Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-14, 15:54   #1
Edwardd

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Golf 3 1.4

Salut, dupa cum am scris si in titlu am un golf 3 cu motor de 1.4 8valve 44kW anul 93 (este facut recent , chiuloasa, segmenti etc) cum fac ca sa ii mai pun ceva caluti in plus? astia de ii am pe ea sunt puturosi in draci
Edwardd is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 13:05   #2
Edwardd

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Golf 3 1.4

Nimic
Edwardd is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 14:08   #3
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 1.4

Quote:
Originally Posted by Edwardd View Post
Salut, dupa cum am scris si in titlu am un golf 3 cu motor de 1.4 8valve 44kW anul 93 (este facut recent , chiuloasa, segmenti etc) cum fac ca sa ii mai pun ceva caluti in plus? astia de ii am pe ea sunt puturosi in draci
daca vrei un sfat cel mai bine te gandesti la un transplant de motor, iesi mult mai ieftin decat sa bagi vreo 1000-1500 euro si sa castigi 4-5 caluti amarati. La motorul tau nu prea o să poti sa ai cresteri spectaculoase iar daca vei avea vreo crestere v-a fi la un cost foarte mare. Gandeste te cat te poate costa o comprimare de motor prin portarea chiulasei, sistem de alimentare mai performant(pentru ca tu ai un Singlepoint Injection), marire supape, o evacuare mai permisiva, o admisie mai permisiva , filtru de aer si tot asa pentru un castig destul de mic(nu iti imagina ca vei castiga 10 cai reali la motorul tau cu modificarile astea care te vor duce la un cost de aproximativ 1000 e ); daca tot ai bagat bani in motorul asta mai bine il ti asa. O varianta e sa-l vinzi si sa mai pui bani pentru un transpalnt cu un motor mai mare, dar vei sta cu masina pe dreapta pana il vinzi si faci rost de diferenta de bani(asta daca nu ai deja ceva bani pusi deoparte). Nu ma intelege gresit dar un motor de g3 gti face minuni pe caroseria ta si costul de achizitie nu e mare. Ul alt factor foarte important este acela ca ar trebui sa pui in balanta daca merita sa bagi atatia bani in masina pentru mai multi cai sau daca nu cumva e mai bine sa vinzi masina si cu o diferenta de bani sa iei una mai performanta decat sa te apuci sa o modifici. Poti castiga dinamism mai bun al masinii si prin alte modificari: o suspensie mai buna, cauciucuri mai aderente, o cutie altfel etajata etc. insa toate costa. gandeste te inainte si apoi ia o decizie.

Last edited by p_vio46; 01-10-14 at 14:33.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 14:17   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Golf 3 1.4

Pentru inceput poti incerca sa mergi numai pe drumuri in panta.

O sa accelerezi mult mai repede.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 14:49   #5
Edwardd

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Golf 3 1.4

Vio , la un transplant ma gandisem si eu dar era problema cu actele , si mi`a fost teama sa merg la risc , deocamdata o las cu motoru asta si cu timpul vad ce fac, multumesc frumos !
Edwardd is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 14:50   #6
Edwardd

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Golf 3 1.4

Bryan, sau mai bine le dau porumb la gloabele care le am..
Edwardd is offline   Reply With Quote
Old 03-10-14, 16:34   #7
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Golf 3 1.4

am eu un prieten care a reușit dintr-un golf 3 1.4 să scoată mai mulți cai. a aruncat motorul original l-a gunoi și i-a pus un 2.8 VR6. acum se mișcă destul de bine mașina )
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 14-10-14, 19:33   #8
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 1.4

uite aici ceva ce te-ar putea interesa, vanzatorul este foarte serios https://forum.4tuning.ro/463-motoare/...ml#post5750826
p_vio46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -