Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-08, 17:45   #1
Shade

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Member of:
[FORD]
Default Idei ptr un Ford Ka

Salut. Am un Ford Ka 1.3i 60cp (44KW) din 2003 pe care vreau sa il mai ajut un pic. masina e o feblete a mea, asa ca nu o schimb (momentan :P ). Am facut un plan de lucru dar inainte de a incepe lucrul vreau sa aud si alte pareri (preferabil pertinente). imi puteti da ceva sfaturi/idei/sugestii?

Idei pana acuma:
- evacuare sport - nu ma atrage foarte tare deoarece trebuie sa renunt la catalizator. intrebarea e daca merita sa fac de la catalizator incolo sau sunt bani aruncati de pomana. alte variante ce ar fii?
- filtru aer sport (asta cred ca va fii pasul urmator)
- turbo cu presiune mica (0.3bar)
- pe partea de suspensii inca se tine bine, nu schimb inca nimic. in timp o sa fie un set nou de suspensii sport si cativa cm mai jos (max 5cm)
- franele fata se vor schimba si alea, cu ceva discuri mai mari.

Aveti si alte sugestii? sau ce a-ti face diferit.
Shade is offline   Reply With Quote
Old 12-04-08, 22:12   #2
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Idei ptr un Ford Ka

salut .. cauta si tu a cumperi ceva triple sport , o plasma pt bord , in ceea ce priveste toba eu am schimbat-o toata din galerie pina la final si este super bine sa sti .. cauta sa ii pui si tu un badi kit care sa iti placa . salut si spor la tunat .
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -