Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   compresie statica stock, cat boost sa risc? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/352480-compresie-statica-stock-boost-risc.html)

dudaionescu 01-01-13 20:08

compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?

DEVIL's Style 03-01-13 02:45

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
Quote:

Originally Posted by dudaionescu (Post 5302948)
Din experienta voastra, cu ce boost / crestere de BMEP ati dat in componente stock fara interne schimbate sau placa de decompresie?
Motorul e un peugeot ew10j4, 1998cmc, 85x88 bore/stroke, compresie standard 10.8:1. Inca nu s-a rupt la 0.55 bari, zeama 95-98, avansul si afr butonate de un om care stie ce face. Sa ma opresc aici?


Poti sa spui si ce setup ai la momentul actual? una e sa bagi 0.5 bari cu un model de turbo si alta e 0.5 bari cu altul , mai e si regulatorul de presiune , bujiile , admisia , evacuarea etc !

dudaionescu 03-01-13 09:47

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
E un Eaton M62.

DEVIL's Style 03-01-13 16:39

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
Quote:

Originally Posted by dudaionescu (Post 5304274)
E un Eaton M62.

Spui prea putine :) , de pe ce masina e motorul , pe langa kompressorul ala , ce ai mai pus pe langa ? pozitionarea pieselor cum e?

dudaionescu 03-01-13 16:46

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.

DEVIL's Style 03-01-13 16:54

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
Quote:

Originally Posted by dudaionescu (Post 5304713)
E de pe un slk230 kompressor, compresorul sufla acum direct in admisie, din pacate fara intercooler, estimez IAT la 110C. Sunt curios cam in medie cu ce boost loviti interne stock.

Iti recomand neaparat intercooler la alea :).... in situatia asta ma aflu si eu cu un motor de bmw 318is [ m44b19 ] ..... oamenii dadeau in ele cu 0.6 ...iar unul a bagat si 0.9 fara sa faca probleme motorului , dar nu e de ajuns kompressorul..... vezi care e treaba cu regulatorul de presiune, de asta conteaza si alte piese pe langa ele...nu doar kompressorul.... oricum nu e ca la un turbo sa "loveasca" in interne de sa stai cu frica...e mai permisiv, dar pana la urma , totul se rezuma la rezistenta motorului in sine :)

BAMBAKE 03-01-13 17:12

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
da pe google: boost referenced holley si citeste acolo.

dudaionescu 03-01-13 18:24

Re: compresie statica stock, cat boost sa risc?
 
Problema e de crestere de BMEP nu de boost in sine. Nominal e cam 175psi, acum cred ca e pe la vreo 250, nu stiu cat de mult tin internele stock in general...
Merci de indicatii dar nu gasesc decat chestii cu carburatoare.


All times are GMT +2. The time now is 08:16.

- Copyright 2026 4Tuning