Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Legal-Racing > Legal Racing 17-18 iunie 2006 Viteza + Raliu tehnico aplicativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-06, 19:39   #16
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: impresii

Sigur ca au fost greseli, erori insa asa e la o prima coorganizare, vreti mai mult faceti ceva mai bun sau sprijiniti-i si acordatile incredere celor ce fac ceva.
ASOCIATIA MOTOR SPORT CLUB BRAILA este o societate non-profit in care obiectul de activitate este organizarea de competitii automobilistice (in Braila se organizeaza un Campionat judetean de raliuri tehnico applicative si de indemanare care cuprinde un numar de 10 concursuri).
Nu pot decat sa apreciez initiativa lor si amendez acolo unde trebuie, da mai e de lucru ca sa fie bine.
Am permis f mult implicarea lor ca sa invete si acest gen de competitie, poate in viitor nivelul va avea un mare salt.
Ma deranjeaza ca ne amesteci in oala comuna.
Daca cineva ar trebui sa scoata bani din organizare noi am fi aia.
Nu scoatem si nu am scos si cei care organizeaza ceva auto cam stiu cu ce se manaca si cat costa.
Noi avem surse de enit serioase nu joaca cu masinile, e doar o pasiune si cerem respect pentru asta asa cum ii respectam si noi pe cei ce au doar un tico tunat.
Succest si mai multa diplomatie!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 17-06-06 at 19:42.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 19:43   #17
rew

Stage 4
 
rew's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 216
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: impresii

oraganizarea lasa de dorit rau de tot...ar trebui ca inscrieriile sa se face din timp cel putin o zi si apoi sa se afiseze pe site sau imprimate. asa s-ar evita inghesuiala din fata cortului si dezorganizarea totala.
si lipseste frate autoritatea fata de spectatori sa aduca jandarmi mai multi ca romani sunt cam scandalagi din fire, au chef de scandal si incep sa urle si sa tipe fara rost.
si cat ar putea costa un sistem de cronometrare ?

etc...
rew is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:23   #18
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by rew
oraganizarea lasa de dorit rau de tot...ar trebui ca inscrieriile sa se face din timp cel putin o zi si apoi sa se afiseze pe site sau imprimate. asa s-ar evita inghesuiala din fata cortului si dezorganizarea totala.
si lipseste frate autoritatea fata de spectatori sa aduca jandarmi mai multi ca romani sunt cam scandalagi din fire, au chef de scandal si incep sa urle si sa tipe fara rost.
si cat ar putea costa un sistem de cronometrare ?

etc...
MULTUMESC SINCER, tuturor care critica

Sunt unul din organizatorii de la Braila.
recunosc ca am alergat mult, poate dupa parerea unora nu suficient. Sa stiti ca daca nu organizati macar o data o competitie, indiferent de natura ei, nu stiti care sunt costurile si implicarile.
doar asa ca divertisment pt cei care cred ca noi brailenii din organizare am impartit banii cu sebi sau ca i-am baut pe toti noi, va informez ca banii din inscrieri s-au dus mai mult pe acareturi tehnice de organizare: marcarea drumului, pompierii au costat, salvarea a costat, propagarea pe media a costat, sponsorii.... (ca peste tot in romania) nu s-au ingramadit, cupele au costat, diplomele la fel, premiile tot cu bani, si asta asa la prima strigare.
despre inscrieri, ele s-au inceput de joi dar nu a venit nimeni. toti s-au bulucit la cort inainte de start.
despre cronometrare, sebi a spus ca ar fi putut sa aduca daca nu se suprapunea cu o competitie de vtm si cu raliul Clujului, dar fiind o suprapunere... cei mai mici au cedat in fata cepor mari. Poate pe viitor o sa incercam sa amenajam si zona cu o eventuala tribuna si cronometre.
am invatat destule. o sa o mai comitem, deoarece doar exersand o sa ne perfectionam.
imi pare rau pentru cei care au plecat nemultumiti, multumesc tuturor care au venit si au participat.

multumesc sebi, multumesc legal racing
astept cu interes (la modul cel la modul serios) orice parere de bine sau de rau, dar vin cu rugamintea ca sa nu zic conditia... ca la urmatoarea cursa sa vina criticii sa vada daca s-au efectuat schimbarile solicitate.
si asa cu ajutorul vostru vom face o "liniuta" model la braila, unde sa vina de drag si cei din timisoara sau satu mare
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:29   #19
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN
Sigur ca au fost greseli, erori insa asa e la o prima coorganizare, vreti mai mult faceti ceva mai bun sau sprijiniti-i si acordatile incredere celor ce fac ceva.
ASOCIATIA MOTOR SPORT CLUB BRAILA este o societate non-profit in care obiectul de activitate este organizarea de competitii automobilistice (in Braila se organizeaza un Campionat judetean de raliuri tehnico applicative si de indemanare care cuprinde un numar de 10 concursuri).
Nu pot decat sa apreciez initiativa lor si amendez acolo unde trebuie, da mai e de lucru ca sa fie bine.
Am permis f mult implicarea lor ca sa invete si acest gen de competitie, poate in viitor nivelul va avea un mare salt.
Ma deranjeaza ca ne amesteci in oala comuna.
Daca cineva ar trebui sa scoata bani din organizare noi am fi aia.
Nu scoatem si nu am scos si cei care organizeaza ceva auto cam stiu cu ce se manaca si cat costa.
Noi avem surse de enit serioase nu joaca cu masinile, e doar o pasiune si cerem respect pentru asta asa cum ii respectam si noi pe cei ce au doar un tico tunat.
Succest si mai multa diplomatie!
sebi, mie personal, imi pare rau ca ai plecat asa de repede.
toti oficialii de la braila se asteptau sa avem 10 min de discutii, de impresii asa face-to-face.
m-au intrebat (poate pe buna dreptate, poate asa au simtit ei) de ce au plecat cei de la bucuresti asa repede? ce nu le-a convenit? ce nu le-a placut.
poate au dreptate poate nu, ei ar fii vrut sa auda si o parere mai oficiala decat a mea
au apreciat si ei alergatura mea, dar tu erai cel cu experienta in astfel de curse
sper sa mai colaboram

vreau sa stiu si eu cum pot pune poze pe forum sau filmulete (dupa ce o sa fac micile retusuri si montaj)
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:38   #20
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by BlonduGL
Oricum, merita felicitiati toti participantii!
O sa vedem si maine ce o sa fie la indemanare.

hai sa incercam sa nu minimizam nici efortul organizatoric, asa cum a fost el, bun, prost, dar a fost. daca nu era... cum mai felicitai participantii?
deci....

maine vii ca si concurent sau ca spectator?
oricum te astept
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:40   #21
BR-02-PJN

Stage 2
 
BR-02-PJN's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 58
Default Re: impresii

La ce ora este indemanarea maine ?
BR-02-PJN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:49   #22
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by BR-02-PJN
La ce ora este indemanarea maine ?
raliul incepe la 9.30 si cam pe la 12.30 e gata.
probele speciale... in jur de 12.45 la parcarea din fata salii polivalente din braila
cei ce vor sa vina sa se dea doar la indemanare, pe probele afisate pe forum se pot inscrie la oficialii de la polivalenta pana la ora 12.30
daca exista doritori si de etape tehnico aplicative, la ora 8.30 in parcarea cinema central
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 20:58   #23
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Re: impresii

Am fost astazi concurent la Braila. Am facut drumul special de la Bucuresti. M-am dat cu octaviaRS de strada. Este prima data cand particip la o cursa LEGAL, pana acum am fost numai la ilegale. Sunt un cunoscator al sportului cu masini, fiind participant activ la alte ramuri sportive auto.

IMPRESIILE MELE:
1. Felicitari pentru initiativa, ar fi bine toti iubitorii sporturilor cu motor sa multumeasca oamenilor ca Sebastian care isi dedica timpul liber organizarii sau sprijinirii curselor legale. Este un impatimit care merita mult respect. Inca o data Felicitari celor implicati in organizare!
2. Vrei mai multe masini? Unde in Braila? Nu uitati ca din Bucuresti n-a venit aproape nimeni. Eu zic ca au fost suficiente masini pentru un oras ca Braila. Sunt chiar si curse de VTM unde vin pana in 30 de masini (ex: Resita 2006)
3. Nu poate un organizator sa se gandeasca si la berea rece a spectatorilor ... Sa fim seriosi, daca stii ca vi la o cursa si poate o sa-ti fie sete, nu poti sa-ti iei o apa la pachet? Aste e deja prea mult sa reprosezi organizatorilor ca nu ai de unde sa-ti iei bere rece ).
4. cred ca accentul trebuie pus pe libere, oamenii de asta vin, grupele sau clasele nu prea au legatura cu realitatea. E clar ca un Speedster bate tot, dar e surprinzator sa vezi un 5 sau doua ca fac legea si bat masini de 200CP la libere.
5. Cred deasemenea ca trebuie mai intens promovate sau mediatizate mai din timp. Aseara am iesit in oras la intalnire cu baietii de liniute si curios ca putini stiau de cursa de la Braila.

Mult succes pe viitor si sper sa ne vedem curand la alte curse LEGAL.
Hai Sebastian, fa ceva cu FRAS-ul asta sa fie si un campionat ca la carte de accelerare.
dr_v is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:00   #24
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: impresii

cine imi poate sa imi spuna cine a castigat grupa A1 si celalate binenteles
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:16   #25
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Angry Re: impresii

Am uitat sa mai fac o observatie f importanta valabila in general pentru organizatori:
Fratilor, e etapa de raliuri la Cluj, cum faceti sa le suprapuneti? Iubiti masinile , dar nu iubiti raliurile? De ce trebuie sa se suprapuna? Etapele de campionat de raliuri si VTM sunt publicate pe www.fras.ro, poate pe viitor faceti cumva ca evenimentele organisate de Legal Racing sa fie in cele 2 weekenduri din luna cand nu e nici raliu si nici vtm.

Merci de intelegere!
dr_v is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:31   #26
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by dr_v
Am uitat sa mai fac o observatie f importanta valabila in general pentru organizatori:
Fratilor, e etapa de raliuri la Cluj, cum faceti sa le suprapuneti? Iubiti masinile , dar nu iubiti raliurile? De ce trebuie sa se suprapuna? Etapele de campionat de raliuri si VTM sunt publicate pe www.fras.ro, poate pe viitor faceti cumva ca evenimentele organisate de Legal Racing sa fie in cele 2 weekenduri din luna cand nu e nici raliu si nici vtm.

Merci de intelegere!

notat
bagat la cap
retinut ca ideie buna

of of mai mai
vedeti voi... pentru asa ceva sunt aceste forumuri de discutie si ar trebui tinute mult mai in frau de moderator unele discutii mai neprincipiale
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:42   #27
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by Floris
MULTUMESC SINCER, tuturor care critica

Sunt unul din organizatorii de la Braila.
recunosc ca am alergat mult, poate dupa parerea unora nu suficient. Sa stiti ca daca nu organizati macar o data o competitie, indiferent de natura ei, nu stiti care sunt costurile si implicarile.
doar asa ca divertisment pt cei care cred ca noi brailenii din organizare am impartit banii cu sebi sau ca i-am baut pe toti noi, va informez ca banii din inscrieri s-au dus mai mult pe acareturi tehnice de organizare: marcarea drumului, pompierii au costat, salvarea a costat, propagarea pe media a costat, sponsorii.... (ca peste tot in romania) nu s-au ingramadit, cupele au costat, diplomele la fel, premiile tot cu bani, si asta asa la prima strigare.
despre inscrieri, ele s-au inceput de joi dar nu a venit nimeni. toti s-au bulucit la cort inainte de start.
despre cronometrare, sebi a spus ca ar fi putut sa aduca daca nu se suprapunea cu o competitie de vtm si cu raliul Clujului, dar fiind o suprapunere... cei mai mici au cedat in fata cepor mari. Poate pe viitor o sa incercam sa amenajam si zona cu o eventuala tribuna si cronometre.
am invatat destule. o sa o mai comitem, deoarece doar exersand o sa ne perfectionam.
imi pare rau pentru cei care au plecat nemultumiti, multumesc tuturor care au venit si au participat.

multumesc sebi, multumesc legal racing
astept cu interes (la modul cel la modul serios) orice parere de bine sau de rau, dar vin cu rugamintea ca sa nu zic conditia... ca la urmatoarea cursa sa vina criticii sa vada daca s-au efectuat schimbarile solicitate.
si asa cu ajutorul vostru vom face o "liniuta" model la braila, unde sa vina de drag si cei din timisoara sau satu mare
FLORIS, imi pare rau ca am plecat, dar chiar trebuia sa o fac.
Cursele astea din care uni ne acuza ca scoatem bani sau altceva ne macina ne toaca nervii, sanatatea si ...
Eu am plecat pentru ca am considerat ca e mai bine asa, am o problema de sanatate, nu e ceva grav cu toate astea sunt pe pista la peste 30 grade.
Facand competiti de acest gen in mod repetat vara, datorita stresului si calduri ma bate soarele in cap si fac insolatie.
La cateva ore dupa eveniment apar sintomele, dupa primele doua insolati serioase am devenit sensibil si ma pazesc asa ca nu vroiam sa bolesc pe la Braila. Acasa e acasa si noi suntem oameni.

Dicutia si concluzile ce trebuia discutate noi le-am tras si data viitoare stim clar despre ce e vorba.
Ne-am bazat pe jandarmi pe numarul lor si e clar ca au fost jumatate din carte 30% faceau treaba in rest priveau.
Problema a fost de ordine si daca erau oameni intelegatori situatia ar fi fost mai sus in oci vostri oameni buni.
De ce ne acuzati pe noi de nesimtirea altora?
Nu avm vina ca uni sunt fara pic de bun simt, chiar inconstienti.
Cursa trebuia inchisa la sectiunea moto si s-a inchis, partea auto a fost fara repros din pdv tehnic.
Moto e altceva si eu nu agreez o astfel de arma ca prelungire a personalitatii decat la oameni maturi si f echilibrati, am dreptate si asta o dovedesc prin statisticile legate de accidentele moto.
In primul rand daca as fi fost organizator de competitie moto nici un pilot nu lua startul fara echipament de protectie complet omologat.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:44   #28
Floris

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 132
Default Re: impresii


reusita sau nu.... totusi a fost.
vreau sa stiu cum fac sa postez niste poze, macar ca atasament ca si tine, desi ma incercat ci nu prea pot sa-l deschid si nici sa-l dau jos
Floris is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 21:51   #29
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: impresii

Quote:
Originally Posted by Floris
notat
bagat la cap
retinut ca ideie buna

of of mai mai
vedeti voi... pentru asa ceva sunt aceste forumuri de discutie si ar trebui tinute mult mai in frau de moderator unele discutii mai neprincipiale
Un moderator aici va fi mereu acuzat de impartialitate.
Eu am fost si am renuntat. Nu merita sa fi moderator mai ales aici.
FRAS ne sprijina cu ce poate, evewntual cu sfaturi si cate ceva tehnic, altceva nu prea au cu ce.
Oferiti-mi o suma rezonabila sa organizez nu merge pe prietenie si ajutor, contracte dure si un jurist sau chiar avocat care vegheaza sa se puna in practica.
Contract cu Jandarmeria, nu face munca, dat in judecata, daune...
Legea ne obliga sa-i avem pt ca sunt cei mai indreptatiti sa mentina ordinea, ii inchiriezi, apoi le ceri.
Pe prietenie e mai greu.
Dai bani si le ceri.
Mijloace exista.
Tot pt ordine din experienta cel mai bine aduci si o societate de paza cu caini.
lafel cu contract si obiective clare.
Politia inchiriata pe contract.
Pompieri, salvare astea sunt mai usor de facut.
Sunet aduci ca la concert, dar care e "turcu" care plateste?
Sunt multe acareturi care costa, chiar si cheltuielile noastre.
Catering se aduce si se scot ceva banuti.
...
Sunt prea multe de zis si o etapa foarte buna costa undeva la 10 000 euro.
Cine pune bani la bataie sa facem ceva de vis?
Pe relati si prietenie atat cat s-a vazut se poate, hai inca p[utin in plus, dar nu ceva iesit din comun.
Noi stim ce trebuie facut, cine stie sa faca bani?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 22:40   #30
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Re: impresii

nu inteleg de ce trebuie sa dai socoteala si justificari.
In fata cui? Tu esti cel care isi asuma responsabilitatea si asta e de apreciat f mult. Daca se intampla doamne fereste "ceva" tu esti unul dintre cei care da cu subsemnatul ca coorganizator.
Foarte bine ca se organizeaza si asa. E de apreciat faptul ca te implici si din cate vad nu o faci pt. tine sau pt. bani - de unde, ci pentru fenomen in sine.
Organizatorii nici nu trebuie sa faca altceva, decat sa ne ofere cadrul legal sa ne dam, fara frica.
Ma bucur ca am fost acolo si am participat si voi participa la ori de cate ori voi avea posibilitatea.

Revenind la impresii: FOARTE BUNE!
dr_v is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -