Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - MASINI

Bazar AUTO - MASINI Anunturi Auto - Vanzari-Cumparari Masini

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-04-08, 11:37   #61
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Amicul asta al meu,cred ca a luat cam multa bere cu el in minivacanta "nato" si inca nu si-a deschis telefonul...Probabil lui se intoarce in bucuresti si tot luni voi face respectiva cerere...daca mai este in vigoare treaba asta.
cu cat dai bre o turbina care sa mearga si la ficatul meu , mai ieftina asa , da buna
G3org3l is offline  
Old 06-04-08, 02:53   #62
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Am o turbina stock, tb28 reconditionata in uk dupa care a mai facut tot acolo vreo 4000km...are un pic de joc axial(sub 0.5),insa eu cred ca invadata de ulei in lagare va fi ok (acum este curatata perfect). Insa...mai intai hotarasc ce fac cu lancia si apoi...
In alta orine de idei...daca nu tii musai la a/c, poti extirpa radiatorul acestuia si mutandu-l pe cel de apa in locul lui,ai avea loc de orice turbina vrea muschiu' tau....bine, nu cred ca si vreun hx82 ,insa din cele uzuale cam orice,inclusiv ceva de dimens.lui gt35. Iti recomand chiar,in mod special daca vrei sa te dai la ea in regim de drag,sa cauti inlocuirea celei stoc cu una ceva mai echilibrata...garrett au incercat sa faca ceva deosebit cu acest hibrid,....si au facut...insa la fiabilitate sta rau...turbina mica(lag mic,spool rapid) si compresor mare...suna ideal...insa uzura aiurea in lagare si tensiunile ciudate in ax,o fac prea putin recomandata pentru forja sustinuta. Mult mai fiabila era T3-ul generatiei precedente...din pacate datorita carcasei lungi a turbinei(partea "calda"),nu o vei putea pune pe 20vt decat eventual cu un downpipe Foarte "obstructionist" (adica...in unghi <90grade ) si desfiintand conductele de a/c..
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 06-04-08, 11:22   #63
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Am o turbina stock, tb28 reconditionata in uk dupa care a mai facut tot acolo vreo 4000km...are un pic de joc axial(sub 0.5),insa eu cred ca invadata de ulei in lagare va fi ok (acum este curatata perfect). Insa...mai intai hotarasc ce fac cu lancia si apoi...
In alta orine de idei...daca nu tii musai la a/c, poti extirpa radiatorul acestuia si mutandu-l pe cel de apa in locul lui,ai avea loc de orice turbina vrea muschiu' tau....bine, nu cred ca si vreun hx82 ,insa din cele uzuale cam orice,inclusiv ceva de dimens.lui gt35. Iti recomand chiar,in mod special daca vrei sa te dai la ea in regim de drag,sa cauti inlocuirea celei stoc cu una ceva mai echilibrata...garrett au incercat sa faca ceva deosebit cu acest hibrid,....si au facut...insa la fiabilitate sta rau...turbina mica(lag mic,spool rapid) si compresor mare...suna ideal...insa uzura aiurea in lagare si tensiunile ciudate in ax,o fac prea putin recomandata pentru forja sustinuta. Mult mai fiabila era T3-ul generatiei precedente...din pacate datorita carcasei lungi a turbinei(partea "calda"),nu o vei putea pune pe 20vt decat eventual cu un downpipe Foarte "obstructionist" (adica...in unghi <90grade ) si desfiintand conductele de a/c..
pai cred ca " ne-apucam sa scoatem aerul conditionat de pe ea " eu si cu mecanicii nebuni
G3org3l is offline  
Old 10-04-08, 12:45   #64
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Daca nu-i perfect functional,mai bine-l dai jos...pe coupe-ul meu e ala cu reglaj temp(climatic sau cum dracu' ii zic astia) insa merge prea bine sa-l dau jos...si oricum eu pentru fun,am in lucru alta masina...spartana le care nu prea am ce sa-i dau jos
lascarica is offline  
Old 10-04-08, 15:47   #65
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Daca nu-i perfect functional,mai bine-l dai jos...pe coupe-ul meu e ala cu reglaj temp(climatic sau cum dracu' ii zic astia) insa merge prea bine sa-l dau jos...si oricum eu pentru fun,am in lucru alta masina...spartana le care nu prea am ce sa-i dau jos
sa vad ce gasesc pe la turbomecanica . ca am dat de-o pila acolo , poate scoate ceva frumos si la pret bun de pe-acolo
G3org3l is offline  
Old 24-04-08, 17:17   #66
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Vand Lancia Kappa 2.0 20v Turbo 220CP, 7.3sec 0-100km/h stock

Tu esti cel care ai vorbit si cu steff22 de turbina pt 20vt?
Oricum,i-am spus si lui,pana nu vad ce fac cu masina pe al carei topic de vanzare ne aflam,nu pot vinde tb28-ul bunicel pe care-l am .
lascarica is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -