Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Satu Mare

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-07-07, 14:20   #1
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Organizare TuningDay in SM

Incet-incet se concretizează ideea organizării unei zile dedicate maşinilor modificate, a culturii de tuning etc. Deschid acest thread pentru a impărţi idei, păreri, cu speranţa să se realizeze ceva din ea. Dacă decideţi pentru organizare, acum ar fi momentul oportun, ca pe sfârsitul lunii august să aibă loc.
gergo is offline  
Old 25-07-07, 15:21   #2
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Din threadul anterior:
R: Gergo da ceva pe "asfalt" nu se organizeaza numa pt.masini de teren sa putem face si noi ceva.....

G: Da, Raul, ai dreptate, ne-am gândit deja la aşa ceva pentru vara asta. Intr-adevăr, un concurs de autoturisme ar fi mult mai accesibil si mai spectaculos pentru public, să vorbim numai de liniutze sau de îndemânare.
Intrebări:
-unde? Centrul Nou este periculos, un derapaj si intri la primarie, insă este cel mai spectaculos, pe lângă dig. Parcul industrial este Ok pentru liniute, dar nu este bun pt spectatori, e greu cu parcarea, iarba verde, etc. Un concurs de indemanare intr-o parcare de Real, ar fi posibil, dar greu de organizat. Aeroport: 3000 de euro, care trebuie finantat din bilete. dacă 10RON ar fi intrarea pt spectatori, iti trebuie 1000 de spectatori. Greu de făcut.
-când? ultimul weekend din august ar fi ideal. oamenii au venit acasă din concediu, copiii se tem de şcoală etc.
-cine organizează? cine răspunde ca persoană juridică pentru orice eveniment intâmplat, etc.
-cine finantează? Oooops, si mai greu.

Ca rezumat, eu aş propune organizarea unui "tuning afternoon", de exemplu: intr-o după masă de sâmbătă, incepe o expozitie de tuning, cu maşini modificate, cu firme expozanţi de tuning, iar seara: liniutza.

R: Asa mult cere la aeroport???aiaiai......daca organizarea ar fi buna si oameni ar fi multi,vor veni si din alte judete,deci v-a fi.....numa cu finantarea o sa fie o problema,eu zic ca tot langa Palat ar fi mai fain deoarece ii in centru si pt toata lumea ii aproape si cu spectatorii va fi ok,nu ne-ar incurca,au loc pe dig.....acuma trebe noi sa decidem cum vom proceda mai departe......eu zic ca ii de ajuns sa se faca liniute,pe categorii si indemanare pe cel mai bun timp....si spectatori ar fi cacalau sti doar ca la noi in oras cam rar asemenea evenimente si fiecare ar fi bucuros sa vina sa-si arate ce are sub capota.....
gergo is offline  
Old 25-07-07, 15:24   #3
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Da, Raul, cere mult fiindca si celelalte aeroporturi din tară cer atâta sau mai mult. Ei bine, sper să mai fie loc de negocieri, dar important este că nu se dă gratis. Pe de altă parte, până acolo trebuie deplasat, nu poţi să te uiti din sus de pe pod, astea sunt dezavantajele. Altfel, bine ai remarcat: orice faci in Satu Mare, unde sunt maşini si ceva scoate fum, vin spectatori )
gergo is offline  
Old 25-07-07, 22:21   #4
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

1. Cine va organiza si ce?
Asociatia ProMotorsport, in cadrul caruia am mai organizat evenimente sportive, cred că ar fi partener in aşa ceva, vorbim de partea "sportivă", unde se cronometrează, verificări, etc. Practic, ProMotorsport ar organiza a liniuţa si/sau concursul de indemânare. Reguli de bază: atât indemânarea, cât şi liniuta se cronometrează, se inscrie si se derulează după reguli (de obicei FIA), si nu este loc de mişmaşuri, nu faci de cap în "parcul rece", arbitrii sunt imparţiali, si in prim plan este securitatea cursei si a spectatorilor.
Costuri: ai nevoie de 3-4 arbitri, în afara de indemnizarea lor sunt anumite costuri de birotică, ambulanţă, pompieri obligatoriu. Securitatea, cum am mai văzut in Oradea si in alte locuri, se face în tandem jandarmerie/firmă security. În curând o să revin si cu un buget detaliat.
Premii: locul 1-2-3 in absolut, locul 1 pe categorie. Ger-Bog oferă un set de 4anvelope, dar nu neapărat celui mai rapid sau celui mai simpatic concurent, ci vom premia un debutant, sau o domnişoară ) Mai avem nevoie de 10 sticle de şampanie, (Barta Ati) si vreo zece premii mai mici, cu cosmetice auto de exemplu, putem primi de la: Philadelphia, AutoTact, Profi Tools precis că aduce ceva, etc.

Cealaltă parte a unei zile de tuning însă nu intră în competenţa asociaţiei, se poate organiza concursuri de tip: best exterior, best interior, dbdrag, si celelalte concursuri sound, despre care Samby tu stii mai mult. După părerea mea personală, ar fi o posibilitate bună pentru mişcarea de tuning să iasă in public, mă refer si la NoLimits Racing Team, cât şi la magazinele de tuning.
gergo is offline  
Old 25-07-07, 22:31   #5
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

2. Publicitate, marketing, PR.
In primul rând, avem nevoie de ofiţer de presă, singurul care tine in mână toate activităţile de marketing.
-mass media. După experienţa mea, in Satu Mare merită să lucrezi cu următoarele instituţii: Informaţia Zilei, tiraj cca 15.000, cel mai puternic in oraş. Szatmári Friss Újság, tiraj peste 10.000, aici este posibilitatea de amplasare poster grafic, interviuri, imagini. City Radio, ascultători maghiari dar intr-un număr de 35-40.000 (!!!), de obicei se spune la ştiri, după care se mai aminteşte in emisiuni de mai multe ori, in ultima zi interviu. Radio Transilvania, Ovidiu Matioc este un showman care a mai condus astfel de evenimente, bun prieten de-al nostru. La fiecare partener este regula de a apărea pe afiş, pe pliante, bannerele lor trebuie să fie prezent, etc.
-afişe, pliante, circa 350RON, sau in barter, cu o firmă de reclamă.
-mare atenţie la marketing ulterior, multumiri, beri )

Okay, atât pentru astăzi.
Salutare,
Gergo
gergo is offline  
Old 26-07-07, 11:15   #6
nistea mircea

Stage 4
 
nistea mircea's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 186
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
2. Publicitate, marketing, PR.
In primul rând, avem nevoie de ofiţer de presă, singurul care tine in mână toate activităţile de marketing.
-mass media. După experienţa mea, in Satu Mare merită să lucrezi cu următoarele instituţii: Informaţia Zilei, tiraj cca 15.000, cel mai puternic in oraş. Szatmári Friss Újság, tiraj peste 10.000, aici este posibilitatea de amplasare poster grafic, interviuri, imagini. City Radio, ascultători maghiari dar intr-un număr de 35-40.000 (!!!), de obicei se spune la ştiri, după care se mai aminteşte in emisiuni de mai multe ori, in ultima zi interviu. Radio Transilvania, Ovidiu Matioc este un showman care a mai condus astfel de evenimente, bun prieten de-al nostru. La fiecare partener este regula de a apărea pe afiş, pe pliante, bannerele lor trebuie să fie prezent, etc.
-afişe, pliante, circa 350RON, sau in barter, cu o firmă de reclamă.
-mare atenţie la marketing ulterior, multumiri, beri )

Okay, atât pentru astăzi.
Salutare,
Gergo
OK super ideia . probabil toti si-ar dori asa ceva . Dar problema se pune in felul urmator: cand se va anunta organizarea toti vor veni ,iar cand va avea loc spectacolul nu vor mai fi nici macar 50% . intelegi?. Si asta pentru simplu fapt ca la noi nu EXISTA ECHIPA, sau cel putin nu se cunoaste termenul de ECHIPA . Asta e parerea mea ,daca cineva nu e de acord cu ia sa comenteze. Sper ca nu am suparat pe nimeni ,desi realitatea si adevarul supara. Nu publicul va fi problema ci noi participanti. In ce priveste masmedia si ia va fi alaturi caci unde este ceva spectacol acolo sant si ei chiar si neinvitati. Ramane locul de ales ,cat costa asta fiind veizi o alta problema. Eu oricum vin daca nu eu masina sigur caci eu si lucrez si sar putea sa nu fiu in tara dar masina va participa cu siguranta dusa de prietenii mei. Cam atat am avut de spus eu astept si alte propuneri si comentari. va salut si numai bine. Apropo ar trebui sa ne intalnim si sa o discutam mai indeaproape. toti cei care au masini sau ceva cu ce sa reprezinte tuningul.
nistea mircea is offline  
Old 26-07-07, 12:20   #7
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Quote:
Originally Posted by nistea mircea View Post
OK super ideia . probabil toti si-ar dori asa ceva . Dar problema se pune in felul urmator: cand se va anunta organizarea toti vor veni ,iar cand va avea loc spectacolul nu vor mai fi nici macar 50% . intelegi?. Si asta pentru simplu fapt ca la noi nu EXISTA ECHIPA, sau cel putin nu se cunoaste termenul de ECHIPA . Asta e parerea mea ,daca cineva nu e de acord cu ia sa comenteze. Sper ca nu am suparat pe nimeni ,desi realitatea si adevarul supara. Nu publicul va fi problema ci noi participanti. In ce priveste masmedia si ia va fi alaturi caci unde este ceva spectacol acolo sant si ei chiar si neinvitati. Ramane locul de ales ,cat costa asta fiind veizi o alta problema. Eu oricum vin daca nu eu masina sigur caci eu si lucrez si sar putea sa nu fiu in tara dar masina va participa cu siguranta dusa de prietenii mei. Cam atat am avut de spus eu astept si alte propuneri si comentari. va salut si numai bine. Apropo ar trebui sa ne intalnim si sa o discutam mai indeaproape. toti cei care au masini sau ceva cu ce sa reprezinte tuningul.
sa sti ca aici gresesti ca nu vor fi participanti,la noi in oras??cum sa nu vina lumea,fiecare abia asteapta sa se faca ceva,o indemanare,o liniuta ca sa vina sa se distreze si chiar sa se bata pt.un loc fruntas,de ex.acum 2 sau 3 ani cand s-a organizat in fata primariei indemanarea si apoi seara s-au facut liniute au fost o gramada de participanti,chiar si cu dacii obosite au participat la liniute,de spectatori ce sa mai zicem,ca a fost plin,a fost si organizat bine,eu unul m-am simtit chiar foarte bine pana nu ma luat juana la liniute ...da in legatura cu organizatul in echipa da ai dreptate,nu prea cunoastem notiunea de echipa,nimeni nu se baga in nimik,fiecare sta deoparte si se uita cum incearca celalalt si dupa ce a reusit atunci ar vrea si el,de aia eu voi fi doar participant si nu vreau sa ma bag in a organiza ceva.....numa bine.
__________________
raul_rebelul2005 is offline  
Old 26-07-07, 13:17   #8
Byrons13

Stage 4
 
Byrons13's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 190
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Poate, poate..... cine este centrul? unde se string toate informatiile? organizarea are nevoie de inceput de mai multe persoane pentru coordonare, si doar mai apoi sa vedem realizarea. Ma bag la planificare si eu, daca ma primiti, chiar daca sunt la dracu'n praznic de departe. Mai avem oameni care lucreaza cu planificari printre noi, de marketing il stiu pe Juana, iar cu experienta in masini, si modul cum reactioneaza acestea(pentru asigurarea sigurantei), nu ducem lipsa de oameni. Hai sa vedem cine se mai baga, care va fi firma sub care vom lucra pentru autorizatii, si mai important, dupa cum bine spuneati si voi mai sus, de ce fonduri avem nevoie pentru a pune totul in practica si de unde le obtinem.
Vreau sa mai recomand (rog) ceva. Pentru a evita situatii penibile, avem nevoie de cineva care sa aiba timp macar 4 ore pe zi pentru treaba asta. Un "centralizator". Asta inseamna ca el va lua suturile (si ne va conduce pe toti la inchisoare) sau laurii, si poate o afacere infloritoare sau relatii mai durabile cu autoritatile locale. Cine va fi acela?
Byrons13 is offline  
Old 26-07-07, 21:36   #9
nistea mircea

Stage 4
 
nistea mircea's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 186
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Quote:
Originally Posted by raul_rebelul2005 View Post
sa sti ca aici gresesti ca nu vor fi participanti,la noi in oras??cum sa nu vina lumea,fiecare abia asteapta sa se faca ceva,o indemanare,o liniuta ca sa vina sa se distreze si chiar sa se bata pt.un loc fruntas,de ex.acum 2 sau 3 ani cand s-a organizat in fata primariei indemanarea si apoi seara s-au facut liniute au fost o gramada de participanti,chiar si cu dacii obosite au participat la liniute,de spectatori ce sa mai zicem,ca a fost plin,a fost si organizat bine,eu unul m-am simtit chiar foarte bine pana nu ma luat juana la liniute ...da in legatura cu organizatul in echipa da ai dreptate,nu prea cunoastem notiunea de echipa,nimeni nu se baga in nimik,fiecare sta deoparte si se uita cum incearca celalalt si dupa ce a reusit atunci ar vrea si el,de aia eu voi fi doar participant si nu vreau sa ma bag in a organiza ceva.....numa bine.
Da ai dreptate a fost acum 2 3 ani . Dar acum??? sa dea domnul sa vina dar nu cred , sau probabil ma insel. Da spectatori vor fi in masnedia am si eu niste prieteni care near putea ajuta cu niste informati si reclame in legatura cu evelimentul. Eu poate nu vad bine dar cei de aici de la noi din sm nu se inteleg deloc intre ei .Poate am mai spuso gresesc. scuze dar asta vad eu . Daca e nevoie de ceva ajutor si sant acasa eu cu placere va ajut
nistea mircea is offline  
Old 26-07-07, 22:39   #10
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Din ce am citit observ ca vointa si un plan aranjat exista.Oricum munca trebuie impartita ca sa nu fie "goluri" in organizare.Despre aceasta impartire e bine sa se vorbeasca vineri si sa incercam toti sa ajutam la aceasta.
Numai bine.
Snoopy is offline  
Old 27-07-07, 08:23   #11
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Quote:
Originally Posted by raul_rebelul2005 View Post
sa sti ca aici gresesti ca nu vor fi participanti,la noi in oras??cum sa nu vina lumea,fiecare abia asteapta sa se faca ceva,o indemanare,o liniuta ca sa vina sa se distreze si chiar sa se bata pt.un loc fruntas,de ex.acum 2 sau 3 ani cand s-a organizat in fata primariei indemanarea si apoi seara s-au facut liniute au fost o gramada de participanti,chiar si cu dacii obosite au participat la liniute,de spectatori ce sa mai zicem,ca a fost plin,a fost si organizat bine,eu unul m-am simtit chiar foarte bine pana nu ma luat juana la liniute ...da in legatura cu organizatul in echipa da ai dreptate,nu prea cunoastem notiunea de echipa,nimeni nu se baga in nimik,fiecare sta deoparte si se uita cum incearca celalalt si dupa ce a reusit atunci ar vrea si el,de aia eu voi fi doar participant si nu vreau sa ma bag in a organiza ceva.....numa bine.
Da, asta este esenta problemei. In grupa noastră, organizarea evenimentelor in ultimul an s-a făcut sub schema următoare: Nelu sau altcineva a avut o idee: de exemplu minicursa de enduro, unde am inceput organizarea inainte de 3 zile!!! Bineinteles că nu a fost un concert RollingStones cu 431513461636 de spectatori ) dar a fost OK. După eveniment, lângă o bere am tras concluzia că nu mai merită să-l lăsăm pe colegul nostru X să se ocupe de securitatea traseului fiindcă nu si-a făcut aşa cum ne-a promis. A stat la umbră, etcc. Astăzi incepe minicursa de teren, si nu l-am inclus in organizare, asta e darwinismul organizational.

Okay, astăzi o să am un răspuns dacă ProMotorsport se implică sau nu in organizarea unei liniutze+indemânare. Pentru restul, e nevoie de o şedinţă la care să vină cei care doresc să se implice, unde să dezbatem cele mai importante intrebări: unde se va organiza şi de către cine.
gergo is offline  
Old 27-07-07, 09:48   #12
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Thumbs up Re: Organizare TuningDay in SM

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
Da, asta este esenta problemei. In grupa noastră, organizarea evenimentelor in ultimul an s-a făcut sub schema următoare: Nelu sau altcineva a avut o idee: de exemplu minicursa de enduro, unde am inceput organizarea inainte de 3 zile!!! Bineinteles că nu a fost un concert RollingStones cu 431513461636 de spectatori ) dar a fost OK. După eveniment, lângă o bere am tras concluzia că nu mai merită să-l lăsăm pe colegul nostru X să se ocupe de securitatea traseului fiindcă nu si-a făcut aşa cum ne-a promis. A stat la umbră, etcc. Astăzi incepe minicursa de teren, si nu l-am inclus in organizare, asta e darwinismul organizational.

Okay, astăzi o să am un răspuns dacă ProMotorsport se implică sau nu in organizarea unei liniutze+indemânare. Pentru restul, e nevoie de o şedinţă la care să vină cei care doresc să se implice, unde să dezbatem cele mai importante intrebări: unde se va organiza şi de către cine.

Salut baietii ! Imi place thread-ul asta Bravo Gergo ! Incet, incet tot se contureaza ceva Puteti conta pe mine ! Ajut cu placere la organizare si din partea TSI la premiere ! La sedinta vom putea discuta mai multe ...
szambi77 is offline  
Old 27-07-07, 23:20   #13
toyoman

Stage 5
 
toyoman's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 359
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Organizare TuningDay in SM

particip si io cu ceva premii, desi e cam dificil pentru ca nu stiu ce masini vor cistiga, vad eu, eventual un eleron universal...ma mai gindesc.
toyoman is offline  
Old 28-07-07, 04:03   #14
rider on wheel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 261
Default Re: Organizare TuningDay in SM

mda daca iara o sa fie asa k cursele se vor desfasura p bul transilvania ... asai cam naspa... adica toate evenimentele tot acolo se desfasoara
rider on wheel is offline  
Old 01-08-07, 17:13   #15
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Organizare TuningDay in SM

Noutati, pe scurt:
Baietii de la Promotorsport sunt de acord să organizeze o cursă de indeminare si una de acceleraţie, asigură arbitraj si cadrul organizatoric. DAR. Din motive de restructurare al clubului, nu poate să ne ofere cadrul legislativ, sub egida căruia să se organizeze evenimentul. Practic, este nevoie de o asociatie, un club, ONG sau societate comercială, care să fie responsabil pentru acest program, pentru aprobări, autorizatii, etcetera.
Apel pentru firme, asociatii de tuning, cine isi asumă răspunderea de organizare, va fi promotorul acestei mişcări, (cu alte vorbe, poate spune: "scuze, eu am organizat primul TuningShow din Satu Mare") pe lângă faptul că este o posibilitate bună pentru ieşirea în public, cu produse, maşini etc.
Dacă nu se găseşte organizator, nu mai are rost să mai vorbim despre eveniment.
În principiu, cel mai benefic ar fi pentru NoLimits Racing Team, părerea mea.
gergo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -