Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-08, 13:11   #1
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Question Help Filtru!!!!!

Salutare...Am un Mercedes clk230 Kompressor Avantgarde si akum cateva zile am luat un Filtru de aer K&N impletit din sarmulite de chrom si din cate am observat intra si iasa aerul .... akum imi merge masina mai greu,adica trebuie sa o turez mai mult si de fapt imi merge mai greu decat mergea cu filtrul ei original,in schimb are un sunet extraordinar de frumos...
Problema este ca nu ma intereseaza sunetul lui si cat de bun o fi , ma inereseaza sa imi mearga masina bine...renunt la el ,dar nici de MB nu i-as pune...ajutati-ma voi...sa incerc un Filtru de aer deschis ?
diavolo4u is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 14:15   #2
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Help Filtru!!!!!

fi mai explicit, pt ca altfel nu o sa te inteleaga nimeni
mai exact, poti incepe cu ce filtru "K&N" ai achizitionat (codul), pt a vedea despre ce ie vb, si in ce loc l-ai montat. Pt a miia oara pe forumul asta: FILTRUL de aer trebuie montat in asa fel incat sa traga AER RECE din afara compartimentului motor, si nu aer cald de langa motor.. ca deaia iti merge prost.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 14:32   #3
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: Help Filtru!!!!!

codul este 33-2703 iar filtrul este inchis ,unde pot sa-l mut eu numai sa anulez toata "sandramaua" ei si sa-i pun unul deschis
diavolo4u is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 17:19   #4
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Help Filtru!!!!!

ooo poi dc ie dinasta "panel", at ie ciudata rau treaba, in sensul ca masina trebuia sa traga cel putin lafel.. daca tu zici ca trage mai greu.. monteaza-l pe cel stock inapoi, si vezi dc se remediaza treaba, dc nu ar putea fi o problema de alta natura..
Iar daca tot vrei o admisie directa, iti recomand BMC CDA sau un Cold Air Intake de la K&N
Bafta.
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 17:25   #5
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: Help Filtru!!!!!

cu al orig. de MB merge ok ..dar vroiam sa probez unul sport sa vad ce rezultate da....o sa incerc si unul deschis sa vad cum se comporta iar daca nici atunci nu da rezultate ,voi ramane la orig.
diavolo4u is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 08:32   #6
3B_S2

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 179
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Help Filtru!!!!!

daca pui unul deschis sa nu uitzi ce a zis recBeat,sa ai grija ca filtru sa traga aer rece,altfel faci mai mult rau decat bine.vezi si tu aici ce zic www.performancezone.ro .eu itzi recomand un filtru cu protectie din carbon cu o inductie de aer printr-un tub flexibil ce il duci pana jos in bara.crede-ma ca vei simtzi diferentza.si sa ai grija la reductii si debitmetru de aer.bafta
3B_S2 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 20:44   #7
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Help Filtru!!!!!

Pune cutia filtrului originala inapoi si pune un filtru care arata la fel cu originalul, inclusiv aditivele ce trebue petnru prepararea lui ca sa si filtreze ceva...

Hexer is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 21:14   #8
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: Help Filtru!!!!!

cutia filtrului original este tot acolo inca nu am schimbat cu unul deschis si de pus orice filtru asemanator cu originalul nu o sa se poata ,fiindca sunt si ele calculate dupa capacitatea motorului si alte chestii care o mai fi ...si despre ce aditive vorbesti ?
diavolo4u is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 22:11   #9
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Help Filtru!!!!!

Quote:
Originally Posted by diavolo4u View Post
cutia filtrului original este tot acolo inca nu am schimbat cu unul deschis si de pus orice filtru asemanator cu originalul nu o sa se poata ,fiindca sunt si ele calculate dupa capacitatea motorului si alte chestii care o mai fi ...si despre ce aditive vorbesti ?

Despre ce calculatii vorbesti???
Scoti filtrul orig din vutia filtrului original dat de mama Benz., si schimbi cu una aftermarket ( care arata exact la fel, numai ca materialul nu e hartie, sau ceva de gen, ci alta) care are un coeficent mai buna, deci impiedica mai putin fluxul aerului...dar daca tu sti mia bina, bafta.

Despre aditive, in general trebue dat cu ulei "special" filtrele aftermarket / sport ca sa si filtreze particulele mici.
Hexer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -