Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-04, 03:00   #16
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Deci e M3 E36 nu? Are 321CP atunci... iar faza ca are roata mai mare si d-aia castiga e aberatie totala, e chiar invers, cu cat ai roata mai mare cu atat pierzi mai mult la demaraj.
M3 ala face 0-100 in 5.6s, iar M5-u face in 5.3s. Cu soferi bunicei in ambele, asta inseamna cel putin 2 masini distanta pe 400m.

Cat despre Ferrari ala eu sunt putin suspicios, nu am auzit de nici o editie limitata pentru 355GTS (care apropo are 380CP nu 400). E posibil sa fi fost facut de vreun tuner independent (desi nu prea se baga nimeni in Ferrari), caz in care cei 560CP ar spulbera Porsche-ul (presupun ca e vb de 993 turbo nu?). Oricum am inteles ca proprietarul Ferrari-ului nu se baga la liniute.
__________________
Opel Kadett GSi 2.0 87\'

I am kept in place by G-forces, not seatbelts.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 03:12   #17
indianu

Stage 4
 
indianu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 262
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mad_oviddiu\"
Quote:
Originally Posted by \"GSi\"
Daca e vb de Astra Coupe Bertone Turbo, n-are nici o sansa nici cu M5 nici cu M3.

Ferrari F355 GTS sports edition - care-i aia ? Aia de care zice Indianu ? Ce-i asa \"sports edition\" la ea ?
sports edition .... adica nu e f355 de serie, e editie limitata cu 560 de cai nu cu 400. intr-adevar e aia de zice indianu de ea...
Daca inmultesi cu ~1.36 kw din talon o sa iti iasa cam 540 si nu 560.
Micutu:nu sthiu de ce esti atat de sceptic in privinta acestui lucru,sunt modele facute pe comanda(in care mai multe parti ale masinii sunt schimbate,acestea inlocuindu-se cu componente de curse).......in plus sunt mici detalii care se pot observa la interior si exterior.
__________________
Pieton!!!
indianu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 03:17   #18
indianu

Stage 4
 
indianu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 262
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GSi\"
Deci e M3 E36 nu? Are 321CP atunci... iar faza ca are roata mai mare si d-aia castiga e aberatie totala, e chiar invers, cu cat ai roata mai mare cu atat pierzi mai mult la demaraj.
M3 ala face 0-100 in 5.6s, iar M5-u face in 5.3s. Cu soferi bunicei in ambele, asta inseamna cel putin 2 masini distanta pe 400m.

Cat despre Ferrari ala eu sunt putin suspicios, nu am auzit de nici o editie limitata pentru 355GTS (care apropo are 380CP nu 400). E posibil sa fi fost facut de vreun tuner independent (desi nu prea se baga nimeni in Ferrari), caz in care cei 560CP ar spulbera Porsche-ul (presupun ca e vb de 993 turbo nu?). Oricum am inteles ca proprietarul Ferrari-ului nu se baga la liniute.
Chestia cu editia limitata e cam asa:tu ceri,iar ei iti dau;daca esti sultanul din brunei nu poate sa mai ceara nimeni ce ai cerut tu iar daca nu pot sa ceara mai multi......si au fost cam 400.......nu a fost model produs si apoi pus la vanzare.

Oricum am inteles ca proprietarul Ferrari-ului nu se baga la liniute. ....aici ai inteles bine.

Si vad ca esti putin mai mult suspicios
indianu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 03:32   #19
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Hai ca acuma nici n-am zis ca nu ai dreptate da stii tu cum apar legendele astea urbane (de ex am auzit sapt trecuta ca DOD are 200CP ) ... vroiam sa fiu sigur ca nu e asa ceva.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 03:41   #20
indianu

Stage 4
 
indianu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 262
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GSi\"
Hai ca acuma nici n-am zis ca nu ai dreptate da stii tu cum apar legendele astea urbane (de ex am auzit sapt trecuta ca DOD are 200CP ) ... vroiam sa fiu sigur ca nu e asa ceva.
Chestia este ca si eu am sustinut acelasi lucru ca tine la inceput si aveam aceleasi indoieli,dar dupa ceva timp m-am convins si am vazut altfel lucrurile........asa ca te rog nu lua in nume de rau ceea ce am scris acolo.

Cat despre legende urbane,sunt si eu satul de asa ceva....ca sunt prea multe si se mai si inmultesc repede.Stii tu cum e:eu spun ceva,si deja uramtorul mai exagereaza un pic.

Offtopic:am fost astazi la carturi cu cativa de pe forumul autoshow,pacat ca nu au venit si de aici ca ar fi fost misto,poate pe alta data.
indianu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-04, 10:35   #21
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

offtopic.............
indianule: ce nu mai astepti? sa vina lamborghini ala? ai cumva ganduri sa-l faci cu lambo ala pe TOVARASUL B 55 WAY.......? ei bine, sa-ti iei gandul de la asa ceva pt k M3 ul ala e un fel de mig....... sa nu mai zic ca daca aude proprietaru ca vrei sa te dai cu un lambo cu el turbeaza si zice sa pui banu jos 4000 euro , k deee......... el nu se da fara bani..........


LLLLLLLLLLLLOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLZZZZZZZZZZZZZZZ ZAAAAA
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-04, 16:03   #22
wyx

Stage 2
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 10
Default

sal...mai baieti ...nu mai vb prostii cu porschele 993 turbo k eu m-am tras cu un ducati 999 si l-am facut la limita ...asa k nu mai vb aiurea mai bine ziceti in gand
wyx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-04, 16:49   #23
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Presupun ca la ce am zis eu te refereai ... vrei sa spui ca ai avea sanse in fata la un 355 de 560 CP ? Ai modificat ceva la masina?

Cat despre faza cu Ducati 999, lasa-ma sa rad putin ... tu cu 1600Kg / 400CP = 4Kg/CP ai pretentii la o motocicleta cu 200Kg / 130CP = 1.6 Kg/CP ? Poate v-ati luat de la 250Kmh in sus, ca altfel nici cu doua motoare la fel ca ala care il ai nu ai fi avut sanse. Sau era ala de pe moto catastrofa totala.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 29-06-04, 23:26   #24
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

subscriu p GSI...........

wyx............ poate omul de pe motor nu era prea sofer ca sa scoata din motorul ala tot ce poate..............
crede-ma ca e imposibil ca tu sa faci un ducati 999 sau 998 care da din el tot ce poate............
gandeste-te putin ca ducati 999 are 2.4 secunde 0-100 km\\h , timp pe care tu nu il vei scoate niciodata cu un porsche.......
in completare.... o suzuki GSX-R 1300 (haiabussa) face de tot ***ul un DODGE VIPER.............. deci !!??
eu am curaj sa ma dau cu tine cu un kawasaki ZX8 R adica un kawasaki ninja de 800 cmc si iti arat k nu ai sanse sa ma faci........
numa` bine!
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 03:38   #25
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

deci hai sa ma bag si eu in discutia despre ferrari... 1 f355 gts F1 380cp ... am cautat pe net de mi s-a facut acru si nu am gasit nimik la 540 cp ... indianu eu spun sa te mai uiti odata pt ca ceea ce crezi tu ca reprezinta kw sunt defapt caii putere... am cautat si pe pagina de la ferrari si nu exista asa ceva... F50 are 520cp... nu stiu de unde atatia 540 la 355spider... ah si F50 GT are 620 deci au reusit sa mai scoata inca 100 si la f355 au mai scos inca 160? n-as crede... deci... modelul de care spui tu NU EXISTA,, scuza-ma ca-ti spun dar poate mai infloreste si neamtul putin ca na... deci... am gasit pe pagina de la ferrari modelul pe care l-ai numit tu exact Ferrari F355F1 GTS Spider ... si zice cam asa... Max power output : 280kw at 8250rpm (380bhp) motor V8 la 90 grade.. deci eu zic sa te mai uiti o data in talon si sa vezi ca e vorba de cp in cel mai bun caz si nu de kw... plus ca nu are plecarea c a la o masina de 540cp... ca doar am vazut-o si nu m-a impresionat prea tare... si nu-mi spune ca nu i-a dat ca facea motorul ala ca toti dracii.... repet... nu mi-o lua in nume de rau dar asa ceva nu exista... nici macar 1 bucata nu 500 ...
P.S: inmulteste 280 cu 1.36 si iti da cam 380.8 care daca-i mai inmultesti o data cu 1.36 ajungi aprox la puterea de care vb tu si anume 518cp deci... cred ca putem sa tragem o concluzie din asta...
Marian20 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 17:49   #26
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Am si eu o intrebare aici! Pana la urma, proprietarul BMW-ului cu WAY, are vreo legatura cu, cunoscutul WAY (Bertone, Vectra...) ????
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 19:56   #27
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

bestie: BMW -ul way nu are nici o legatura cu opel astra Bestrone WAY........ BMW -ul WAY este fostul porsche 998 care avea acelasi numar..........

marian20: un mic detaliu care ti-a scapat......... este FERRARI F355 FI GTS, nu este si spider..............
si crede-ma ca are intr-adevar 540 cai....... in talon scrie 380 de KW clar, negru pe alb............


numa` bine!
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-04, 21:14   #28
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

M5 ala cu care s-a dat/se va da pana la urma e varianta de 330cp sau de 400cp? Intreb si eu...Daca e cea de 330cp, il face M3-ul clar.
  Reply With Quote
Old 30-06-04, 23:10   #29
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default

este M5 modelul 2002 adica cel de 410 cai............
eu zic ca o suge rau M3 !!!!!!!!!!


: )
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Old 01-07-04, 01:07   #30
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

of scuza-ma... am spus spider... uite aici un link cu masina de care vorbiti voi ... http://www.cavallino.cc/index.php?se...odele/355f1gts si apropo cum dreaq scrie 380 kw in talon si masina are de fapt 380 de cai? nu ti se pare putin aiurea? adik toti spun ca are 380 cai putere numai voi ziceti ca are 380kw... imi pare rau sa te dezamagesc mad_oviddiu dar nu exista masina asta... si apropo daca inmultesti kw din talon care tu spui ca sunt 380 eu spun ca sunt 280 o sa-ti dea exact 517.888 cp deci am mai scazut vreo 20 de cai dar asta nu are importanta... poate sa fie pur si simplu o greseala ce scrie acolo.. oricum eu sunt dispus sa fac pariu ca masina aia nu are nici 500 de cai nu 540 si nu are nici macar 400... are 380cp si nu 380kw... oricum daca nu ma credeti v-am spus... exista dyno si la noi .. deci se poate face un mic pariu pe chestia asta nu?
Marian20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -