Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-04, 11:32   #16
disco3

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 347
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BogdanSHA\"
Pe bune? Inseamna ca au modificat Decretul...Sau era scris cu pix-ul
deci... eu am patit chestia asta acum vreo luna, si mi-a aratat gaborul negru pe alb in crticica numita decret, pt ca la fel i-am zis si eu frate le am ti le arat , uitele dar nu pui mina pe ele, si cirnatul mi-a zis pai atunci nu le aveti si i-am zis ba da dar nu ti le dau si atunci mi-a aratat in decret, si am citit si am vazut ca o luasem in mana....
__________________
DON`T DRIVE FASTER, THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY...
E 30....
W 210...
Honda NX 650..
disco3 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-04, 11:44   #17
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Nasol. Si faza e ca poate sa-ti dea amenda pentru neprezentare (acum o fi neinmanare) care-i mai mare decat daca nu le ai la tine...(misto e ca poate sa scrie ce vrea el )
__________________
...spuse el...si mai lua o gura de fan...
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Old 02-08-04, 12:17   #18
disco3

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 347
Default

ba sincer nu stiu daca e mai mare sau mai mica dar in orice caz este o amenda, si asa ca a picat si faza asta. Mai era o chesti ca i le puneai pe bordul masini sa le vada si inchideai usa ca n-avea voie sa bage mina dupa ele in masina, stii nu?, dar dupa cum ziceam a picat si asat ca e tot neinminare.
disco3 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-04, 01:24   #19
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Quote:
Originally Posted by \"SpeedeR\"
In Romania conform legislatiei actuale, detectoarele de radar care nu bruiaza radarele politiei sunt LEGALE, atat de utilizat cat si comercializat.

Iata in acest sens declaratia exacta a d-lui comisar Marian Niculescu, seful biroului relatii publice din cadrul Directiei Politiei Rutiere:

\"Se intentioneaza schimbarea legislatiei, in sensul ca dotarea autoturismelor cu detectoare radar sa fie considerata contraventie. In aceste cazuri se va aplica o amenda de 10 milioane de lei si se va confisca aparatul de detectare. Totusi, in prezent sunt ilegale doar aparatele care bruiaza radarele, avertizoarele nefiind prevazute nicaieri in lege\".

In schimb cu adevarat ilegale sunt urmatoarele comportamente:

- nepurtatu’centurii la volan!

- vorbitul la telefon fara ”hands free”in timp ce conduci!

- sa circuli dotat cu geamuri fumurii la automobil!

- condusul cu mana stanga in timp ce cu dreapta te scobesti in nas si simultan te afli

cu mama ta in masina(ultima nepedepsita de lege dar crunt prin legea organica a celor

7(septe) ani )!




Filosoful neamt Nietzche, taticu’ fascismului afirma in secole trecute, ca “Poti sa faci rau cat te tine brandu -celor din jurul tau- atata timp cat tie acest lucru iti face bine! ”…!

Mai putin de-atat gandesc militienii care au tupeul nesimtit sa ceara spaga cand tu, orientat de detector te-ai ferit si n-ai calcat legea !

Ramai COOL si cu tactul tau caracteristic adu-i cu picioarele pe pamant!

Nu-i lasa sa-ti ia banu de la tescherea in nici un caz, ca vorba poetului..ai niste standarde de mentinut!



Garcea are voie sa-ti perchezitioneze masina daca:

- participa la o razie organizata pt prinderea unui infractor periculos si suspecteaza ca la tine se afla infractorul
- are mandat de perchezitie
- daca vede la tine in masina ceva suspect (arme droguri detector) si mai are CEL PUTIN UN MARTOR care trebuie sa NU FIE POLITIST. Daca te inregistreaza pe video si se vede in parbriz detectorul, dar cand te opreste nu ti-l vede, TEORETIC NU are voie sa te perchezitioneze, trebuie martor, PRACTIC te perchezitioneaza si-n c..
- daca are probe ca i-ai bruiat radarul cand ai trecut cu masina pe langa el.

Faptul ca el \"crede\" ca tu ai detector NU reprezinta un motiv paluzibil pt o perchezitie. Daca te perchezitioneaza fara acordul tau si fara martor (si tu nu esti singur in masina) il reclami pt talharie si abuz in servici.
Detinerea sau folosirea unui detector de radar este considerata CONTRAVENTIE nu INFRACTIUNE! Iar contraventia nu este o fapta de o gravitate asa de mare incat sa vina garcea cu de la el putere sa iti perchezitioneze masina. Poate in schimb sa te sicaneze cu alte chestii (apropo, cati dintre voi aveti in masina stingator care sa aiba termenul de garantie valabil+sa fie omologat RAR, trusa medicala omologata RAR, triunghi reflectorizant, cauciucurile identice ca profi, toate becurile de avertizare luminoasa functionale, frana de mana care sa tzina la 5 dintzi etc). Daca vrea sa te amnedeze - te amendeaza ca ai un far/stop/numar inmatriculare murdar etc.
Totul e sa fiti constienti ca TOT ceea ce riscati e o amenda de 2,5 mil (adica jumatate din minumul amenzii in 48 de ore, chiar daca el iti da maximul!!!) si confiscarea detectorului, eventual ridicarea talonului. In schimb daca va prinde cu ANTIRADAR, atunci se ingroasa gluma, e caz penal, aia e infractiune!

Atentie, in Franta, folosirea detectoarelor este infractiune, te baga la parnaie!


Daca iti vede detectorul in parbriz si BAGA MANA IN MASINA si ti-l smulge, il poti reclama pt abuz in functie si distugere. El poate sa te invite sa-l predai, daca nu vrei iti poate lua talonul, sa-ti faca pv, si sa te invite la Politie sa-l predai. Daca nu trece in PV SERIA SI NR DETECTORULUI, te duci la politie cu orice fel de alt detector de doi bani, eventual de jucarie si i-l predai in schimbul talonului. In schimb amenda trebuie s-o platesti.
Daca ti-l confisca si nu-ti face PV il reclami pt talharie.
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Old 06-08-04, 03:22   #20
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

continuarea :


Atentie, in Franta, folosirea detectoarelor este infractiune, te baga la parnaie!


Daca iti vede detectorul in parbriz si BAGA MANA IN MASINA si ti-l smulge, il poti reclama pt abuz in functie si distugere. El poate sa te invite sa-l predai, daca nu vrei iti poate lua talonul, sa-ti faca pv, si sa te invite la Politie sa-l predai. Daca nu trece in PV SERIA SI NR DETECTORULUI, te duci la politie cu orice fel de alt detector de doi bani, eventual de jucarie si i-l predai in schimbul talonului. In schimb amenda trebuie s-o platesti.
Daca ti-l confisca si nu-ti face PV il reclami pt talharie. Daca ti-l ia si in PV NU trece marca si seria detectorului, PV-ul poate fi contestat in instanta pt VICIU DE PROCEDURA, ai sanse mari sa-ti anuleze PV-ul si sa-ti recapeti detectorul inapoi.

Pt mai multe info intrati pe amenda.ro, acolo sunt date si informatii cu privire la legislatie etc, lucruri interesante dar care nu sunt sigur ca pot fi aplicate 100% pt ca traim in Romania si legea poate fi interpretata...


oricum...try www.amenda.ro
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 02-09-04, 03:33   #21
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

uite ca eu am stingator certificat RAR si triunghi si trusa medicala .. am de toate .. tocmai de asta sa nu ma baraie vre-un garcea la cap ...
Anyway .. ami bani de amenda .. si mai bine amenda contraventionala decat sa pik la infractiune ca se ingroasa gluma .. parerea mea daca nu ai cobra in masina la vedere nu vad de ce l-ai lasa sa perchezitioneze fara mandat .. tre` sa fii prost ... nu ?
Ce ai droguri ? fumei la produs ?
e in misiune plecat dupa tine ?
e discutabila tare faza ... anyway am niste pile la parchet si nu mi-e frica de ei ....
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 01:44   #22
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

offtopic : am oltcit(3 prezoane la roti) vreau sa ii pun jante pe 4 prezoane care nu se omologheaza la oltcit. pt asta se ia certificatul. beleaua : sunt din cv si masina e de buc deocamdata si nu imi convine sa alerg cu ex proprietarul dupa cai mascati.

ontopic : daca imi fac copii legalizate si le prezint copiile legalizate in loc de acte, ce pot sa patesc ? pt ca o copie legalizata e identica cu originalul, numai ca poate sa pastreze cate copii legalizate vrea, imi fac altele a doua zi. (motivul pe care il invoc politistului e : ca sa nu pierd originalele asa ca de aia am copii legalizate).
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 01:54   #23
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

mda...buna idee

si dk imi ridica mie carnetul...si am copii legalizate...si ma prinde cu copia legalizata,eu avand carnetul suspendat... si imi da amenda ... dupa ce platesc amenda o sa se uite cineva k aveam carnetul susp kand am luat amenda?!
SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 01:56   #24
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Colt Legislativ privind cursele ilegale

Quote:
Originally Posted by \"ZoliaT\"
Am facut un sondaj intr-un alt topic in care urmaream preferintele utilizatorilor pentru curse.

Desi cursele ilegale sunt deocamdata pe locul doi cred ca ele constituie o realitate a vietii de zi cu zi.

Cine participa sau asista la asa ceva stie ca se supune unor riscuri. Acum nu vorbesc de riscurile accidentarilor, nu aceste este subiectul acestui topic.
Acest topic este dedicat legilor in vigoare care pedepsesc ceea ce tine de curse.
Orice om participa la o cursa ilegala trebuie sa fie bine informat.
Rog pe cei care au cunostiinte in domeniul legislativ si pe cei care pot sa desfaca o fraza in patru intr-un mod coerent sa isi posteze cunostiintele in acest topic.
Din nou imi exprim rugamintea catre voi de a nu o da in OFF-TOPIC. Cred ca deja vorbim de lucruri destul de interesante pentru a ne mai limita la posturi de genul \"\" sau \" \" sau \"suna bine\"

Haideti sa vedem cum ne pedepseste politia in acest moment si pe ce se bazeaza cand o face
uitati-va si voi unde atzi ajuns , la jante cu 3 / 4 prezoane.... !!!wake up!!!
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 02:55   #25
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

am zis cazul meu. la el m-am gandit cand am intrebat. si am zis ca sa nu fie o intrebare pusa aiurea. am vazut ca esti destul de documentat elvsantos, da-mi si mie un link sau cineva care poate sa inteleaga aspectul legal al problemei (original - copie legalizata) sa imi dea un sfat cu ce prevede legea in cazul asta. multumesc.
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 02:59   #26
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

nu stiu daca se prevede explicit undeva in lege....
dar poate sa spuna asa politaiu:

\"trebuie sa imi dai talonul, nu scrie ca copia....

o idee e sa il dai pierdut la monitor, si ii arati chitanta de publicare la monitorul oficial....
aici nu are ce iti face
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 11:55   #27
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

pai scrie intradevar ca trebuie inmanat talonul si permisul... si nu e prevazut nicaieri ca in lipsa acestora se poate prezenta copie legalizata...

Dar daca ai doar copia legalizata la tine, ai un avantaj, iei amenda pt lipsa actelor, dar nu mai esti suspectat de furtul masinii... si nu se mai apuca sa te tina pentru verificari...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 30-09-04, 12:04   #28
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

Acum am aruncat si eu un ochi sub scaunu din dreapta. Stingatorul meu e expirat de 11 ani . Where`s the fire? :P
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 06-10-04, 00:46   #29
HalbaSus

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 104
Default

Eu am renuntat la ideea de a evita amenda... e prea complicat, plus ca daca vrea sa te amendeze sigur te poate amenda pt ceva... Singurul lucru pe care incerc sa-l evit e suspendarea carnetului (doamne fereste anularea lui) si chestiile si mai grave (bulau).

Faptele pt care as fi pasibil de suspendare/anulare a permisului sunt:
- alcool la volan (l-am avut suspendat anul trecut... ouch that hurt... de atunci daca conduc dupa ce am baut o bere ma opresc inaintea fiecarei intersectii sau curbe fara vizibilitate, ma dau jos din masina si ma uit daca nu sunt gabori dupa coltz)
- viteza... de amenda oricum nu scap dar pentru a evita suspendarea carnetului mentin viteza (sau macar incerc) sa o mentin in limita: viteza legala + 49.9 km/h adica cat sa nu-mi suspende permisul
- neacordare prioritate la pietoni... pietonii (sau cel putin o parte dintre ei) am impresia ca sunt agenti sub acoperire ai politiei rutiere care stau pe marginea trecerii de pietoni fara nici o intentie de a traversa si cand esti la juma de metru de trecere atunci pun si ei piciorul si incep traversarea... evident ca nu te poti opri, si oricum ei au de gand sa traverseze in spatele tau, dar un garcea rau intentionat iti poate lua carnetul pt asta...

Si referitor la cursele ilegale... s-a gandit cineva sa faca o cheta printre participanti, organizatori, spectatori la curse pt cumpararea unui teren pt asemenea evenimente ? asa s-ar putea organiza oricand curse legale... in lipsa acestui teren s-ar putea incerca oriunde altundeva unde NU e drum public (parcarile private spre exemplu nu sunt \"drumuri publice\") - codul rutier nu se aplica in asemenea locuri, nu esti in pericol de a fi luat la rost de garcea, ce-i drept daca va busiti in asemenea locuri nici asigurarile nu platesc (cel putin alea obligatorii)
__________________
My car is slow but I still love it - Opel Vectra B 2.0 DTL
HalbaSus is offline   Reply With Quote
Old 06-10-04, 09:14   #30
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Quote:
Si referitor la cursele ilegale... s-a gandit cineva sa faca o cheta printre participanti, organizatori, spectatori la curse pt cumpararea unui teren pt asemenea evenimente ? [.....]
Tu n-ai vazut cate discutii pe tema asta sunt pe forum ?? Deci, toata lumea s-a gandit la asa ceva... si se pare ca se va materializa... dar vezi pe la curse oficiale.. ca gasesti mai multe detalii...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -