Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-12, 22:28   #1
Muherabturezatubahlavialiamer
Banned

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default alh crestere putere

Salut
Am de ceva vreme o octavia alh care a beneficiat doar de o resoftare si as fi interesat de ceva mai mult de atat
In mare am si achizitionat niste upgraderuri dar am nevoie si de niste sfaturi si pareri
Vreau valoarea cresterii sa fie aprox de 200cp
momentan posed o turbina de audi a6 2,5tdi 180cp un cap de ponpa de 11 mm un fmic si niste frane de octavia rs deja montate pe masina
As dorii sa stiu ce duze de injectoare sa achizitionez pt puterea asta daca se mai schimba debitmetru senzor map evacuarea ce diametru sa fie (libera sau macar o toba), cutia de viteze daca va tine, ce ambreiaj pot folosi si as dorii cat mai in amanunt si daca mai sunt lucruri care mi-au scapat.
Va multumesc
Muherabturezatubahlavialiamer is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 13:52   #2
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: alh crestere putere

cutia si ambreiajul nu stiu daca va rezista, ambreiajul la 200cp cu siguranta nu, dar ia legatura cu SIO el are un ALH de vreo 200 si ceva de cp, ar putea cu siguranta sa te lamureasca.
__________________
desi nu pare s-ar putea sa te fac
Presedinte T power team


раскрутка сайтов
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 21:08   #3
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: alh crestere putere

Quote:
Originally Posted by Muherabturezatubahlavialiamer View Post
Salut
Am de ceva vreme o octavia alh care a beneficiat doar de o resoftare si as fi interesat de ceva mai mult de atat
In mare am si achizitionat niste upgraderuri dar am nevoie si de niste sfaturi si pareri
Vreau valoarea cresterii sa fie aprox de 200cp
momentan posed o turbina de audi a6 2,5tdi 180cp un cap de ponpa de 11 mm un fmic si niste frane de octavia rs deja montate pe masina
As dorii sa stiu ce duze de injectoare sa achizitionez pt puterea asta daca se mai schimba debitmetru senzor map evacuarea ce diametru sa fie (libera sau macar o toba), cutia de viteze daca va tine, ce ambreiaj pot folosi si as dorii cat mai in amanunt si daca mai sunt lucruri care mi-au scapat.
Va multumesc
Da mai multe detalii si poate te ajutam, de pe ce pompa ai luat capul de 11 mm, da codul turbinii, banuiesc ca e GT2052V 454135 0005 059145701C. Cauta la injectoare race 520 sau P 764, din ce material e traseul intercoolerului? Dupa uppgrade turbo si/sau injectoare trebuie refacut softul. Ce e montat deja pe masina din ce ai enumerat? Doar franele? Da-mi un PM cu un id mess si mai vb acolo.

Maff, SIO e sus tare.

Last edited by geti; 23-01-12 at 21:13.
geti is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 14:52   #4
ivan_ovidiu

Stage 4
 
ivan_ovidiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 196
Default Re: alh crestere putere

Quote:
Originally Posted by Muherabturezatubahlavialiamer View Post
Salut
Am de ceva vreme o octavia alh care a beneficiat doar de o resoftare si as fi interesat de ceva mai mult de atat
da....fi atent aici : https://forum.4tuning.ro/463-motoare/...2-7-gauri.html


Suna si vezi ce zice.
Bafta.
ivan_ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 02:23   #5
maff_77
Audi Driver

Stage 5
 
maff_77's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,021
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]
Default Re: alh crestere putere

pt a atinge targetul de 200 se pot folosii duzele p764
capul de pompa de 11mm se gaseste si pe Alh cu cutie automata, cat si pe ebay
senzorul de presiune de 3 bari se schimba
cutia de viteze , aici ar fi o problema e posibil sa tine e posibil sa nu depinde de exploatare
ambreiajul se va schimba cu unul sport custom depinde daca folosesti masina zilnic sau nu sau poti folosii o volanta de g60 e mai usoara dar vei dezechilibra motorul deoarece cea cu dubla masa de pe masina este mai grea
o evacuare de 63 mm e suficienta
si cu turbina pe care o ai e ok
nu stiu daca se va pastra si debitmetrul original sau se inlocuieste cu altul
si desigur softul... analizeaza piata si vezi ce iti convine tie atat financiar cat si performant
succes
maff_77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -