Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-12, 15:06   #31
pisiku90s

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 60
Default Re: Modificare Soft diesel + teava cap coada

Quote:
Originally Posted by FAST&FURIOUS View Post
Intrebare:
Ce poate iesi dintr-un Logan 1.5 diesel de 68 Cp si 160 Nm cu un soft bun si ce se recomanda pe langa soft si cu ce rezultate?
Astept raspuns de la cunoscatori.
Multumesc.
Scuze ca nu am luat postul ca atare dar distrat de replicile pe care le fac aici cei doi am uitat sicer si de nume topic oricum eu sincer iti recomand dupa lungi cautari una din aceste firme : RBN / TCM / Racing cod / PowerTech

Dupa parerea mea un maxim de 85 de cp o sa se ubtina si undeva la 210 Nm masina probabil o sa traga mai bine putin decat un logan 1.5dci cu 85 de cp din fabrica asa ca eu zic ca se merita singura problema care poate aparea daca nu esti prieten bun cu calcatul ambreiajului si ii mai dai treptele cum spun unii "la japca" decat cu putin de ambreiaj vezi ca ai foarte subtiri sincroanele si la o singura ratare le faci ciorba!
pisiku90s is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 15:10   #32
FAST&FURIOUS

Stage 5
 
FAST&FURIOUS's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,076
Member of:
[CSR]
[DACIA]
Default Re: Modificare Soft diesel + teava cap coada

Multumesc de raspuns, astept si alte pareri.
FAST&FURIOUS is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 22:06   #33
pisiku90s

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 60
Default Re: Modificare Soft diesel + teava cap coada

Intrebare (doar pentru cunoscatori si atat) : Daca scot evacuarea fix de unde am catalizatorul si o las asa adica numai aduc nici o teava pana in capat sau nu o scot deloc pe nici o parte si ma opreste ARR-ul si vrea sa imi verifice noxele ele automat ies ca nu am dat jos nimic pentru a o face fumigena dar pot sa ma amendeze pentru ca nu am tobele sau merge sa le zic ca le-am agatat undeva si sa scap?

Aceasta modificare facuta pe motoarele echipate cu turbina VNT17 cu geometrie variabila ii da masinii un sunet foarte Gros si tare bine mult sub un 325i cu toba sport si pe deasupra imi da si efectul acela de blow-off valve!

Deci pot sa imi ia talonu sau nu?Am nevoie de raspunsuri concrete nu de sfaturi!
pisiku90s is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 07:59   #34
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Modificare Soft diesel + teava cap coada

Daca nu e softul facut cum trebuie , pici la rar cu tot cu evacuare si catalizator pe masina.
Daca vor sa te pice, te pica si pentru ca ti-ai pus becuri de numar cu led.
Referitor la intrebarea ta, nu trebuie sa depasesti un anumit nivel acustic reglementat prin lege. Ce ai dupa catalizator pe evacuare nu prea are legatura cu noxele cat are cu sunetul.
E prea tare sunetul, pici.Scoti fum, pici.Ai folie, pici.Te uiti urat la ei, pici. Ai pus cauciucuri diferite de ce scrie in talon (nu jante), pici.
E bine ca inca nu ne ofera dyno gratis, dar nu e exclus sa se intample si asta in viitor. Ai mai multi cai decat in talon, amenda si dosar penal pentru frauda
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 09:34   #35
nick08ru

Stage 2
 
nick08ru's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 40
Default Re: Modificare Soft diesel + teava cap coada

Quote:
Originally Posted by paulito View Post
La un golf5 1.9 tdi de 105cai, cam pana la cat pot ajunge din soft? Safe sa fie.
Safe este pana la 105-135hp si cuplu 250-320 Nm maxim ,cu acesti parametrii nu vei avea nicio problema.
Pe acelasi motor am facut resoftare in Austria de ceva timp si nu am nicio problema.
http://www.upsolute.com/index.php?op...id_model=13165

Cu bine!
nick08ru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -