Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-13, 20:08   #1
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default compresie statica stock, cat boost sa risc?

Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?
__________________
Stay TUNED for MORE...

Last edited by dudaionescu; 01-01-13 at 20:12.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 02:45   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?

Poti sa spui si ce setup ai la momentul actual? una e sa bagi 0.5 bari cu un model de turbo si alta e 0.5 bari cu altul , mai e si regulatorul de presiune , bujiile , admisia , evacuarea etc !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 09:47   #3
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

E un Eaton M62.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 16:39   #4
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
E un Eaton M62.
Spui prea putine , de pe ce masina e motorul , pe langa kompressorul ala , ce ai mai pus pe langa ? pozitionarea pieselor cum e?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 16:46   #5
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 16:54   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

Quote:
Originally Posted by dudaionescu View Post
E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.
Iti recomand neaparat intercooler la alea .... in situatia asta ma aflu si eu cu un motor de bmw 318is [ m44b19 ] ..... oamenii dadeau in ele cu 0.6 ...iar unul a bagat si 0.9 fara sa faca probleme motorului , dar nu e de ajuns kompressorul..... vezi care e treaba cu regulatorul de presiune, de asta conteaza si alte piese pe langa ele...nu doar kompressorul.... oricum nu e ca la un turbo sa "loveasca" in interne de sa stai cu frica...e mai permisiv, dar pana la urma , totul se rezuma la rezistenta motorului in sine
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 17:12   #7
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

da pe google: boost referenced holley si citeste acolo.
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 18:24   #8
dudaionescu

Stage 3
 
dudaionescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
Default Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?

Problema e de crestere de BMEP nu de boost in sine. Nominal e cam 175psi, acum cred ca e pe la vreo 250, nu stiu cat de mult tin internele stock in general...
Merci de indicatii dar nu gasesc decat chestii cu carburatoare.

Last edited by dudaionescu; 03-01-13 at 18:31.
dudaionescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -