| Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci. |
01-01-13, 20:08
|
#1
|
Stage 3
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
|
compresie statica stock, cat boost sa risc?
Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?
__________________
Stay TUNED for MORE...
Last edited by dudaionescu; 01-01-13 at 20:12.
|
|
|
03-01-13, 02:45
|
#2
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of: [BMW] [Toyota]
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
Quote:
Originally Posted by dudaionescu
Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?
|
Poti sa spui si ce setup ai la momentul actual? una e sa bagi 0.5 bari cu un model de turbo si alta e 0.5 bari cu altul , mai e si regulatorul de presiune , bujiile , admisia , evacuarea etc !
__________________

|
|
|
03-01-13, 09:47
|
#3
|
Stage 3
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
E un Eaton M62.
|
|
|
03-01-13, 16:39
|
#4
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of: [BMW] [Toyota]
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
Quote:
Originally Posted by dudaionescu
E un Eaton M62.
|
Spui prea putine  , de pe ce masina e motorul , pe langa kompressorul ala , ce ai mai pus pe langa ? pozitionarea pieselor cum e?
|
|
|
03-01-13, 16:46
|
#5
|
Stage 3
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.
|
|
|
03-01-13, 16:54
|
#6
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,468
Member of: [BMW] [Toyota]
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
Quote:
Originally Posted by dudaionescu
E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.
|
Iti recomand neaparat intercooler la alea  .... in situatia asta ma aflu si eu cu un motor de bmw 318is [ m44b19 ] ..... oamenii dadeau in ele cu 0.6 ...iar unul a bagat si 0.9 fara sa faca probleme motorului , dar nu e de ajuns kompressorul..... vezi care e treaba cu regulatorul de presiune, de asta conteaza si alte piese pe langa ele...nu doar kompressorul.... oricum nu e ca la un turbo sa "loveasca" in interne de sa stai cu frica...e mai permisiv, dar pana la urma , totul se rezuma la rezistenta motorului in sine
|
|
|
03-01-13, 17:12
|
#7
|
 Stage 4
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
da pe google: boost referenced holley si citeste acolo.
|
|
|
03-01-13, 18:24
|
#8
|
Stage 3
Join Date: Jul 2010
Posts: 123
|
Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
Problema e de crestere de BMEP nu de boost in sine. Nominal e cam 175psi, acum cred ca e pe la vreo 250, nu stiu cat de mult tin internele stock in general...
Merci de indicatii dar nu gasesc decat chestii cu carburatoare.
Last edited by dudaionescu; 03-01-13 at 18:31.
|
|
|
|
|