prin urmare, vorba despre naţionalismul francez, foarte sănătos de altfel īn condiţii de criză.

Pe poziţia a patra īi găsim pe cei de la Volkswagen, cu 14.338 unităţi, urmaţi la mică distanţă de Ford, cu 13.475 autovehicule.

Acestea sunt şi singurele brand-uri ale căror vānzări au crescut īn martie faţă de februarie.

Toţi constructorii următori au īnregistrat pierderi importante.

Astfel că, Mercedes-Benz are 5.618 unităţi noi intrate īn circulaţie (-20,7% īn martie faţă de februarie), iar marca BMW a īnregistrat 3.097 maşini noi īnmatriculate īn martie (-32,2%).

Opel a căzut, īn martie, cu aproape 25%, la 7.666 autovehicule, īn timp ce Nissan a raportat un declin de 28%, la 3.221 unităţi.

Spor la Dacii le urăm.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia-franta-vanzari.jpg
Views:	1462
Size:	30.4 KB
ID:	856455  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 15:17   #2
kaosnicu

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

nationalismul roman este si el prezent la noi ??
kaosnicu is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 16:43   #3
B71BWP

Stage 2
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 32
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Quote:
Originally Posted by kaosnicu View Post
nationalismul roman este si el prezent la noi ??
din 2020 incolo poate...
B71BWP is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 17:15   #4
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Quote:
Originally Posted by B71BWP View Post
din 2020 incolo poate...
nationalismul roman sa cumparam o masina asa zisa "romaneasca" care banii pe ea intra in buzunarul francezilor?
buna treaba
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 19:56   #5
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

nationalism la ce ??? dacia apartine lui renault care sunt francezi , deci avem vreo masina a noastra la care sa fim nationalisti .......... nu
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 20:47   #6
kalligraniento

Stage 5
 
kalligraniento's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 474
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Am avut... Lastun!
kalligraniento is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 20:50   #7
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Quote:
Originally Posted by kalligraniento View Post
Am avut... Lastun!
vezi .... ai vorbit foarte corect : "Am avut..." , eu ma refeream la ceva din prezent
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 21:39   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Daca stam bine sa ne gīndim, Dacia apartine de Renault din 1968, cu toate ca a fost o perioade de pauza asa ca, DA. Este vorba de nationalism si nu cred ca 100% din banii perveniti din productia DACIA intra numai īn buzunarul francejilor.

Aici se da ca exemplu nationalismul nemtesc. Da. Singurele firme pur sīnge nemtesti ar fi Mercedes, Audi, VW si BMW. Restul.... apa de ploaie si totusi la aseste asa zise pur sīnge nemtesti subansamblele se produc pīna si īn Romānia.

Totusi neamtul pīna la un punct e nationalist. Se lasa de asta īn momentul cīnd prea īl ustura buzunarul. momentan pe romān nu-l ustura buzunarul ca pe neamt, ca sa trebuiasca sa renunte la dacie sa-si ia..........TATA NANO ca-i mai ieftin, asa cum e cazul neamtului ca renunta la VW si trece la Dacia.

Merg pe considerentul ca DA.
Se poate aplica metoda nationalismului la masini īn Romānia, ca romānul sa-si cumpere Dacie, daca n-ar fi mentalitatile preconcepute de URA NOSTALGICA fata de marca Dacia din cauza fostului regim. asta este adevarul de ce īn RO se refuza dacia si nici decum faptul ca intra ceva bani īn buzunarul francez.

Romānul uraste Dacia din cauza trecutului īn asa hal īncīt prefera sa-si arunce banii pe un gunoi nemtesc uzat decīt sa-si cumpere o masina noua cu 3 ani garantie.

Daca n-as fi nascut īn RO si n-as fi trait acolo 28 de ani mi-ar fi greu rau de tot sa īnteleg acest "hazard" al mentalitatii si ca sa fiu sincer īmi este si asa destul de greu sda īnteleg deoarece daciile noi nu mai au nici cīt negru sub unghie ceva comun cu batrīnele dacii bazate pe R 12. A ramas doar numele.

Spun asta deoarece datorita lui fiu meu am avut ocazia sa cunosc live noua dacie, am fost si sīnt placut surprins de calitatea masinii, de fiabilitatea ei, de tinuta de drum, practic de absolut tot. OK. fiul meu a avut un accident (nu din vina lui), acum asteapta dupa un nou SANDERO AMBIANCE 1,4 MPI identic cu cel accidentat. Dece? Pt ca e mutumit de masina si ca sa mai zic una, cu toate ca momentan mai am doua masini americane (vezi semnatura) mi-am dat si eu comanda la o Dacia Sandero, masina de toata ziua din simplul motiv ca-mi place cum merge, īmi place cum arata si stiu ca e o masina pe care ma pot baza. Deci pe viitor, la noi īn familie vor exista 2 x Dacia Sandero + 2 x Pontiac Firebird.

Sper ca cu banii pe care-i dau pe noua mea Dacia Sandero Laurate 1,6 MPI sa contribui macar putin de tot la salariul romānilor care lucreaza pe banda de montaj si-mi monteaza masina cu care am sa ma plimb zilnic pe strazile Duisburg-ului si pe autostrazile germaniei, si NU MIE RUSINE sa umblu cu o Dacie !
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 21:46   #9
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

WOW nu am mai vazut pe cineva asa de .......(m-ai lasat fara cuvinte ) recunascator , cat de mult apreciezi firma Dacia , cat de mult iti place .....
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:19   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Quote:
Originally Posted by best_fan View Post
WOW nu am mai vazut pe cineva asa de .......(m-ai lasat fara cuvinte ) recunascator , cat de mult apreciezi firma Dacia , cat de mult iti place .....
Nu stiu cum as gīndi daca as fi īn RO. Poate ma-s lasa influentat de mentalitati īnvechite.
Aici cel putin sīnt pe asa zisul TEREN NEUTRU unde nu ma pot lasa influentat de mentalitati īnvechite si preconceptii si vad lucrurile asa cum sīnt.

Am mers cu Sandero, pe zapada iarna asta, am avut parte sa simt ce tinuta de drum are īn conditii vitrege, am avut parte sa gonesc cu el pe autostrada sa-l duc la limita la blana, am avut parte sa vad destui tembeli cu gura cascata cīnd m-au vazut pe stīnga depasind permanent (fiind depasit eventual de masini de calibru mare) de nu stiau ce-i depaseste, am avut parte sa-i simt directia si tinuta de drum pe autostrada ore īn sir si NIMENI PE LUMEA ASTA nu ma va putea convinge ca DACIA este o masina proasta. Sa nu uitam ca eu, dupa 20 de ani de germanie si o groaza de masini americane sīnt al dracului de RASFATAT si pretentios īn ceea ce priveste tinuta de drum a unei masini.

Dacia este o masina pe care o Recomand oricui cu draga inima deoarece sīnt convins LIVE ca este un produs romānesc de calitate !
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:24   #11
best_fan

Stage 4
 
best_fan's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 186
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

si dintre sandero si logan carei mai bun ???? ca vad ca tot vb lumea ca nu stie ce sa-si ia si alte chesti (inafara faptului ca sandero e mai mica si e ''break'' daca ii pot spune asa
best_fan is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 22:32   #12
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Nu e mare diferenta īntr-e LOGAN si Sandero. Singurul lucru ce ma deranjeaza īntr-u cītva la LOGAN MCV este zgomotul de rulaj deoarece este un BREAK si se aplifica īn partea din spate ca īntr-o toba.

Nu la-m condus, dar stiu deoarece sīnt foarte multe LOGAN MCV - TAXI aici īn Duisburg si de multe ori cīnd am ceva de carat (masina de spalat, TV etc.) iau un taxi din asta ca e loc īn el si īn Pontiac nu intra asa ceva.

La Sandero, cīnd tragi asa cam la 155 km/h spre limita 160 km/h apare asa un fel de zumzait de rulaj dar asta nu deranjeaza. La viteza asta se poate purta īn masina un dialog normal cu voce moderata fara a fi nevoie sa ridici tonul pt. a acoperi acest zgomot asa cum e cazul la alte masini.

Ce mai īmi place la Sandero, e ce frumos lucreaza ABS-ul īn conditii de iarna cīnd frīnezi. īl simti pur si simlu.

si īnca ceva:

Trebuie sa recunosc, ca īn conditii de iarna, ma simt īn Sandero mult mai īn siguranta ca īn Pontiac deoarece, Sandero e mai bine si mai sigur īn dotari.
Pontiac-ul īn afara de servo directie si servo frīna n-are nimic.
Nici macar Airbag.

Last edited by CyberCSX; 01-04-09 at 22:36.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 23:46   #13
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

traiasca masina romaneasca si ieftena
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 00:22   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
traiasca masina romaneasca si ieftena
Nu este vorba de IEFTINITATE ci de PRINCIPIU

Cu DACIA s-a dovedit lumii īntregi ca se poate produce CALITATE la preturi ACCESIBILE si nu TZEPE īn metoda DAI UN BAN DAR.....STI CA NU-L MAI AI !

Pt. asta exista pe piata suficiente dovezi, masini de acelasi calibru ca Dacia dar la preturi duble daca nu chiar triple si nu sīnt cu nimic mai bune. Unele dintr-e ele sīnt chiar mai proaste īn concept, dotari si design.

Last edited by CyberCSX; 02-04-09 at 00:27.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-09, 02:21   #15
grasu_gss

Stage 2
 
grasu_gss's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 71
Default Re: Dacia şi Franţa, o poveste de iubire...cu năbădăi

prietenu meu din germania ..cea ce conduci tu acolo se numeste DACIA dar sa nu crezi ca e identica cu cea care o cumperi la noi..! stiu din surse sigure! am cunostinte care regreta ziua in care s-au hotarat sa isi cumpere dacia si in ziua de azi( au o gramada de probleme) . eventual daca nu ai pretentzi de la o masina..tinuta de drum, performante si te intereseaza doar sa te duca din pct. A in pct.B atunci fi un fals nationalist si cumparatzi dacia
__________________
bmw e30 2.5 24v!! fiat bravo 1.9td!
grasu_gss is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -