Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-10-05, 12:41   #1
korkodusha_acra

Stage 3
 
korkodusha_acra's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 151
Default Si intamplari mai nefericite...in ale ilegalelor!

Citeam despre cursa aia din Craiova (a lui ZoliaT)... si sper ca nici unul dintre cei care au participat nu s-a ales cu vreo amenda sau, mai rau, cu vreun dosar.
Povestea mea e mai complicata...
Nu am carnet inca, dar sunt la fel de maniaca cu masinile ca si sotul meu, care participa la astfel de curse... la inceput fara stirea mea, apoi... impreuna cu mine.
Toate bune si frumoase... pana cand, intr-o seara, la o cursa undeva in Bucuresti, intr-un loc prost ales, nu a putut pleca cu masina (de teama sa nu ii sparga spoilerul pe un drum de tara) si a lasat-o in camp.
A doua zi... citatie la Udriste! Ne-au innapoiat cu greu masina (fara cateva piese, care, probabil, le trebuiau si lor!) pe care o ridicasera intre timp si, dupa ore intregi de audieri, i s-a suspendat carnetul si este sub cercetare penala.
Acum... asteptam tel de la ei, asta e tot ce ni s-a spus. Nu au dovezi probabil, insa situatia este destul de neplacuta, nu credeti?
__________________
ACCESORII TUNING... www.dreamtuning.ro


korkodusha_acra is offline  
Old 04-11-05, 01:32   #2
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Intrebarea cheie: cursa legala sau ilegala?
Daca e ilegala, nu inteleg de ce te plangi.
Neplacuta e putin spus, dar asta e riscul care ti-l asumi, nu-i asa?
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline  
Old 05-11-05, 11:29   #3
korkodusha_acra

Stage 3
 
korkodusha_acra's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 151
Default

Din moment ce am plecat cand a venit politia, cred ca e evident ca era ilegala, nu??
Nu am avut intentia sa ma plang sau sa ma compatimeasca cineva, pur si simplu am povestit ceea ce mi s-a intamplat... pt cine vrea sa vada si sa citeasca, atata tot!
korkodusha_acra is offline  
Old 05-11-05, 16:52   #4
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Eu pana acum am avut noroc si nu am avut parte de nici o altercatie cu politia. Daca e vreo consolare, macar in Romania nu risti sa-ti confiste masina. Oricum, mare grija la ce faceti Tine-ne la curent cu situatia
fishbone is offline  
Old 05-11-05, 16:58   #5
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default

Nu prea ma pricep dar am o intrebare :
Chiar daca stai pe margine langa masina si te uiti cum se dau si intamplator vine politia toti fug si eu raman cu masina oprita regulamentar. Ce pot sa-mi faca ? doar nu am participat ..stateam si ma uitam .
__________________
NU MAI ESTE VALABIL
Vialy is offline  
Old 05-11-05, 21:36   #6
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Penalitatea este de 500 de dolari si posibila suspendare a carnetului. Da, doar pentru ca ai fost spectator la o cursa ilegala.
fishbone is offline  
Old 06-11-05, 03:47   #7
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Vialy\"
Nu prea ma pricep dar am o intrebare :
Chiar daca stai pe margine langa masina si te uiti cum se dau si intamplator vine politia toti fug si eu raman cu masina oprita regulamentar. Ce pot sa-mi faca ? doar nu am participat ..stateam si ma uitam .
-Ia incearca la o iegala sa faci asta sa vezi ce se intampla...........crezi ca nimic......te inseli.
-Korkodusa_Acra este vorba despre un Renault?????
F_L_R is offline  
Old 06-11-05, 06:09   #8
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"fishbone\"
Penalitatea este de 500 de dolari si posibila suspendare a carnetului. Da, doar pentru ca ai fost spectator la o cursa ilegala.
justitia nu este unidirectionla
ca sa fiu acuzat ca am participat sau am fost spectator trebuie probe, nu?
daca cineva sparge o banca, lucru mult mai grav, si eu nu stiu si opresc langa masina lor si imi verific lichidul de frana ca mi s-a aprins becul, cu siguranta ca nu sunt acuzat de complicitate sau pt ca am fost spectator )

cu atat mai putin pe un drum public unde sunt niste masini, si eu poate am oprit sa vad ce se intampla, nu?
poate a fost un accident, si am oprit sa vad daca nu are cineva nevoie de ajutor, cum prevede LEGEA !!!
SI faptul ca vad masini de politie imi confirma ca s-a intamplat ceva, si chiar stau sa vad cum pot ajuta.

nu e nici o gluma in ceea ce spun. orice avocat poate sa va confirme
nici nu trebuie unul bun

sincer, eu nu cred ca ti s-a intamplat asta.
Gratzian is offline  
Old 06-11-05, 06:15   #9
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
i s-a suspendat carnetul si este sub cercetare penala.
Acum... asteptam tel de la ei, asta e tot ce ni s-a spus. Nu au dovezi probabil, insa situatia este destul de neplacuta, nu credeti?
acum am recitit
i s-a suspendat carnetul? asa zici
nu au dovezi? asa zici
pentru ce s-a suspendat???

asteptati de la ei tel???
sunteti copii??
ori minti, ori glumesti, ori sunteti copii...
vrei un avocat?
ai auzit ce e ala?

nu cred ca ai nevoie...
cere e interesul tau creezi tensiune?
crezi ca politia ia masina ta, ii ia piese, iti ridica carnetul si te pune sub urmarire penala pur si simplu?
fara explicatie?
fara dovezi, cum spui tu?
\"\"mergi acasa si te sun\"\" ?
Gratzian is offline  
Old 06-11-05, 06:23   #10
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

m-a prins rau de tot topicul asta...
e grav de tot

fiti atenti:
eu am masina parcata pe strada
noaptea fac baietii curse acolo, langa ea
politia vine, si ei fug
politia vine, ridica masina, si... restul...
hmmm
cumpar garaj
si n-o mai scot niciodata, ca oriunde parchez, daca imi iau tigari in timp ce masina e langa trotuar si mi-o ridica politia ca in zona s-a furat o pisica?

politia, DUPA CUM SIGUR STII, nu poate decat sa te amendeze pentru ceea ce probeaza
pt urmarire penala si restul.... e o poveste lunga, deja m-am plictisit eu de mine, d-apoi voi...
dar sper ca ati inteles mesajul
oricum, a fost distractiva incercarea ta...
eu m-am prins, nu stiu daca si restul
Gratzian is offline  
Old 06-11-05, 06:31   #11
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Gratzian\"
politia vine, ridica masina, si...
...si te suna ei

un sfat:lasati nr de tel pe bord
criss is offline  
Old 06-11-05, 10:27   #12
korkodusha_acra

Stage 3
 
korkodusha_acra's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 151
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Vialy\"
Nu prea ma pricep dar am o intrebare :
Chiar daca stai pe margine langa masina si te uiti cum se dau si intamplator vine politia toti fug si eu raman cu masina oprita regulamentar. Ce pot sa-mi faca ? doar nu am participat ..stateam si ma uitam .
In primul rand, era un loc, dupa cum am zis deja, unde nu prea aveai ce sa cauti cu masina pur si simplu! Erau destule masini si toti s-au imprastiat cand a venit politia... apoi s-au intors unii dintre ei. Si toti, fara exceptie, au luat amenda (5 mil) si li s-a luat o declaratie, indiferent ce poveste au inventat ei pe loc: unii au zis ca au venit sa caute curve, altii soseaua de centura!
In al doilea rand, iei amenda pt ca esti spectator si atat! Fii sigur de asta! Ei te privesc ca pe un complice la un lucru care este practic ilegal!!
korkodusha_acra is offline  
Old 06-11-05, 10:40   #13
korkodusha_acra

Stage 3
 
korkodusha_acra's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 151
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NSL_Florica\"
Quote:
Originally Posted by \"Vialy\"
Nu prea ma pricep dar am o intrebare :
Chiar daca stai pe margine langa masina si te uiti cum se dau si intamplator vine politia toti fug si eu raman cu masina oprita regulamentar. Ce pot sa-mi faca ? doar nu am participat ..stateam si ma uitam .
-Ia incearca la o iegala sa faci asta sa vezi ce se intampla...........crezi ca nimic......te inseli.
-Korkodusa_Acra este vorba despre un Renault?????
Da, Florica, despre un Renault este vorba. Banuiesc ca avand un club sportiv, stii cam tot ce se intampla prin Buc si nu numai in legatura cu asta... Poate le spui si altora ca nu as glumi sau minti cu asa ceva... Intr-adevar e o chestie cam dubioasa ce s-a intamplat la Udriste, dar cand te stii vinovat nu prea poti sa fii tare in gura, mai ales ca e prima data cand am fost acolo pt asa ceva!
korkodusha_acra is offline  
Old 06-11-05, 12:01   #14
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NSL_Florica\"
Quote:
Originally Posted by \"Vialy\"
Nu prea ma pricep dar am o intrebare :
Chiar daca stai pe margine langa masina si te uiti cum se dau si intamplator vine politia toti fug si eu raman cu masina oprita regulamentar. Ce pot sa-mi faca ? doar nu am participat ..stateam si ma uitam .
-Ia incearca la o iegala sa faci asta sa vezi ce se intampla...........crezi ca nimic......te inseli.
-Korkodusa_Acra este vorba despre un Renault?????
Am tot incercat dar am scapat de fiecare data
Partea aia e cea mai frumoasa cand vine garda si toti fug !!!
Vialy is offline  
Old 06-11-05, 12:05   #15
korkodusha_acra

Stage 3
 
korkodusha_acra's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 151
Default

Gratzian, am citit si am recitit post-urile tale de vreo 3 ori... Aproape ca nu mi-a venit sa cred ochilor...
Initial, n-am vrut sa-ti scriu, insa nu stiu daca este una dintre acele situatii in care si tacerea este un raspuns! Asa ca mai bine iti spun si parerea mea, daca tot ma acuzi de anumite lucruri fara ca macar sa stii despre mine... chiar doar si cum ma cheama...
Indiferent daca suntem toti iubitori de masini si adrenalina, daca participam la curse sau nu, daca apartinem de un club sau daca pur si simplu intram pe forum ca sa discutam despre ceea ce ne pasioneaza, consider ca suntem in primul rand OAMENI!
Respect faptul ca esti vechi aici si nu vreau sa creez polemici pe forum cu topic-urile mele, dar... asta nu inseamna ca, odata ce am deschis un anume subiect (indiferent ca ar fi acela si cat de plauzibil li s-ar parea unora!) am sa accept senina sa fiu jignita CA PERSOANA (si nu ca o pasionata de masini!) de un om care nu ma cunoaste!
In plus, nu mi se pare nici pe departe un lucru cu care sa glumesti! E ca si cum ai telefona la serviciu intr-o zi ploioasa cand nu ai chef de munca sa spui ca nu te duci pt ca ai avut un deces in familie... Doamne fereste, ar putea sa ti se intample cu adevarat asta... si nu ar fi prea placut, ce zici?
korkodusha_acra is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -