Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Satu Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-08, 09:56   #106
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Apropo: am informatii despre o viitoare posibilitate de antrenament si curse, o pistă betonată la câtiva kilometri de Satu Mare, care se va deschide peste câteva luni.

Bineînţeles că toată lumea va spune: , şi multă baftă, şi mulţi se vor angaja să lipească afişe, dar o să fiu curios, câţi o să se inscrie într-o cursă sau campionat local de rally-sprint pt amatori.

De ce nu ia nimeni în serios construirea unei piste: fiindcă mişcarea de tuning din Satu Mare nu este organizat, nu are activitate lunară, etcetera. Da, TuningShow tralalaallaalaa, baftă, baftă, dar asta este doar o zi pe an.

Vă dau exemplul cel mai bun pt activitate: Timisoara. www.roadrunners.ro, www.natcoracing.ro. M-as bucura dacă în Satu Mare ar fi viaţă şi organizare de acest gen.
gergo is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 11:14   #107
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
Apropo: am informatii despre o viitoare posibilitate de antrenament si curse, o pistă betonată la câtiva kilometri de Satu Mare, care se va deschide peste câteva luni.

Bineînţeles că toată lumea va spune: , şi multă baftă, şi mulţi se vor angaja să lipească afişe, dar o să fiu curios, câţi o să se inscrie într-o cursă sau campionat local de rally-sprint pt amatori.

De ce nu ia nimeni în serios construirea unei piste: fiindcă mişcarea de tuning din Satu Mare nu este organizat, nu are activitate lunară, etcetera. Da, TuningShow tralalaallaalaa, baftă, baftă, dar asta este doar o zi pe an.

Vă dau exemplul cel mai bun pt activitate: Timisoara. www.roadrunners.ro, www.natcoracing.ro. M-as bucura dacă în Satu Mare ar fi viaţă şi organizare de acest gen.
si eu mas bucura daca ar fi cu cine si cu ce...... si.....pe mine poti sa ma inscrii de acuma
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 20:59   #108
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Ok. Haideti sa discutam altfel.
Puteti organiza un campionat local de rally-sprint, cu urmatoarele reguli:
-clase separate pt masini de strada si cele preparate, clase separate dupa cm3, turbo etcetera.
-cască, centură obligatorii.
-etape simple, in prima sambata a fiecarei luni.
-suprafata de rulare: asfalt, beton
-locatii posibile: sunt vreo 2, max 3 in Satu Mare
-trasee asemanatoare celor de indemanare, dar nu trebuie sa faci garare cu spatele, ritmul este mult mai mare. Lungime 1 km, câteva curbe, să fie cât mai atractiv şi spectaculos.

Costuri de organizare: arbitri 500RON, inchiriere pistă 0 RON, cupe diplome premii vor fi oferite de sponsori. Ambulanţă:500 RON Afişe, pliante in barter.

Inscriere: 35 RON per concurent, la 30 de concurenţi deja esti in câştig.

Iti trebuie doar vreo 3 organizatori: unul pt marketing si comunicare, unul pentru pregătire locaţie, unul pentru secretariat. Plus, inca 2 pentru ajutor.

Nu pot să cred că nu găsim in SatuMare 5 pasionaţi de auto.

Eu mă inscriu pe listă.

Ne mai trebuie 4.
gergo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 08:29   #109
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Quote:
Originally Posted by gergo View Post
Ok. Haideti sa discutam altfel.
Puteti organiza un campionat local de rally-sprint, cu urmatoarele reguli:
-clase separate pt masini de strada si cele preparate, clase separate dupa cm3, turbo etcetera.
-cască, centură obligatorii.
-etape simple, in prima sambata a fiecarei luni.
-suprafata de rulare: asfalt, beton
-locatii posibile: sunt vreo 2, max 3 in Satu Mare
-trasee asemanatoare celor de indemanare, dar nu trebuie sa faci garare cu spatele, ritmul este mult mai mare. Lungime 1 km, câteva curbe, să fie cât mai atractiv şi spectaculos.

Costuri de organizare: arbitri 500RON, inchiriere pistă 0 RON, cupe diplome premii vor fi oferite de sponsori. Ambulanţă:500 RON Afişe, pliante in barter.

Inscriere: 35 RON per concurent, la 30 de concurenţi deja esti in câştig.

Iti trebuie doar vreo 3 organizatori: unul pt marketing si comunicare, unul pentru pregătire locaţie, unul pentru secretariat. Plus, inca 2 pentru ajutor.

Nu pot să cred că nu găsim in SatuMare 5 pasionaţi de auto.

Eu mă inscriu pe listă.

Ne mai trebuie 4.
partea marketingului pot prelua eu
ne mai trebuie 3

Last edited by juana_man; 24-04-08 at 09:11.
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 11:06   #110
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

ca si ajutor puteti conta si pe mine
Devi is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 20:17   #111
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

asta inseamnă că "da, mă bag, mai avem nevoie de încă doi, hai frate să organizăm"?
gergo is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 10:53   #112
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

da asta inseamna "asta inseamnă că "da, mă bag, mai avem nevoie de încă doi, hai frate să organizăm"?"
Devi is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 10:55   #113
Devi

Stage 3
 
Devi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 148
Member of:
[No Limits racing team]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

postul de "secretariat" in ce consta? (se poate ca se baga si pretena)
Devi is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 17:57   #114
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Cateva concursuri si evenimente din apropiere:
-28.06.2008: Csengeri TuningFesztivál: (15 km de Satu Mare) show`n`shine, dbdrag, spălătorie erotică ) burnout, etcetera, detalii aici

-12.07.2008: Nyiregyhaza DragRacing: (80km de Satu Mare): dragracing, carstyling, etapă în Campionatul National de Accelerare al Ungariei, este o posibilitate comodă şi foarte accesibilă pentru tunerii si racerii sătmăreni să se afirme. Aici să concurezi, nu pe stradă.
gergo is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 22:29   #115
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Eu daca pot trece vama cu masina mea care are numere de italia atunci sigur voi fi acolo la amandoua showuri
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 22:53   #116
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

In acest weekend, spectacol mare la Nyiregyháza, maşini cu sute de cai-putere, cars&girls, multe programe interesante. Civic 500BHP, Fiesta 500BHP, Camaro 800BHP, GMC 1100HP şi alte boliduri, peste şi sub 10 secunde. detalii pe www.dragracing.hu
gergo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 00:10   #117
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Cred ca voi fi prezent.. oricum maine ma duk in ungaria si ma interesez ce va fi
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 17:40   #118
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Traseul este secret, dar distracţia este garantată: cupa GerBog-Panatek la raliuri tot-teren


Eveniment local devenit deja tradiţie în ultima perioadă, cupa la raliuri tot-teren GerBog-Panatek va oferi concurenţilor amatori şi licenţiaţi posibilitatea de a-şi încerca talentul şi îndemânarea pe o porţiune de drumuri forestiere şi teren accidentat de o lungime de 70 de kilometri în judeţul Satu Mare. "Pe lângă concurenţii locali, aşteptăm concurenţi de nivel naţional, şi mai mult decât atât, ne-au anunţat prezenţa echipaje din afara ţării, care se vor antrena în cadrul concursului pentru etapele internaţionale următoare" aşa ne-a declarat Nagy Attila, directorul firmei Panatek SRL.

O noutate în cadrul curselor locale reprezintă elementul-surpriză: concurenţii vor primi harta traseului la şedinţa inaintea concursului. Evenimentul, organizat în parteneriat cu filiala sătmăreană a ACR, va avea următorul program:
  • 8 august, vineri, de la ora 18.00, inscriere la sediul GerBog, pentru a se inscrie în concurs sunt necesare: permis de conducere, la categoria auto (echipa fiind formată din pilot şi navigator) centură de siguranţă şi cască de protecţie, în categoria moto şi quad/atv echipament de protecţie. Taxa de inscriere în concurs este de 50 RON / persoană.

    9 august, sâmbătă, str. Dariu Pop 1/a, de la ora 9.00: briefing, şedinţă la care se vor înmâna roadbook-ul şi se vor comunica informaţiile importante despre traseu. La ora 10 este planificată plecarea în coloană către proba specială, la ora 11.00 ia startul primul concurent. Festivitatea de premiere va avea loc la sediul GerBog, la ora 17.00, concurenţii amatori sunt aşteptaţi cu premii valoroase.

Organizatorii recomandă o inscriere telefonică în concurs, vă stau la dispoziţie pe numerele de telefon 0745-616812 şi 0740-680990 sau pe adresa de email ger@gerbog.ro. "
gergo is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 21:01   #119
DAvidSM

Stage 2
 
DAvidSM's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Proba speciala unde va avea loc si in ce consta ???
DAvidSM is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 21:19   #120
gergo

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 456
Default Re: Motorsport in Satu Mare (rally, cross, VTM, etc)

Proba specială (PS) este defapt porţiunea de teren pe care echipajul/pilotul va trebui să parcurgă în cel mai scurt timp: in cazul nostru, va fi compus din 3-4 părţi: start, mergi 3-5 km pe drum de câmp, după care treci un vad, intri in pădure, 8-10 kilometri pe drum forestier, urci o pantă, 4-5 kilometri, o coborâre, te depăşeşte un alt concurent, incă o trecere printr-o porţiune îngustă, ieşi din pădure, iarăşi pe teren. Cine va sosi primul la finish. Pe PS sunt puncte de control, unde va trebui să primeşti ştampilă pe carnetul de bord, prescurtare CT1, CT2, CT3. Proba de legătură este traseul de la parcul service (acum, sediul firmei noastre) până la startul in PS.
gergo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -