Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-11, 21:38   #31
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post

Se monteaza pe Tur nu pe Retur.Uite ce au raspuns cei care il comercializeaza!


Radiatorul se monteaza pe tur, efectele sunt o temperatura mult mai mica in camera de ardere, de aici rezultant o putere crescuta.

Cu stima,
ing. Mihai Spanachi
Spa Racing Zone
Inseamna ca inginerii de la AMG sunt niste prosti care fac masini proiectate gresit....
GTA is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 21:52   #32
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

Probabil ei l-au facut cu un alt scop!
De ex. l-au pus pe retur pentru a misora temperatura combustibilului care probabil sa incalzid din compartimentul motor(pentru al duce la aceiasi temperatura cu cel din rezervor).
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 22:49   #33
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post
Probabil ei l-au facut cu un alt scop!
De ex. l-au pus pe retur pentru a misora temperatura combustibilului care probabil sa incalzid din compartimentul motor(pentru al duce la aceiasi temperatura cu cel din rezervor).
Scopul acelui racitor cu freon pe retur este ceva mai complex decat al acelui radiator montat pe tur.Raceste carburantul care se duce in rezervor,implicit acesta va avea o temperatura mai scazuta cand ajunge in camera de ardere(fata de un motor similar fara acel racitor) dar in acelasi timp raceste si pompa de benzina.

Ideea este ca pe un motor stock,neprevazut cu asa ceva din fabrica,nu se preteaza.Doar montarea acestui racitor nu atrage dupa sine nici un fel de castig in putere.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 22:54   #34
XeQ37ro

Stage 2
 
XeQ37ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 50
Default Re: Racitor benzina!

Crezi? Nu stii de unde bate vantul, poate va aduce ceva putere, insa insesizabila. Totusi, la consum clar se va simti cu cateva procente in favoare sau nefavoare
XeQ37ro is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 23:53   #35
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by XeQ37ro View Post
Crezi? Nu stii de unde bate vantul, poate va aduce ceva putere, insa insesizabila. Totusi, la consum clar se va simti cu cateva procente in favoare sau nefavoare
Nu cred,stiu...puterea la o masina nu se castiga doar prin modificarea unui singur element,in cazul de fata temperatura carburantului.Puterea unui motor termic se ridica prin corelarea mai multor factori esentiali,iar pe langa acestia mai sunt si factori secundari.Factorii secundari devin destul de importanti atunci cand puterea motorului se apropie de limitele fizice ale acestuia,adica acei factori secundari devin esentiali in atingerea puterii respective fara ca motorul sa faca "plici".

Mai pe scurt....este ca si cum ti-ai pune interne forjate,prezoane intarite prin motor,ambreiaj racing....dar in rest totul este stock...nu castigi nimic,la fel de bune sunt si cele normale.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 23:07   #36
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

Ok am inteles insa aceasta imbunatatire adusa pe langa altele poate sa aduca un plus!
Io nu bag mana in foc ca aduce vrun cp insa nu cred ca ii va face vrun rau motorului ba din contra!
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 23:20   #37
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post
Ok am inteles insa aceasta imbunatatire adusa pe langa altele poate sa aduca un plus!
Io nu bag mana in foc ca aduce vrun cp insa nu cred ca ii va face vrun rau motorului ba din contra!
In nici un caz nu va face ceva rau.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 09:38   #38
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

M-am interesat pe la mai multe firme care fac radiatoare la comanda si prea se baga nimeni sa faca unul asa mic!Aveti idee ce masinii au radiatorul de la ac din teava de cupru?
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 11:30   #39
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post
M-am interesat pe la mai multe firme care fac radiatoare la comanda si prea se baga nimeni sa faca unul asa mic!Aveti idee ce masinii au radiatorul de la ac din teava de cupru?
Vezi ca este prin Brasov o firma care face radiatoare custom din cupru.Nu-mi aduc aminte cum le spune dar daca googalesti e posibil sa-i gasesti.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 11:49   #40
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Vezi ca este prin Brasov o firma care face radiatoare custom din cupru.Nu-mi aduc aminte cum le spune dar daca googalesti e posibil sa-i gasesti.
Am intrebat la toate firmele dupa google dar nu pot sa faca unul asa mic!
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 13:04   #41
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Racitor benzina!

de ce ai vrea sa confectionezi unul cand exista de cumparat . cred ca tot pe acolo te ajunge pretul, plus ca e cupru nu aluminiu....
elspa is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 13:06   #42
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Racitor benzina!

Ala care gasesc sa`l cumpar dupa site are teava tot de cupru . si la pret , e mult mai ieftin . nu ma duce mai mult de 100 lei .
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 13:36   #43
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Racitor benzina!

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post
Ala care gasesc sa`l cumpar dupa site are teava tot de cupru . si la pret , e mult mai ieftin . nu ma duce mai mult de 100 lei .
Nu stiu exact ce vrei sa cumperi cu 100ron dar din experienta iti spun ca in general nou,ieftin si calitativ nu exista.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 14:51   #44
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Racitor benzina!

din ce vad eu are si o serpentina si e tot din cupru (cele de AC sunt din aluminiu...are un schimb termic mai prost), mi se pare gandit intr-ul fel, nu ca un radiator de AC...nu stiu de ce ti-ai pune ceva facut hand made pe sistemul de alimentare de benzina...
daca nu ai fondurile necesare mai bine lasa masina asa cum e decat sa faci improvizatii
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 18:05   #45
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Racitor benzina!

Ce serpentina maestre ca e o teava in forma de U

P.s. la multi ani pentru sf Mihail.
julaikos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -