Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-15, 02:09   #1
Eduard Andrei

Stock
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 3
Default Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Salut !

As vrea si eu sa stiu cam cat de departe pot sa merg cu masina asta, as dori sa o iau ca pe un proiect chiar daca nu dispun de foarte multi bani deodata, dar in timp sa investesc in ea.

Am un Ford fiesta din 1999 1.3 benzina 50/60 cai
Masina am luat-o stock, i-am schimbat toba cu una sport si filtru de aer tot sport.

Cu ce pot incepe in asa fel incat sa se observe diferenta si ma refer strict la tuningul de motor momentan, exterior si interior dupa ce o sa aiba putina putere

Si as dori sfaturi mai detaliate, de la oameni priceputi in domeniu daca se poate..
Eduard Andrei is offline   Reply With Quote
Old 15-06-15, 17:47   #2
ionutz2383

Stage 3
 
ionutz2383's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 92
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

vinde-o si ia-ti ori ceva cu turbo pe benzina,ori diesel.Parerea mea .
ionutz2383 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-15, 17:51   #3
Eduard Andrei

Stock
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 3
Default Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Hmm..sincer as vrea sa o fac pe asta, dar daca ar fi sa imi iau ceva turbo benzina, ce mi-ati sugera ?
Eduard Andrei is offline   Reply With Quote
Old 18-06-15, 17:16   #4
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Sa ramai cu Fiesta, sa inveti sa conduci, sa inveti putina mecanica sau macar principiile de functionare ale motorului, si discutam dupa aia de turbine, motoare, swap si alte tampenii.
Pana atunci, astea raman vise umde.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 19-06-15, 03:44   #5
Eduard Andrei

Stock
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 3
Default Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Cred ca stiu sa conduc, am permis de 2 ani si abia acum m-am gandit ca vreau mai mult de la o masina, nu am cerut sfaturi de condus, doar legat de tuning, pana la urma pentru asta este forumul asta, nu ?
Eduard Andrei is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 13:21   #6
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Post Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Nu vreau sa-ti spulber visele dar nu prea ai ce sa scoti din motorul ala. Presupun ca este motorul Endura de 1.3, generatia veche, care are maxim 60 cp. Nici cu investitii mari si facute cu cap nu o sa te satisfaca sigur.
Modelul tau cred ca s-a fabricat si in varianta Zetec S, care are 1.6 benzina 101 sau 103 cp. Ai putea cauta sa faci un swap cu motorul asta, sau unul de Puma (1.7 Zetec 125 cp), dar un swap presupune enorm de multe chestii ca sa mai si mearga bine. Nu il pui acolo, ii legi 3 fire, ii infigi cutia si pleci sa te dai
Varianta cea mai buna pentru tine cred ca este direct alta masina cu un motor mai potent, sau daca ai curaj, timp si bani, un swap cu un motor de Ford mai performant si mai mare, dar gandeste-te bine-bine inainte sa te arunci cu capul inainte. Nu mi-o lua in nume de rau. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 23-06-15, 17:19   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Ford fiesta 1.3 benzina 1999

Hai sa te intreb altfel : cati bani ai pentru 'tziuning' ? Eu nu am spus ce am spus cu rautate. Nu de cati ani ai permis e important, ci cati km si in ce conditii ai condus anii astia. Si Mama are permis din 1985 dar nu are nici 1000 de km condusi.
Da, formul este pentru asta. Numai ca sunt cam satul de totii copii care pun intrebari, se lanseaza virtual in proiecte de mii de cai si totul se termina cateva posturi mai tarziu cand tata vinde masina.
Deci, invata mecanica, macar principiile de functionare a motorului, strange bani (apropo, ce buget ai pentru Tuning ? Eu la un Moment dat eram pe la +3000EUR bagati in masina si tot cazan era) si dupa aia o sa iti dai seama ca ai nevoie de alta masina, o sa ai Idee de unde sa incepi, si atunci cand primesti un sfat o sa poti sa il intelegi.
Daca iti spun acum sa dai jos chiulasa, sa maresti porturile de admisie, sa o planezi, sa schimbi supapele cu unele mai mari, sa schimbi axa cu came cu una mai agresiva, pinion reglabil ....... o sa intelegi ? Cand o sa iti spun ca o axa te costa cateva sute de euro .....
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -