Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-08, 21:13   #1
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Question chiptuning prin KWP2000plus ?

e buna de ceva interfata KWP2000plus ?

am vazut ca are un pret bun si ma cam tenteaza sa o cumpar .
vreau sa o folosesc pt diagnoza/verificare/resetare km , si nu in ultimul rand pentru ciptuning ( rescriere ecu ) . eventual sa instalez si vag-com sa fac diagnoza prin mufa obd2 ce se ofera la pachet .

am vazut ca se vinde la pachet si cu un dvd cu cateva file(fisiere) de tuning . sunt bune acele file ?


are sau a folosit cineva asa ceva ? ceva sfaturi ?
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 25-10-08, 04:44   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

eu am achizitionat asa ceva de curand inca nu am apucat sa o folosesc treba sta asa si sper sa nu gresesc.

firma care a facut interfata lucreaza deja la un alt proiect asemnator dar sub o alta denumire

KWP2000+ care se gasesc pe piatza sunt clone chinezesti.
softul cu care vine cred ca este doar pentru citirea/scrierea softului din ecu nu stiu daca face si altecva in plus.

fisierele care sunt date pe acel DVD ori sunt fisiere standard, ori e o colectie de fisiere furate de pe la alti tuneri ori sunt facute pe genunchi de catre ei (caz in care nu cred ca ar vrea nimeni asa ceva pe masina).

eu am cumparata clar o copie chinezesca, la mine nu continea acel dvd cu fisere ci decat un cd cu softul cu care se citeste si se scrie informatia in ECU,

parerea mea ca acesta scula reprezinta doar o mica parte din procesul de tuning.

daca esti dispus sa investesti timp si sa faci teste pe masian ta ca sa inveti ecva da e o scula care poate fi buna la casa omului, daca doar vrei un soft pe masina dute la cineva care stie deja ce face.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 26-10-08, 01:05   #3
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

mersi de sfat . oricum , nu ma asteptam sa fie mare lucru fisierele de pe dvd-ul din pachet . programele pt diagnoza , ajustat km o sa le iau din alta parte ( net ) . sa-mi zici si mie cum se prezinta ( scrie/citeste repede , daca se inteapa) dupa ce-l pui la treaba . inca o data mersi si bafta
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 19:54   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

citeste sub un minut, vad ca are doua viteze slow si fast da nu am vazut mare diferenta intre ele. (oricum nu e o operatie care sa o faci din 5 in 5 minute ca sa ai nevoie de superviteza)

zi-mi si mie cum faci diagnoza prin kwp2000+ etc etc ce programe ai de gand sa folosesti.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 21:48   #5
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Kwp2000+ e o interfata buna pentru majoritatea ECU-urilor EDC15 si unele pentru motoare pe benzina. Insa atentie la clonele ieftine, deoarece nu sunt reliable deloc. E una daca o cumperi pentru a o testa pe masina personala, si alta cand o folosesti pe masina altuia.
Daca vreti sa intrati in acest business, pregatiti-va sa investiti mult mai mult decat 100-200 euro, in interfete mai bune si mai sigure. De asemenea va recomand sa uitati de acele CD/DVD-uri primite, cu n softuri tunate, pentru ca sunt bullshit. Lucrez in domeniu de mai bine de 3 ani si am vazut efectele unor astfel de softuri pe niste masini care au venit mai apoi la re-resoftare. Daca vreti sa faceti treaba apelati la tuneri profesionisti, cu experienta (veti gasi si in Romania cativa - nu multi - nu e nevoie sa mergeti prea tare inspre "occident")
Sper ca sfaturile mele sa va fi fost de folos
Bafta!
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 15:38   #6
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

@ Alex Alfa , mersi de sfaturi . pe mine ma intereseaza cablurile si modulul acela de la kwp2000+ daca este bun ( daca se inteapa sau are alte probleme ) . oricum , nu imi puneam baza in hartile de chiptuning de pe cd/dvd .
filele tuning , pot sa le iau si de pe siteuri din germania , anglia ... evident cu bani , dar la preturi semnificativ mai mici decat pretul unui chiptuning in ro .

stii cumva daca mufa obd2 merge si la golf3 1.9TDI dupa 96 ? sau daca nu merge , ce mufa s-ar potrivi la aceasta masina ? mersi

@ 200sx , vreau sa folosesc vag-com , vag tacho ... prea multe detalii nu am cum sa-ti zic pt ca inca nu am cumparat interfata kwp2000+ si nu stiu ce si cum merge . in 1-2 saptamani o sa-mi cumpar interfata si atunci o sa-ti zic mai multe.

tu pe ce masini ai folosit-o si la ce ? se intepa sau facea alte figuri ? in pachet cand ai cumparat-o ce programe ai primit ?
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 17:32   #7
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Cred ca Golf 3 nu are OBD2. In cazul asta, poti sa ii faci chiptuning numai prin dezlipire..
Cert este ca pentru vag-com si vag-tacho iti trebuiesc alte interfete. KWP2000+ e exclusiv pentru citit/scris softuri la unele tipuri de ECU
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 13:33   #8
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

aha , mersi de informatii
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 02:53   #9
Doc

Stage 5
 
Doc's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 608
Member of:
[Honda]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Ai grija ce faci cu kwp-ul ala care vrei sa il cumpari. Daca incerci pe masina ta este ok (paguba este doar a ta) dar daca incerci si pe ale altora s-ar putea sa ramai dator la banca. Mai ales ca acum se vand numai clone chinezesti ce nu mai au nicio legatura cu varianta originala. Cel mai important lucru atunci cand vrei sa te apuci de chiptuning este sa ai suport tehnic. Uite aici cum arata o interfata de flashtuning profi: http://www.obdtuning.ro/?s=produs&id=22 si cam atat costa.
Doc is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 12:28   #10
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

da , am renuntat intre timp la kwp . o sa-mi iau vag-com . pe viitor poate am sa-mi iau si kwp doar de curiozitate sa vad cum merge de pe ebay
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 14:16   #11
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Golf 3 din 96 are OBD2.
La Golf3 respectiv Golf4 ca asa am vazut la tine in semnatura te vei descurca de minune cu o interfata kkl vag-com 409.1 .Asta o am si eu si o folosesc la Seat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ScreenShot001.jpg
Views:	495
Size:	392.0 KB
ID:	692338  

Last edited by GL91ANB; 06-11-08 at 14:22.
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 14:38   #12
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Chiar daca are OBD2, va putea face chiptuning numai prin dezlipire. Pentru diagnoza e OK.
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 20:06   #13
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Eu incerc pe un BMW 328 din 97, daca o sa reusesc sa fac ceva poate o sa fac un topic mai detaliat.

Am primit cateva cabluri , interfata, si un cd pe care este decat un soft de citire si scriere.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 23:52   #14
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

Ai primit si adaptor rotund pt BMW?
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 11:29   #15
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: chiptuning prin KWP2000plus ?

@GL91ANB golfu 3 nu mai este l-am vandut . eventual pt golf4


am vazut ca in kitul kwp 2000+ este si o mufa rotunda pt bmw .

200sx , tine-ne si pe noi la curent cu realizarile
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -