Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau > Zona comerciala Bacau - Bazar - Servicii - Talcioc

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-11, 14:59   #1
danootz

Stage 1
 
danootz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 23
Exclamation FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Astept intrebari, nelamuriri sau sfaturi legate de foliile autorizate RAR de pe raza judetului Bacau. Sunt foarte multi aceia care nu stiu inca care sunt beneficiile acestora si cum sa aleaga tipul de folie pentru masina lui.

Primul lucru si cel mai important de stiut este ca folia de protectie solara auto nu se poate monta in orice loc si de oricine pentru ca riscati foarte tare sa fiti amendati, sa nu treceti RAR-ul, ITP-ul sau sa nu beneficiati de asigurari in diverse cazuri. Folia de protectie solara este considerata modificare adusa structurii masinii si se conformeaza unor reguli stricte nu numai la noi in tara.

In Europa si chiar si in Statele Unite, unde lumea crede ca sunt caini cu colaci in coada, se dau amenzi extrem de mari pt foliile montate necorespunzator. Romania a inceput de anul trecut toate demersurile pentru inlaturarea acestor "probleme". Conform unor statistici ale distribuitorilor de folie, cele mai multe cereri de folie pt. geamurile din fata sunt in Romania si in Rusia.
danootz is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:19   #2
cristy_crs

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 4
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Ziceai pe cafenea ca pe fata nu mai sunt legale, acum 3 ani cand mi-am pus eu, erau legale cele cu transparenta nush cat exact....si am si autorizatie si timbru pe geamuri cu transparenta, mai este valabila? De vreo 2 ori cand am fost oprit mi-au cerut autorizatia si m-au lasat in pace, dar asta se intampla anul trecut.....Acum ma pot parli?

Si in alta ordine de idei, ma bate un gand sa dau folia legala de pe fata jos, sa las timbrul :d si peste sa pun ceva mai inchis, nici chiar 5% dar ceva care sa fie mai ''nevizibila'' in interior...daca fac asa si sunt oprit, actele si timbrele pe care le am, ma scutesc de amenda, sunt convins ca or sa se gaseasca militieni care sa comenteze(majoritatea), dar intr-o contestatie, as avea castig de cauza?? Din ce am mai auzit am inteles ca au nevoie de un apart special sa masoare transparenta si abia apoi te pot parli....
Poti da ceva detalii daca stii despre ''fenomenu'' acesta?
Multumesc!!
cristy_crs is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 10:06   #3
ursu_bogdan

Stage 3
 
ursu_bogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 76
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by danootz View Post
Astept intrebari, nelamuriri sau sfaturi legate de foliile autorizate RAR de pe raza judetului Bacau. Sunt foarte multi aceia care nu stiu inca care sunt beneficiile acestora si cum sa aleaga tipul de folie pentru masina lui.

Primul lucru si cel mai important de stiut este ca folia de protectie solara auto nu se poate monta in orice loc si de oricine pentru ca riscati foarte tare sa fiti amendati, sa nu treceti RAR-ul, ITP-ul sau sa nu beneficiati de asigurari in diverse cazuri. Folia de protectie solara este considerata modificare adusa structurii masinii si se conformeaza unor reguli stricte nu numai la noi in tara.

In Europa si chiar si in Statele Unite, unde lumea crede ca sunt caini cu colaci in coada, se dau amenzi extrem de mari pt foliile montate necorespunzator. Romania a inceput de anul trecut toate demersurile pentru inlaturarea acestor "probleme". Conform unor statistici ale distribuitorilor de folie, cele mai multe cereri de folie pt. geamurile din fata sunt in Romania si in Rusia.
Pentru foliile aplicate necorespunzator amenda este intre 540 si 2000lei. Daca optati pentru aplicarea foliilor cereti firmei montatoare sa prezinte in original, autorizatia primita de la rar(daca au). In Bacau sunt 3 firme autorizate de RAR.
ursu_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 06:42   #4
Boasa
VW Driver

Stage 5
 
Boasa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,285
Member of:
[VW]
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Care sunt aceste firme?
Boasa is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 07:47   #5
ursu_bogdan

Stage 3
 
ursu_bogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 76
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by Boasa View Post
Care sunt aceste firme?
RBK-Filipesti
Pacific Blue-Bacau
i.i. Ursu Ionut Bogdan- Buhusi-0740-599-130
ursu_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 13:05   #6
danootz

Stage 1
 
danootz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 23
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by cristy_crs View Post
Ziceai pe cafenea ca pe fata nu mai sunt legale, acum 3 ani cand mi-am pus eu, erau legale cele cu transparenta nush cat exact....si am si autorizatie si timbru pe geamuri cu transparenta, mai este valabila? De vreo 2 ori cand am fost oprit mi-au cerut autorizatia si m-au lasat in pace, dar asta se intampla anul trecut.....Acum ma pot parli?

Si in alta ordine de idei, ma bate un gand sa dau folia legala de pe fata jos, sa las timbrul :d si peste sa pun ceva mai inchis, nici chiar 5% dar ceva care sa fie mai ''nevizibila'' in interior...daca fac asa si sunt oprit, actele si timbrele pe care le am, ma scutesc de amenda, sunt convins ca or sa se gaseasca militieni care sa comenteze(majoritatea), dar intr-o contestatie, as avea castig de cauza?? Din ce am mai auzit am inteles ca au nevoie de un apart special sa masoare transparenta si abia apoi te pot parli....
Poti da ceva detalii daca stii despre ''fenomenu'' acesta?
Multumesc!!
Motivul pentru care s-au facut niste reglementari ale legii este tocmai din cauza ca toti au gandit ca tine, adica dau folia legala jos si imi pun una mai...etc etc, iar vis'a'vis de aparate de masura te asigur ca politia le are in dotare si le mai si folosesc. In mod normal si logic ce ai montat tu acum 2,3 sau 5 ani in urma trebuie dat jos si te conformezi legii in vigoare. Este ca si cum m-ar prinde maine cu etnobotanice si eu le spun ca n-am treaba din cauza ca eu le folosesc de acu 10 ani cand nu era lege asupra lor
danootz is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 08:50   #7
danootz

Stage 1
 
danootz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 23
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

De fapt in judet sunt 5 montatori;

RBK-Filipesti
Pacific Blue-Bacau
i.i. Ursu Ionut Bogdan- Buhusi
i.i. Mitrea Daniel Octav (AS Custom) Piata Centrala - Bacau
A cinci-a e la Onesti si nu imi vine in minte chiar acum firma.
danootz is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 12:16   #8
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by danootz View Post
De fapt in judet sunt 5 montatori;

RBK-Filipesti
Pacific Blue-Bacau
i.i. Ursu Ionut Bogdan- Buhusi
i.i. Mitrea Daniel Octav (AS Custom) Piata Centrala - Bacau
A cinci-a e la Onesti si nu imi vine in minte chiar acum firma.
salut dan
zi-mi te rog la masina asta pot pune pe geamurile laterale folie

https://www.facebook.com/photo.php?fb...type=3&theater
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 16:01   #9
danootz

Stage 1
 
danootz's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 23
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by markizu View Post
salut dan
zi-mi te rog la masina asta pot pune pe geamurile laterale folie

https://www.facebook.com/photo.php?fb...type=3&theater
Din pacate legal ele fac parte din campul de vizibilitate catre inainte si trebuiesc masurate ca si transparenta (pentru ca e model mai vechi). Daca ansamblul geam-folie nu depaseste 70% atunci se poate pune dar nu la mine (eu nu mi-am luat licenta pt portiere fata ca nu imi place sa pacalesc lumea).
Daca oglinzile erau vreo 10 cm mai in fata puneam si eu si nu mai era o problema pt ca te foloseai de gemuletul mic sa te uiti in ele.
danootz is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 22:12   #10
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: FOLII AUTO OMOLOGATE RAR-OCP

Quote:
Originally Posted by danootz View Post
Din pacate legal ele fac parte din campul de vizibilitate catre inainte si trebuiesc masurate ca si transparenta (pentru ca e model mai vechi). Daca ansamblul geam-folie nu depaseste 70% atunci se poate pune dar nu la mine (eu nu mi-am luat licenta pt portiere fata ca nu imi place sa pacalesc lumea).
Daca oglinzile erau vreo 10 cm mai in fata puneam si eu si nu mai era o problema pt ca te foloseai de gemuletul mic sa te uiti in ele.
Recomand..geamuri bmw e21..treaba facuta in cel mai profesionist mod si seriozitate maxima
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0412.jpg
Views:	141
Size:	1.34 MB
ID:	2342245   Click image for larger version

Name:	Image431.jpg
Views:	120
Size:	198.0 KB
ID:	2342246  
MON-u is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -